موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/52240 :کد

0

فرصت طلبی چینی ها برای تجارت البسه اسلامی درمسیر جاده ابریشم

  ﺳﻪشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۶:۴۰
تعداد بازدید : ۱۰۹   
 تحلیل ایران -فرصت طلبی چینی ها برای تجارت البسه اسلامی درمسیر جاده ابریشم

شرکت های چینی بر این باورند که اجرای برنامه راه ابریشم نوین دریایی و زمینی فرصت بالقوه ای در اختیار آنها قرار داده است تا بتوانند به تجارت البسه اسلامی نیز در خاورمیانه رونقی بدهند.
شرکت های چینی بر این باورند که اجرای برنامه راه ابریشم نوین دریایی و زمینی فرصت بالقوه ای در اختیار آنها قرار داده است تا بتوانند به تجارت البسه اسلامی نیز در خاورمیانه رونقی بدهند.
به گزارش تحلیل ایران، با راه اندازی و بهره برداری از این جاده جدید که توسط «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین در سال 2013 با عنوان «یک کمربند - یک جاده» مطرح شد، نزدیک به 60 کشور دنیا با آن مرتبط خواهند شد که البته بسیاری از آنها در زمره کشورهای خاورمیانه و اسلامی هستند.


به همین سبب شرکت های تولید کننده لباس بویژه در مناطق مسلمان نشین خودمختار چین امیدوارند که با اجرای برنامه راه ابریشم و راه اندازی طرح های مختلف آن در خاورمیانه، آنها نیز کسب و کار خود را در این منطقه رونق بدهند.


فارس نوشت: شرکت های چینی خاطرنشان کرده اند که جاده های ابریشم دریایی و زمینی جدید به طور حتم فرصت های تازه ای برای ورود آنها به کوریدور منطقه ای خاورمیانه برای تجارت البسه اسلامی فراهم آورده است.


برخی از شرکت ها در منطقه خودمختار «نینگ شیا» در شمال غرب چین که اکثر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، اعلام کرده اند که با اجرای نقشه راه ابریشم میزان تجارت آنها در خصوص البسه با پوشش اسلامی چندین برابر خواهد شد.


مناطق مسلمان نشین چین چند سالی است در حال توسعه صنایع غذای حلال و پوشش اسلامی هستند و برای ترویج این تجارت بارها نمایشگاه هایی برگزار کرده و یا شوهای لباس اسلامی را در این مناطق تشکیل داده اند.


شرکت «ووجونگ وانتینی» چین در همین رابطه اعلام کرده که از سال 2012 میلادی تجارت البسه اسلامی را در کشورهای اسلامی شروع کرده و در سال 2015 میلادی درآمدش از مرز سه میلیارد و 600 میلیون دلار که نزدیک به 60 درصد آن از بازارهای خارجی حاصل شده، گذشته است.


«یانگ فاشیانگ» از مسئولان شرکت یاد شده می گوید که سفر اخیر «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین به کشورهای ایران، عربستان و مصر انگیزه های آنها برای تجارت با خاورمیانه را به دلیل اجرای برنامه راه جدید ابریشم افزایش داده است.


اگرچه شرکت های چینی و خاورمیانه ای علاقه زیادی به همکاری با یکدیگر دارند اما اصولا بانک های چینی برای این شرکت ها در مقایسه با طرف های اروپایی و غربی مشکلات مالی و بانکی زیادی ایجاد کرده اند و باز کردن خطوط اعتباری بانکی برای بسیاری از کشورهای خاورمیانه ای در چین کار دشواری است.


روزنامه «چاینا دیلی» پیشتر با انتشار گزارشی اعلام کرده بود: شرکت های مختلفی هستند که می خواهند از طریق جاده ابریشم با خاورمیانه تجارت داشته باشند اما لازم است بانک های چینی تسهیلاتی در اختیار آنها قرار داده و حمایت های مالی در اختیارشان بگذارند.


این نشریه یادآور می شود که هم در داخل کشورهای خاورمیانه و هم در چین همکاری ها در راستای تامین اعتبارات مالی کم است و به همین سبب شرکت های چینی در تلاشند تا حد امکان از کمک های مالی بانک های داخلی بهره مند شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :