موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بدهکار بانکی

a/52299 :کد

0

سقوط کارگران از زیر خط فقر به خط فلاکت

  ﺳﻪشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۴۱۱   
 تحلیل ایران -سقوط کارگران از زیر خط فقر به خط فلاکت

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه "بررسی شیوه های تعیین دستمزد ۹۵" دستور جلسه امروز شورای عالی کار است.

 

 

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه "بررسی شیوه های تعیین دستمزد ۹۵" دستور جلسه امروز شورای عالی کار است گفت:کارگران ما روی خط فلاکت زندگی می کنند نه زیر خط فقر.در شورای عالی کار همواره رأی کارفرمای بزرگ غالب بوده است.

 
 
 
 
 

به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم، احمدرضا معینی  از برگزاری جلسه شورای عالی کار با حضور علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی در بعد از ظهر امروز خبر داد و گفت: بررسی شیوه های تعیین دستمزد 95 و افزایش مزد دستور جلسه این هفته شورا است.


 وی ادامه داد: این جلسه با حضور شرکای اجتماعی( نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران ) در ساختمان وزارت کار برگزار می‌شود.  طبق ماده 41قانون کار، تعیین دستمزد باید مطابق با تورم روز و تأمین کننده سبد هزینه زندگی کارگران باشد، اما تا کنون هیچ گاه به سبد معیشت خانوار کارگری توجه نشده است.


معینی با انتقاد از اینکه دولت برای اندک حقوق کارگران نیز مالیات در نظر گرفته است، اظهار داشت: در حالی که بیان می‌کنند حقوق زیر یک میلیون و 800 هزار تومان زیر خط فقر است، کارگران حقوقشان بین 712هزار تومان تا 900 هزار تومان است که از این میزان حقوق هم باز مالیات کم می‌کنند. کارگران ما روی خط فلاکت زندگی می‌کنند نه زیر خط فقر.


 نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: از بین 9نفری که در شورای عالی کار حضور دارند . تنها 3 نفر نماینده کارگر هستند و بقیه نماینده کارفرما هستند. از آنجایی که دولت کارفرمای بزرگ است هر ساله رأی غالب را داشته و باعث پایین ماندن دستمزد کارگران شده است.


وی با تأکید بر اینکه حقوق کم کارگران باعث کاهش بهره‌وری نیروی کار می‌شود گفت: در حال حاضر نیروهای کار بهره وری لازم را برای کارفرمایان ندارند، چون فقط جسم آنها در محل کارشان است و فکر و روحشان در پی شغل دوم برای تأمین معیشت خانواده شان است. نزدیک به 40 درصد بیکاران ترجیح می‌دهند بیکار باشند اما با حقوق های اندک کار نکنند.


کارگروه ویژه ای برای تعیین دستمزدها تشکیل شد تا سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری را بیشتر بررسی کند.در این راستا بررسی‌های زیادی  انجام شد اما به نتیجه مطلوبی نرسید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :