موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/52311 :کد

0

عمان ارتباطات کشتیرانی با ایران را توسعه می‌دهد

  ﺳﻪشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۰
تعداد بازدید : ۲۵۶   
 تحلیل ایران -عمان ارتباطات کشتیرانی با ایران را توسعه می‌دهد

عمان قصد دارد بعد از لغو تحریم های ایران زودتر از رقبا عمل کند و با توسعه ارتباطات کشتیرانی و تجاری خود با ایران جای دوبی در مبادلات با ایران را بگیرد.

 

 

 

عمان قصد دارد بعد از لغو تحریم های ایران زودتر از رقبا عمل کند و با توسعه ارتباطات کشتیرانی و تجاری خود با ایران جای دوبی در مبادلات با ایران را بگیرد.

 
 
 
 
به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، منابع بندری گفتند، عمان قصد دارد بعد از لغو تحریم های ایران زودتر از رقبا عمل کند و ارتباطات کشتیرانی و تجاری خود با ایران را توسعه دهد.

تحریم های ایران که موجب کاهش همکاری بخش کشتیرانی بین المللی با این کشور شده و ارسال محموله های باری به سواحل ایران را مختل کرده بود، در اواسط ماه ژانویه لغو شد.

امارات قبلا از همکاری های گسترده کشتیرانی با ایران برخوردار بود، اما اکنون بعد از لغو تحریم ها بندر سوهار عمان در نزدیکی دوبی به دنبال توسعه ارتباطات خود با ایران است.

عمان همچنین ممکن است از بالا گرفتن تنش ها در روابط بین ایران و عربستان و کاهش سطح روابط تهران با برخی کشورهای دیگر نظیر امارات منتفع شود. حجم مبادلات تجاری کانتینری ایران و امارات قبل از تحریم ها 1.5 میلیون تی ای یو بود.

گزارش های ذکر شده توسط شرکت های بیمه کننده کشتی ها حاکی از ممنوعیت ورود کشتی های حامل پرچم ایران به بنادر عربستان و بحرین است.

در همین حال عمان که روابط گرم خود با تهران را حفظ کرده اکنون با رقیبی دیگر یعنی هند مواجه است.

آندره توئت، مدیر اجرایی بندر و منطقه آزاد سوهار، اذعان کرد که این بندر کوچکتر از پایانه های اطراف است.

وی گفت: «ما تلاش داریم تا ببینیم که آیا می توانیم بخشی از این کیک را از آن خود کنیم و با استفاده از سوهار به عنوان پایه فرصت های تجاری جدیدی را برای تجارت بین ایران و عمان ایجاد کنیم یا به سمت خود بکشانیم یا نه.»

«اولین نشانه ها نشان می دهد که این اتفاق در حال رخ دادن است. این کار هنوز در بسته های بسیار کوچکی در حال انجام است.»

سوهار که بر اساس یک سرمایه گذاری مشترک 50 50 بین دولت عمان و بندر روتردام هلند ساخته شده، شامل یک بندر و یک منطقه آزاد 45 کیلومتری است.

توئت افزود، هدف سوهار این است که تجارت بیشتری با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران در زمینه فله خشک و کانتینری داشته باشد. اخیرا اولین کشتی خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بندر سوهار پهلوگیری کرده است.
منبع: خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :