موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/52430 :کد

0

صالحی: غرب در لغو تحریم‌های بانکی تأخیر دارد

  ﺳﻪشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۱:۴۴
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -صالحی: غرب در لغو تحریم‌های بانکی تأخیر دارد

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران با تأکید بر اینکه کشورش به فعالیت‌های هسته‌ای خود به صورت کامل ادامه می‌دهد، متذکر شد طرف غربی در اجرای تعهدات خود دربرجام ازجمله درلغوتحریم‌های بانکی تأخیرکرده است.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران با تأکید بر اینکه کشورش به فعالیت‌های هسته‌ای خود به صورت کامل ادامه می‌دهد، متذکر شد طرف غربی در اجرای تعهدات خود در برجام از جمله در لغو تحریم‌های بانکی تأخیر کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اینترنتی «العربی الجدید»، جزئیات مذاکرات هسته‌ای و سازو کار اجرای توافق هسته‌ای بین تهران و گروه 1+5 را تشریح کرد. برخی مسائل منطقه‌ای که در اولویت سیاست‌های ایران قرار دارد از دیگر محورهای این گفت‌وگو است.

 

بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه گذشته، ایران هسته‌ای امروز کجاست؟ چه میزان از تعهدات خود را اجرا کرده‌اید و غرب چه میزان از تعهدات خود را؟

 

-توافق، برنامه کاری نهایی است که طرفین برای پایان دادن به بحران ساختگی هسته‌ای بر آن توافق کرده‌اند. اجرای این طرح بی‌وفقه و به خوبی صورت می‌‌گیرد و من همچنان با «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا جهت بررسی سازو کار اجرای این توافق، در تماس هستم. تهران به آنچه باید، متعهد است ولی تأخیری پیش آمده که طرف مقابل مسئول آن است. موانع مشخصی وجود ندارند ولی منظورم اینجا، تاخیر آنها در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است که از جمله این موارد رفع تحریم‌های ایران به موجب این توافق است. تاکنون، برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایش را به طور کامل پایان نداده‌اند از این جهت که آنها قبلا تعهد دادند که وارد معامله تجاری با ایران نشوند. ما همچنان منتظر هستیم که وزارت امور خارجه ایران با اتحادیه اروپا به منظور حل این بحران تماس بگیرد. هیئت انرژی اتمی مسئول این بخش نیست اما ارزیابی من این است که روند امور تقریبا خوب است.

 

بازرسی از سایت‌های اتمی و نظامی ایران یکی از نقاط بحث برانگیزی بود که دستیابی به توافق را قبلا با مانع روبه‌رو کرد. آیا عملا با غربی‌ها برای افزایش تعداد بازدیدها از مراکز هسته‌ای توافق کردید و آیا می‌پذیرید که وارد سایت‌های نظامی شما شوند؟

 

-بازرسی دارای چارچوبی مشخص و متشکل از چند نقطه است؛ از جمله این نقاط شروط معاهده‌های بازرسی بین‌المللی و جزئیات پروتکل الحاقی و همچنین شروط دیگری است که در متن توافق درج شده است. ایران هیچ بازرسی خارج از این نقاط را قبول نمی‌کند. بازرسی معمولا از سایت‌های هسته‌ای انجام می‌شود ولی اگر مراکز غیر هسته‌ای دیگری هم مطرح شود، باید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دلایل واقعی و مستند به ادله را ارائه کند، و اگر قانع کننده باشد دیگر هیچ مشکلی برای باز کردن در بر روی بازرسان وجود ندارد.

 

آیا احتمال می‌دهید که بحران سایت «پارچین» در آینده دوباره تکرار شود؟

 

-در کنار توافق هسته‌ای، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر نقشه راه مشترک توافق کرده‌اند. مشکل سایت پارچین به شکل نهایی حل شد. تهران نیز داوطلبانه درهای این سایت را بر روی «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس اتمی باز کرد. برای بار دوم بود که مسئولانی از آژانس وارد پارچین شدند و از آن نمونه‌برداری کردند. نتایج آن ثابت کرد که تردیدهای مطرح شده نادرست است. لذا فکر نمی‌کنم که پرونده بازرسی از مراکز نظامی بعدا مطرح شود. ایران ثابت کرد که حرفش درست است همانطور که مذاکره‌کنندگان ما بارها بر ضرورت احترام به استقلال کشور و محرمانه بودن مراکز نظامی‌ آن تأکید کرده‌اند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

صالحی     غرب     لغو     تحریم     بانکی     تاخیر


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :