موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/52579 :کد

0

سپاهان و روز از نو، روزی از نو

  چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۱۸
تعداد بازدید : ۱۳۲   
 تحلیل ایران -سپاهان و روز از نو، روزی از نو

سهم نمایندگان فوتبال اصفهان از ۶ امتیاز ممکن هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا تنها یک امتیاز و البته از دست دادن صدر جدول گروه‌های A وB لیگ بود.

سهم نمایندگان فوتبال اصفهان از ۶ امتیاز ممکن هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا تنها یک امتیاز و البته از دست دادن صدر جدول گروه‌های A وB لیگ بود.

 

به گزارش تحلیل ایران، هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا هم برگزار شد اما این هفته مانند روز نخست شیرینی و حلاوتی نداشت و از مجموع 6 امتیاز ممکن تنها یک امتیاز نصیب ایرانی‌ها شد و اصفهانی‌ها صدر جدول دو گروه لیگ را هم از دست دادند.

 

در نخستین دیدار روز گذشته و در گروه 2 تیم ذوب آهن اصفهان در دیدار برگشت مقابل لخویا قطر در فولادشهر به میدان رفت اما با وجود ارائه یک بازی خوب نتوانست مانند دیدار رفت پیروز میدان باشد و 2 امتیاز خانگی حساس را از دست داد.

 

ذوبی‌ها که در دوحه با ارائه یک نمایش منطقی با دفاعی منسجم و استفاده بهینه از حداقل موقعیت‌ها موفق شده بودند لخویا را شکست دهند، در این دیدار کار را هجومی و بسیار زیبا آغاز کردند و مثلث جوان این تیم شامل تبریزی، پهلوان و کاوه رضایی در کنار تجربه رجب‌زاده در نیمه نخست صحنه‌هایی زیبا را رقم زدند.

 

هرچند این حرکات زیبا و موقعیت‌های ایجاد شده نوید یک بازی همراه با گل را می‌داد اما در چند صحنه بی‌دقتی و البته بدشانسی سبب شد تا ذوبی‌ها به گل نرسند از طرفی بازیکنان لخویا هم کم کم خود را پیدا کردند و خطرناک ظاهر شدند تا جایی که بازیکنان ذوب آهن در حملات احتیاط بیشتری به خرج دادند.

 

بازی زیبای جوانان ذوب آهن فقط یک امتیاز پاداش داشت

 

اما در نیمه دوم باز هم ذوب آهن هجومی آغاز کرد اما فرصت‌ها یکی پس از دیگری از دست رفت که مهمترین آن صحنه معروف تک به تک شدن کاوه رضایی با گلر لخویا بود و تدارکی که قبل از گل شدن توپ برای شادی دید و مدافع لخویا لحظه آخر او را ناکام گذاشت. در واقع در این صحنه کاه رضایی با بی‌تجربگی یک فرصت بزرگ را از خود و تیمش گرفت.

 

البته به نظر می‌رسید خطرناک ظاهرشدن لخویا و ترس از شکست خانگی، یاران یحیی را کمی بیش از حد محتاط کرد و شاید اگر گل‌محمدی خیلی زودتر مهاجمان جوان و جسور خود را به میدان آورده بود، موفق به برد می‌شدند اما این اتفاق دیر افتاد و فرصت پیروزی و ادامه صدرنشینی از دست رفت.

 

تحلیل یحیی گل‌محمدی درباره این دیدار این‌گونه بود که بیان کرد: بازی خوبی را انجام دادیم و موقعیت‌های خوبی را به‌دست آوردیم، اما فرصت‌سوزی کردیم. از طرفی در فاز حمله تیم حریف خطرناک بود و می‌توانست به گل برسد.

 

وی افزود: با این وجود خط دفاع ما روز خوبی را پشت سر گذاشت. حیف شد، چراکه می‌توانستیم سه امتیاز را بگیریم اما این یک امتیاز هم راضی‌کننده است. تیم لخویا مهاجمان عناصر خطرناکی داشت و نیمه دوم تقریباً حالت بسکتبالی شد. می‌توانستیم در ضد حمله گل بزنیم اما موقعیت‌ها تبدیل به گل نشد.

 

سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن گفت: با توجه اینکه در خانه بازی داشتیم تیم حریف مجبور بود فشرده دفاع کند، این مسئله برای ما خطرناک بود و آنها از بازیکنان سرعتی خود استفاده می‌کردند. ما نیز در دیدار رفت خوب توانستیم دفاع کنیم و در ضدحمله به گل برسیم. در این بازی توپ در اختیار ما بود، اما آن‌ها نیز دفاع خوبی چیده بودند. شاهد بازی سختی بودیم و ما موقعیت‌های خوبی را داشتیم. اگر در زمین حریف پاسکاری می‌کردیم می‌توانستیم بازی را ببریم.

 

وی در پاسخ به این پرسش که چرا بازیکنان ذوب‌آهن در 20دقیقه آخر بازی تمرکز نداشتند، گفت: فشار بازی بسیار زیاد بود و در دقایق آخر تعویض‌ها باید انرژی مضاعف به تیم می‌داد، ما باید بهتر دفاع می‌کردیم به حریف فضا می‌دادیم تا آنها عرض‌اندام کنند. نیروهای تهاجمی ما با توجه به تعویض‌هایی که کردیم باید بهتر کار می‌کردند، اما تعویض‌ها آن‌طور که باید و شاید به تیم جان ندادند.

 

شرایط همیشه یکسان نیست!

 

اما در دیگر بازی روز گذشته تیم سپاهان در دوبی میهمان تیم النصر امارات بود دیداری که نتیجه بازی رفت آن هفته گذشته به شکلی بسیار دلچسب برای سپاهان رقم خورده بود و تا حد زیادی توانسته بود این تیم را از بحران نجات دهد.

 

شاگردان استیماچ که سرخوش از این برد راهی امارات شده بودند، سعی داشتند با پیروزی در بازی برگشت علاوه بر ادامه روند خوب خود صدر جدول را هم حفظ کنند اما همه آنها می‌دانستند که بازی برگشت بسیار سخت‌تر از دیدار رفت خواهد بود و النصری‌ها شناخت خوبی نسبت به این تیم پیدا کردند.

 

البته وقتی ترکیب دست نخورده استیماچ نسبت به بازی نخست اعلام شد کمی این زنگ خطر به صدا درآمد که سرمربی النصر دیگر دست این مربی کروات را خوانده علاوه براینکه برخلاف بازی رفت این بار نیلمار مهاجم برزیلی و زهردار خود را در اختیار داشتند و سپاهان خط دفاع باتجربه‌تری را می‌طلبید.

 

هرچند نمی‌توان از بازی بی‌نقص و جسورانه جوانان این تیم در بازی رفت چشم پوشید اما استفاده بهتر از باتجربه‌ها در دیدار برگشت شاید می‌توانست استیماچ را از این شکست نجات دهد بازیکنانی مانند برادران نویدکیا در خط میانی و هادی عقیلی که البته دیگر جایی در تیم ندارد به عنوان رهبر خط دفاعی!

 

ایگور استیماچ سرمربی کروات سپاهان در توجیه این شکست اظهار داشت: هشدار داده بودیم که بازیکنان با کیفیت این تیم به‌ویژه خارجی‌های النصر چنانچه فرصتی پیدا کنند و به آن‌ها کمی فضا بدهیم به بهترین شکل از آن استفاده می‌کنند و متأسفانه این موقعیت‌ها برای‌شان فراهم شد و توانستند به گل دست پیدا کنند.

 

وی افزود: آن‌ها بهتر از ما و درگیرانه‌تر بازی کردند. بعد از گل اولی که دریافت کردیم ریسک بیشتری انجام دادیم و حملات زیادی را روی دروازه النصر طراحی کردیم اما در نهایت گل دوم را هم دریافت کردیم.

 

هرچند به نظر می‌رسد که دلیل همین ضعف‌هایی هم که استیماچ به بازیکنانش و نحوه بازی در این دیدار گرفته به دلیل کم‌تجربگی آنان بوده و شاید حضور باتجربه‌ها در این دیدار سبب می‌شد که این فضاها به مهاجمان زهردار حریف داده نشود یا حتی موقع حملات با ریسک بیشتر یک رهبر داشتند که تیم را در برگشت‌ها جمع و جور کند.

 

به هرحال هرچند همه امیدوار بودند که اصفهانی‌ها با 6 امتیاز هفته دوم هم اقتدار خود را نشان دهند و هم صدر جدول دو گروه را حفظ کنند اما تجربه نشان داده که ما ایرانی‌ها پس از پیروزی‌های این‌چنینی معمولا در تکرار نتیجه خیلی توانمند عمل نمی‌کنیم و این بیشتر به مسائل روحی روانی و احساسی مربوط می‌شود؛ البته نمی‌توان از قدرت و بضاعت این دو حریف آسیایی و بازی بسیار خوب آنها در دور برگشت هم در رقم خوردن این نتایج چشم پوشی کرد.

 

جدول گروه A لیگ قهرمانان آسیا

 

1.النصر دبی 3 امتیاز


2. سپاهان اصفهان 3 امتیاز


3.الاتحاد عربستان 2 امتیاز


4. لوکوموتیو 2 امتیاز

 

جدول گروه B لیگ قهرمانان آسیا

 

1.النصر عربستان 4 امتیاز


2. ذوب آهن اصفهان 4 امتیاز


3. بنیادکار ازبکستان 1 امتیاز


4. لخویا قطر 1 امتیاز

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :