موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/52726 :کد

0

«نامزدهای انتخابات آمریکا از قبل انتخاب شده اند»

  پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۰:۴۵
تعداد بازدید : ۱۵۳   
 تحلیل ایران -«نامزدهای انتخابات آمریکا از قبل انتخاب شده اند»

شبکه «پرس تی وی» مصاحبه ای را با «الکساندر آزادگان»، استاد موسسه «اقتصاد سیاسی بین الملل و مدیریت راهبردی جهانی» در خصوص موضوع «نتیجه انتخابات مقدماتی سه شنبه بزرگ» انجام داده است.

 

شبکه «پرس تی وی» مصاحبه ای را با «الکساندر آزادگان»، استاد موسسه «اقتصاد سیاسی بین الملل و مدیریت راهبردی جهانی» در خصوص موضوع «نتیجه انتخابات مقدماتی سه شنبه بزرگ» انجام داده است.

 

 

این مصاحبه به شرح زیر است:

پرس تی وی: از رسانه های آمریکایی گزارش هایی دریافت می کنیم که مثلا آقای سَندرز در ایالت «ورمونت» از رقبای خود پیشی گرفت یا اینکه هیلاری کلینتون موفق شد در انتخابات مقدماتی جورجیا و ویرجینیا پیروز شود، در حالی که ترامپ هم پیروز جورجیا شد. این نتایج چه تأثیری دارند؟

 

 

آزادگان: به نظر می رسد «دونالد ترامپ» که پیشتاز است، جایگاه خود را مستحکم می کند.

روز «سه شنبه بزرگ» مهم ترین روز انتخابات مقدماتی در روند پیچیده انتخاباتی آمریکا است؛ در این روز است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از هر روز دیگری در تقویم انتخابات مقدماتی می توانند (با کسب آراء بیشتر) بخت پیروزی خود در انتخابات را افزایش دهند. بنابراین می توان گفت، علاوه روز انتخابات سراسری که در نخستین سه شنبه ماه نوامبر، هر چهار سال یک بار برگزار می شود، روز «سه شنبه بزرگ» مهم ترین و سرنوشت ساز ترین روز انتخاباتی در نظام سیاسی آمریکاست.  


نامزدهای جمهوری خواه به چیزی در حدود 1 هزار و 236 رأی نمایندگی (در هر ایالت) نیاز دارند که مردم به جای انتخاب مستقیم نامزد مورد نظرشان به این نمایندگان رأی می دهند و بعد این نمایندگان هستند که نامزد حزب را انتخاب می کنند. دموکرات ها به 2 هزار و 383 نماینده نیاز دارند. بنابراین، از هم اکنون، از همین لحظه، به این علت که شمار دقیق هنوز منتشر نشده است،  ترامپ 93 رأی نمایندگی، سناتور کروز 17، سناتور روبیو از فلوریدا 16 نماینده دارد؛ فرماندار کاسیچ از اوهایو 6 و دکتر کارسون 5 نماینده دارد. سناتور کلینتون 548 نامزد دارد؛ فرصتی برای ورود بیشتر به این مسئله نیست؛ خیلی وقت گیر است. فقط اینکه سناتور سندرز فقط 87 رأی نمایندگی دارد. بنابراین در این روز، در 13 ایالت انتخابات مقدماتی برگزار می شود، اما امسال به نخستین سه شنبه ماه مارس افتاده است. در سال 2008، نخستین سه شنبه ماه فوریه بود.

 

پرس تی وی: هم اکنون که مردم هنوز نگران رأی دادن هستند و برخی از آرای درز کرده نشان می دهد، زمانی که به بلیط دموکرات ها نگاهی می اندازیم، آیا هنوز هم فرصتی برای پیشی گرفتن وجود دارد یا این هیلاری کلینتون است که ورود پیدا می کند؟

 

 

 

آزادگان: متأسفانه خیر؛ نخست اینکه صادقانه بگویم، نامزدها خیلی پیشتر انتخاب شده اند. هر 4 سال یک بار دچار این توهم می شویم که مردم دارند واقعاً کسی را انتخاب می کنند، در حالی که نامزدهای هر دو حزب خیلی پیشتر انتخاب شده بودند. در خصوص انتخابات امسال اگر دونالد ترامپ را کمی حساب و کتاب ها را به هم زده، کنار بگذاریم، فکر می کنم خانم کلینتون نامزدی را در اختیار بگیرد.


 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :