موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست خشکسالی

a/52775 :کد

0

لزوم برنامه راهبردی حکمرانی پایدار آب

  پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۱
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -لزوم برنامه راهبردی حکمرانی پایدار آب

نماینده مستقر سازمان خوار و بار جهانی (فائو) در ایران گفت: راهکار اصلی برای خروج ایران از چالش کمبود آب، تدوین و اجرای برنامه راهبردی حکمرانی پایدار آب است.

 

نماینده مستقر سازمان خوار و بار جهانی (فائو) در ایران گفت: راهکار اصلی برای خروج ایران از چالش کمبود آب، تدوین و اجرای برنامه راهبردی حکمرانی پایدار آب است.

 

به گزارش تحلیل ایران،  «سرج ناکوزی» (serge nakouzi) در همایش بزرگداشت «روز ملی آب» در اتاق بازرگانی صنایع، معان و کشاورزی ایران افزود: فائو و دولت جمهوری اسلامی ایران سابقه چند دهه همکاری مستمر با هدف مدیریت پایدار منابع طبیعی کشور دارند.

به گفته این مقام مسئول، هرچند موفقیت های متعددی در قبال این همکاری به دست آمده، اما همواره سعی شده است تا با تقویت اثربخشی و پایداری همکاری های مشترک، چالش های اکولوژیک در حفاظت از منابع طبیعی مورد توجه قرار گیرند.

وی تصریح کرد: کمیابی آب و نیاز به رویکردهای بهینه مدیرت بهره بردای از منابع آب و حکمرانی به عنوان چالش اکولوژیک در حفاظت از منابع طبیعی مطرح است. افزایش جمعیت، عوامل محرک افزایش خودکفایی غذایی، شهرنشینی، توسعه اقتصادی اجتماعی در ترکیب با اثرات منفی تغیر اقلیم و کاهش قابل توجه کیفیت منابع آب، مهمترین عوامل تشدید کننده کمیابی آب در منطقه خاورمیانه هستند.

وی ادامه داد: براساس پیش بینی های منتشر شده توسط موسسه منابع آب، نیمی از کشورهای منطقه تا سال 2040 تشن های آبی بیشمار شدیدی را تجربه خواهند کرد.بخش کشاورزی اینک حدود 70 درصد منابع آب جهان و نزدیک به 95 درصد منابع آب بسیاری از کشورهای در حال توسعه را مصرف می کند. روند رو به رشد وقوع خشکسالی ها و افزایش شدت آنها در یک دهه گذشته، هشداری برای منطقه غرب آسیا و شمال افریقاست.

وی گفت: به خطر افتادن بهره وری سامانه های کشاورزی با کاهش کیفت منابع خاک، بیابان زدایی، افزایش شدت توفان های گردوغبار و افت معیشتی همراه شده است و خشکسالی در شرایطی که راهکارهای مناسب مواجه با آن درسطح محلی، ملی و منطقه ای وجود نداشته باشد، می تواند بسیار مخرب باشد.

ناکوزی تاکید کرد: برنامه ریزی برای تخصیص منابع آب به صورت راهبردی، بررسی سیاست های بخش های آب، غذا و انرژی، هماهنگی آنها با یکدیگر و شرایط متاثر از تغییر اقلیم و کاهش ریسک خشکسالی و مدیریت آن در جهت بهترین استفاده از آب برای کشورها اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی با بیان اینکه امروز رفع چالش کمبود آب در ایران به یک اولویت ملی تبدیل شده است، تصریح کرد: رشد جمعیت، تغییر اقلیم، افزایش نیازهای آبی و کاهش تامین آب از جمله مواردی هستند که فشار وارده به منابع آب کشور را افزایش داده است.

میزان نوشت: متوسط بارش 257 میلیمتری ایران که کمتر از یک سوم متوسط جهانی و قرار گرفتن در کمربند خشک و نیمه خشک زمین با دمای متوسط 17 درجه سانتیگراد، سبب قرار گرفتن ایران در دسته کشورهای با تنش آبی شده به طوری که میزان آب تجدیدپذیر آن در 15 سال گذشته به یک سوم متوسط جهانی کاهش یافته است. برای رسیدگی به این چالش ها، فائو بعنوان یک نهاد تخصصی از سال 2013 میلادی ابتکار عمل کم یابی آب(wsi) را تاسیس کرد که نخستین نتیجه آن تدوین راهبردهای مشارکتی منطقه برای مدیریت پایدار آب در بخش کشاورزی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا بوده است.


ناکوزی یادآورشد: راهبرد مشارکت منطقه ای برای کمک به کشورهای منطقه با هدف شناسایی و تنظیم سیاست ها، ساختار حکمرانی، سرمایه گذاری ها و اقداماتی که بصورت پایدار منجر به بهبود بهره وری می شوند چارچوبی را فراهم می کند و از سال 2016 ایران بعنوان یکی از کشورهای نقطه تمرکز این ابتکار عمل انتخاب شده است. همکاری راهبردی، مکمل توانایی های تخصصی فائو در جمع آوری و توسعه داده ها و اطلاعات به روز و شواهد واقعی پشتیبانی کننده فرآیندهای مدیریت منابع آب، سیاستگذاری و تصمیم گیری است.

نماینده مستقر فائو در ایران بیان کرد: سرمایه گذاری در مدیریت موثر منابع آب برای توانمندسازی جوانان محلی و تقویت بخش کشاورزی و روستایی به این منظور ضروری است.تقویت مشارکت دولت ها، نهادهای بین المللی، جامعه مدنی و بخش خصوصی دستیابی به توسعه سیاست های نوین مشارکتی، حکمرانی و مدیریت برای استفاده پایدار از منابع آب کمیاب را میسر می کند.

این مقام مسئول گفت: رویکرد فائو کمک به جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به امنیت پایدار غذایی و بهبود بهره وری بخش کشاورزی در کنار پرداختن به چالش کمبود آب و حفاظت از منابع طبیعی کشور است.وی تاکید کرد که دستیابی به این مهم با پیاده کردن برنامه راهبردی برای حکمرانی پایدار آب با همکاری بخش خصوصی امکان پذیر است.
 

 

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :