موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد مقاومتی

a/52795 :کد

0

چرا اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است؟

  پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۴
تعداد بازدید : ۳۱۴   
 تحلیل ایران -چرا اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است؟

ایران باید برای حضور در بازار جهانی پایه های اقتصاد خود را محکم کند که این امر نیازمند توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی است.

 

ایران باید برای حضور در بازار جهانی پایه های اقتصاد خود را محکم کند که این امر نیازمند توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش تحلیل ایران، علیرضا شجاعی کارشناس اقتصادی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص اقتصاد مقاومتی و روند آن در کشور گفت: اقتصاد مقاومتی کشور را در مقابل تکان های تهدید کننده، مقاوم و انعطاف پذیر می کند.

وی ادامه داد: در اقتصاد مقامتی به داشتن الگوی بومی برای کشور تاکید شده است با در دست داشتن این الگو می توانیم برای اجرای برنامه های کشور یک طراحی مناسب داشته باشیم تا آینده کشور را با آن الگوی بومی که متناسب با فرهنگ و آیین حال و آینده جامعه است، ترسیم کنیم.  
 
شجاعی اظهار داشت: از سخنان رهبری درباره اقتصاد مقاومتی می توان درک کرد که این برنامه کاملا دارای متودولوژی علمی است و ارکان، ساختار و مولفه های مختلف در آن مد نظر بوده است.
 
وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک تدبیر بلند مدت است که با پرداختن به مسائل جاری کشور سعی در بر طرف کردن مشکلات را دارد و همچنین به جهت مقاوم سازی کشور دارای نگاهی بلند مدت است تا کشور بتواند در فضای پیرامون خود نقش های مهمی را ایفا کند که همه این مسائل در کنار هم می توانند برای هدف گذاری آینده کشور اثر گذار بوده و ما را به اهدافی که در نظام برای حوزه های اقتصادی و اجتماعی مطرح شده برساند.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: دیدگاه اقتصاد مقاوتی پویا بودن این مدل است بدین معنا که نمی توان یک نقشه را طراحی کرد و سالها از آن استفاده کرد بلکه باید با توجه به خواسته های جامعه و شرایط متغییر جامعه این مدل تغییر کرده و یک فضای  انعطاف پذیری را ایجاد می کند.
 
***چرا اقتصاد مقاومتی؟
 
وی مهمترین علت استفاده از اقتصاد مقاومتی را مرتبط شدن اقتصاد ایران با جهان دانست و اظهار داشت: ایران قصد گسترده تر کردن این ارتباط را دارد؛ بنابراین باید در مقابل بحران و تکان هایی که از اقتصاد جهانی ایجاد می شود در امان باشد و یا اینکه کمترین تاثیر را بر روی اقتصاد بگذارد.
 
شجاعی افزود: طبق فرمایش های مقام معظم رهبری دشمنان ایران از اواخر سال 90 کشور را وارد جنگ اقتصادی کرده اند و تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا اقتصاد ایران را مورد هجوم قرار دهند، بنابراین برای مقابله با این آسیب ها باید از یک برنامه کاربردی استفاده می کردیم که این طرح و برنامه اقتصاد مقاومتی نام گرفت.
 
***ایران با خصوصیات اصلی اقتصاد مقاومتی فاصله زیادی دارد
 
وی تاکید کرد: قرار بود در اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد درون زا و بیرون نگر داشته باشیم؛ یعنی از ظرفیت های داخلی خود حداکثر استفاده را برده و اقتصاد کشور را در مقابل عوامل تهدیدزا مقاوم کنیم و نگاه خود را از واردات بگیریم و به تولیدات داخلی تکیه کنیم.
 
این کارشناس یکی از مسیرهای جدی در اقتصاد مقاومتی که دولت از آن حمایت های چشمگیری کرده دانش بنیان شدن دانست و تصریح کرد:با وجود حمایت های صورت گرفته هنوز با آرمان دانش بنیان شدن که باید در تولید، مصرف و صادرات از آن استفاده کنیم بسیارفاصله داریم.

شجاعی اظهار داشت: روند صادرات ما در کشور یک سیر نزولی داشته و با اینکه تاکید بر مردم محور و مردم بنیاد شدن اقتصاد کشور بوده اما همچنان اقتصاد دولتی بر اقتصاد ما تاثیر دارد.
 
 وی افزود: تمام بحث هایی که اقتصاد مقاومتی در خصوص مسائلی همچون پویا بودن، بهبود شاخص های کلان اقتصادی و افزایش تولید و صادرات در نظر دارد باید به گونه ای باشد که عدالت اجتماعی در آن اجرا شود.

***اقتصاد باید از زیر نظر دولت خارج شود/ نیازمند حضور فعال بخش خصوصی هستیم
 
وی گفت: دولت باید اقتصاد را از تحت نظر بودن خود خارج کند و برنامه هایی جهت حضور بیشتر مردم و استفاده از ظرفیت های بیشتر تولیدات داخلی استفاده کند.
 
شجاعی اظهارداشت: ما می توانیم روی منابع مختلفی همچون منابع انسانی و منابع طبیعی که داریم برنامه ریزی کنیم و تا زمانی که مدل ذهنی ما یک مدل دولتی است کار کمی سخت می شود.
 
این کارشناس افزود: تجربه نشان می دهد بخش هایی که در طی این چند سال طرح اقتصاد مقاومتی را بر روی آنها اجرا کرده ایم بسیار سود آور و مفید بوده که همین امر نشان دهنده آن است که با اجرای این طرح می توانیم هم اقتصاد و هم قدرت نظامی کشور را تا سطوح بالایی ارتقا دهیم.   
 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :