موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/52824 :کد

0

پیش نویس دستورالعمل واردات چوب بررسی شد

  پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۱
تعداد بازدید : ۳۴۳   
 تحلیل ایران -پیش نویس دستورالعمل واردات چوب بررسی شد

جلسه بررسی پیش‌نویس دستورالعمل واردات چوب با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تشکیل جلسه داد.

 

 

 

جلسه بررسی پیش‌نویس دستورالعمل واردات چوب با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفظ نباتات، دانشگاهیان و انجمن کارفرمایان صنایع چوب تشکیل جلسه داد.
به گزارش تحلیل ایران، در این جلسه، با توجه به اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر حفاظت از جنگل‌ها و جلوگیری از روند تخریبی آن‌ها و توافقات صورت گرفته برای واردات چوب به منظور مدیریت تقاضای چوب به عنوان یکی از مهم‌ترین راه کار‌ها جهت حفظ جنگل‌های کشور از آسیب قاچاق و بهره برداری، پیش نویس دستورالعمل واردات چوب جهت ارائه به کمیسیون زیربنایی دولت و تصویب و ابلاغ توسط هیات وزیران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


ایلنا نوشت: تصمیم بر واردات چوب با توجه به روند صعودی تخریب و کاهش مساحت جنگل‌های ایران به ویژه جنگل‌های هیرکانی که بی‌شک یکی از مهم‌ترین دلایل آن بهره برداری بی‌ضابطه قانونی و غیرقانونی از جنگل هاست که با در نظر گرفتن کلیه ملاحظات ملی، همچنین با تاکید بر رعایت تمامی مسائل محیط زیستی، به عنوان یکی از موثر‌ترین راه کار برای قطع بهره برداری از جنگل‌های طبیعی کشور تا رسدیدن به شرایط پایداری، اتخاذ شده است.


با توجه به اینکه قطع تمامی عوامل تخریبی انسان ساخت، همچون بهره برداری و قاچاق چوب جنگل، تنها راهکار حفظ جنگل‌ها است، این موضوع از جمله موارد مورد تاکید در پیش نویس در حال بررسی است.


مقرر شد به این پیش نویس که بر اساس برنامه اقدام مشترک سازمان‌های حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، حفظ نباتات و وزارت صنعت، معدن و تجارت با محوریت رفع موانع واردات چوب و تسهیل این اقدام به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر جنگل‌های طبیعی کشور تهیه شده است، پیوستی مبتنی بر تقسیم وظایف دستگاه‌های مرتبط در این زمینه، همچنین جدول زمان بندی برای این اقدامات افزوده شود.


به موازات این تصمیم مبنی بر حفاظت از جنگل‌ها و جلوگیری از تخریب آن‌ها، حمایت از واحد‌ها و مراکز تولیدی نیازمند به منایع چوبی نیز به عنوان یکی از محورهای مهم مدنظر قرار گرفت و مقرر شد در پیش نویس مذکور از هر گونه آسیب به بخش تولیدی مربوطه مطابق ضوابط و مقررات جاری کشور جلوگیری شود.


در پایان با توجه به بحث و بررسی‌های صورت گرفته، مقرر شد جلسه دیگری برای جمع بندی نهایی و تصویب مقدماتی پیش نویس تهیه شده در کارگروه ساز و کارهای اجرایی رفع موانع چوب با حضور کلیه اعضاء تشکیل شود.


گفتنی است، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیرت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، بهزاد انگورج معاون جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، هادی کیادلیری رئیس انجمن جنگلبانی ایران، اسفندیاری نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدعلی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات، اکبر آهنگران مدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات، حمیدگشتاسب می‌گونی مدیرکل دفتر مناطق و امور زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست، هنریک مجنونیان استاد دانشگاه، آقاجانی نماینده انجمن کارفرمایان صنایع چوب، فراهانی نماینده انجمن صنفی چوب، دکتر ابراهیمی و ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندارن از جمله حاضران در این جلسه بودند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :