موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/53050 :کد

0

مجلس نهم در تب و تاب آبی

  جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۳
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -مجلس نهم در تب و تاب آبی

طرح استیضاح چیت‌چیان از اواخر سال ۹۲ کلید خورد و پس از جذب امضای تعدادی از نمایندگان و سپس منتفی شدن استیضاح در اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته، در تیرماه همان سال بار دیگر موضوع استیضاح این وزیر در مجلس

 

طرح استیضاح چیت‌چیان از اواخر سال 92 کلید خورد و پس از جذب امضای تعدادی از نمایندگان و سپس منتفی شدن استیضاح در اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته، در تیرماه همان سال بار دیگر موضوع استیضاح این وزیر در مجلس مطرح شد که البته در روزهای آخر عمر مجلس نهم نیز برخی نمایندگان معتقد بودند که موارد و محورهای استیضاح وزیر نیرو همچنان پابرجاست و برطرف نشده است که همین مساله نیز موجب شد تا چیت چیان بیشترین تذکر ها را در مجلس نهم به خود اختصاص دهد.

به گزارش تحلیل ایران، در دوره مجلس نهم اغلب، وزیر نیرو در خصوص مسائل و طرح های آبی پشت میز محاکمه قرار گرفت و به گفته برخی نمایندگان علی رغم صحبت هایی که با وزیر نیرو صورت می گرفت، اما تفاوتی در عملکرد وی مشاهده نمی شد که همین مساله نیز نمایندگان اصفهان ،ارومیه و شاهین‌شهر و... را تحریک به اعتراض های پی در پی می کرد ،اعتراضاتی که دو بار هم تا پای استیضاح چیت چیان رفت.

البته در این میان چالش اساسی دست به گریبان وزارت نیرو موضوع تکراری دریاچه ارومیه بود؛ با آغاز به‌کار دولت یازدهم در نخستین جلسه هیات دولت، بر اهمیت نجات فوری دریاچه ارومیه تاکید شد، اما دریاچه ارومیه همواره به عنوان نمونه ای از وضعیت تالاب‌های کشور نام برده می‌شود و بر این اساس در بسیاری از حوضه ها عملیات احیاء و نجات بخشی باید صورت گیرد که از جمله حوضه زاینده‌رود نیز وضعیت نامطلوبی دارد.

در این راستا می توان به نارضایتی برخی نمایندگان خواهان استیضاح از جمله حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که خواستار در دستور قرار گرفتن استیضاح وزیر نیرو در مجلس شده بود.

ایسنا نوشت: همچنین نماینده مردم فلاورجان در مجلس نیز در اوایل خردادماه سال گذشته با اشاره به مشکلات کم‌آبی و نبود آب آشامیدنی استان اصفهان ، معتقد بود که باتوجه به شرایط نابسامان استان اصفهان در زمینه تامین منابع آبی لذا باید طرح استیضاح وزیر نیرو مورد بررسی قرار بگیرد.

این در حالی است که رییس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با تشویق نمایندگان برای پیگیری بی‌آبی اصفهان اظهار حمایت از نمایندگان استیضاح‌کننده چیت‌چیان را کرده بود.همچنین نماینده مردم لارگان ضمن تذکر به وزرای جهاد و نیرو درباره خشکسالی اصفهان هشدارداده بود که اصفهان در حال نابود شدن است.

سید ناصر موسوی لارگانی با درخواست از باهنر برای اعلام وصول استیضاح نمایندگان و با تاکید براین‌که درباره استیضاح وزیر نیرو جلسات زیادی برگزار شده است، گفته بود که اگر نمایندگان می‌خواستند قانع شوند تابحال قانع می‌شدند.

نماینده مردم ارومیه نیز با درخواست اعلام وصول استیضاح وزیر نیرو، تاکید کرده بود که وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به گذشته نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است و باید استیضاح وزیر توسط هیات رئیسه اعلام وصول شود.نادر قاضی‌پور با ابرازنگرانی نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه اصرار داشت که وزیر در پست جدید نه تنها اقدامی انجام نداده بلکه موجبات افزایش خشکی دریاچه ارومیه را نیز فراهم کرده است.

وی تاکید داشت که در حال حاضر چند متر مکعب آب به طور سالانه از تمامی تالاب‌ها و دریاچه‌ها خارج شده و به کشورهای همسایه می‌رود در حالی که وزیر می‌تواند در طول مدت 3 ماه آب را انتقال دهد اما عمدا این کار رانکرده است لذا استیضاح چیت‌چیان به علت عدم رسیدگی به آب شرب سراسر کشور، آبهای مرزی و غیره باید اعلام وصول شود.

به طور کلی باید گفت که با توجه به وضعیت نابسامان وزارت نیرو در دولت گذشته، بدهی های سنگین این وزارتخانه و طرح های عمرانی دیر بازدهی که در دست اقدام بود، بررسی کارنامه مدیریتی چیت‌چیان و امتیاز دهی به آن که منجر به استیضاح نیز شده بود، قدری پیچیده است.

همچنین باید در نظر داشت که چیت چیان اولین وزیر نیرویی نیست که در مرز استیضاح قرار گرفت و با درنظرگرفتن روند تاریخی استیضاح وزرای نیرو، احتمالا آخرین وزیر نیروی بازخواست شده در مجلس نیز نخواهد بود چراکه با توجه به شرایط بحرانی کشور در حوزه آب این مساله مهم بوده و خواهد ماند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :