موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/53051 :کد

0

اگر حزب‌الله در سوریه نبود داعش در بیروت بود

  جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۳
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -اگر حزب‌الله در سوریه نبود داعش در بیروت بود

رئیس حزب دمکرات‌های آزاد لبنان ضمن دفاع از حضور حزب الله در سوریه برای مبارزه با گروههای تکفیری و تروریستی گفت: اگر این اقدام را حزب الله و ایران در دفاع از نظام و ملت سوریه به عمل نمی آوردند.

 

 

 

رئیس حزب دمکرات‌های آزاد لبنان ضمن دفاع از حضور حزب الله در سوریه برای مبارزه با گروههای تکفیری و تروریستی گفت: اگر این اقدام را حزب الله و ایران در دفاع از نظام و ملت سوریه به عمل نمی آوردند، اکنون داعش و دیگر گروه‌های تکفیری در لبنان بودند.

 
 
 

به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم، "تریسی شمعون" رئیس حزب دمکرات‌های آزاد لبنان در گفت‌وگو با  درباره ادعاهای مطرح شده علیه حزب الله گفت: از نظر من حضور حزب الله در سوریه یک اقدام بسیار مهم است، اگر این اقدام را حزب الله و ایران در دفاع از نظام و ملت سوریه به عمل نمی آوردند، اکنون داعش و دیگر گروه های تکفیری در لبنان حضور داشتند.


متن کامل این مصاحبه را به صورت سوال و جواب در زیر بخوانید

خبرنگار تسنیم: برخی مدعی بودند، حزب الله در سوریه دخالت کرده است و همواره حزب الله را برای مدت ها به دلیل حضورش در سوریه مورد انتقاد قرار می داند، اکنون مشخص شده است، اگر حزب الله به سوریه نمی رفت،گروه های تروریست در بیروت می‌بودند، نظر شما در این باره چیست ؟ یعنی شما موضع جمهوری اسلامی ایران و حزب الله در دفاع از نظام مشروع و ملت سوریه را چگونه تفسیر می‌کنید؟


تریسی شمعون : از نظر من حضور حزب الله در سوریه یک اقدام بسیار مهم است و همانگونه که گفتید، اگر این اقدام را حزب‌الله و ایران در دفاع از نظام و ملت سوریه به عمل نمی آوردند، اکنون داعش و دیگر گروه های تکفیری در لبنان حضور داشتند، واقعا باید بگویم اکنون ما با یک تحریم و مشکلات شدیدی روبه رو می شدیم.


البته درباره بحران سوریه هم باید بگویم این یک فتنه خارجی است و مبارزه نظام سوریه با تروریست‌ها به همگان نشان داد، در رژیم این گروه‌های تروریستی چه طرف های خارجی قرار گرفته اند، آن چه در سوریه روی می دهد، دیگر برای همه مردم مشخص شده است، که این انقلاب مردمی یا خواسته مردمی نیست، بلکه این تروریسم و کشورهای حامی آنها هستند که می خواهند در سوریه و برخی از کشورهای منطقه سیاست های خود را اجرا و پیاده سازند.


خبرنگار تسنیم : هم اکنون عربستان سعودی مدعی است که کشورهای عربی باهم به توافق رسیده اند، اما در اولین به ظاهر توافق خود به این نتیجه رسیده اند که باید برضد کشوری عربی مثل یمن همپیمان شوند و اکنون هم زمزمه حضور و انتقال این پیمان خود را به سمت سوریه می شنویم، نظر شما در این باره چیست ؟

تریسی شمعون :این اتفاق بسیار خطرناک است و به طور حتم ما با این رویداد مخالف هستیم، چرا که به این صورت می خواهند معادلات را برهم بزنند، پیش بینی می کنم، اوضاع از آن چه اکنون می باشد، بی سروسامان تر شود، برای حل بحران کنونی داخلی سوریه، باید به مذاکرات سیاسی و گفت وگوهای سوری سوری بسنده کنیم، نباید به این فکر باشیم که بار دیگر لشگرکشی به سوریه صورت گیرد.


خبرنگار تسنیم : چگونه می توان مشکل داخلی لبنان را حل کرد، موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در حال تبدیل شدن به یک مشکل جدی است، اگر چه در داخل لبنان تاکید می شود، باید برای حل بحران گفت وگوهای داخلی به نتیجه برسد، امام متاسفانه هنوز هم نگاه برخی از گروه ها به مذاکرات آتی و احتمالی ایران و عربستان در اسلام آباد دوخته شده است ؟

تریسی شمعون : به طور حتم این مشکل به بحرانی که امروزه در منطقه شاهدش هستیم مربوط می باشد، همان فتنه شیعی و سنی، آثار این نزاع منطقه ای که شاهد آن هستیم به طور حتم در لبنان هم دیده می شود.


موضوع انتخاب رئیس جمهوری لبنان از نظرم یک موضوع کاملا داخلی است، از این رو گروه های لبنانی بهتر است، خودشان در این خصوص به نتیجه برسند، و کشورهای دیگر نمی توانند در این خصوص برای لبنان به نتیجه برسند.


خبرنگار تسنیم : شما برای اولین بار به جمهوری اسلامی ایران می آیید، بعد از گذشت 8 سال جنگ تحمیلی برضد ایران و 13 سال تحریم ظالمانه بین المللی شما اوضاع ایران را چگونه دیدید؟

تریسی شمعون : واقعا در برابر شجاعت این ملت شگفت زده شدم، عزت و سربلندی این ملت بسیار بالا است، من از احساس غرور ملت ایران واقعا به وجد آمدم، واقعا این ملت و نظام باید به هم ببالند، با این همه مشکلات و سختی ها دست به دست هم توانستید ایرانی به این بزرگی و با این شکوه بسازید، واقعا این دست آورد را برای شما یک پیروزی می دانم، و این پیروزی را به شما تبریک می گویم.


خبرنگار تسنیم : آینده کشورهای سوریه و عراق و لبنان و یمن را چگونه می بینید ؟

تریسی شمعون : هنوز مرحله خیلی شفاف نیست، اما آن چه مشخص است این است که باید به مبارزه با داعش و تکفیری ها ادامه دهیم، بعد از نابودی این دو گروه و این دو اندیشه است که می توانیم به فکر آرامش و ثبات و صلح در این کشورها باشیم، اما آن چه اکنون مشخص است این است که این جنگ هنوز هم باید ادامه پیدا کند، و هیچ راه حل سریعی قابل تصور نیست.


خبرنگار تسنیم : شما می‌گویید باید به این جنگ ادامه بدهیم، چرا نمی گویید باید دربرابر کشورهای حامی آنها مثل قطر و عربستان سعودی و ترکیه و حتی رژیم صهیونیستی بایستیم ؟

تریسی شمعون : واقعا باید در برابر این کشورها ایستادگی صورت گیرد، باید بدانیم به چه دلیلی این حمایت ها را از داعش و تکفیری ها به عمل می آورند، باید حمایت های مالی و خدمات رسانه ای که از سوی این کشورها برای گروه های تروریستی و تکفیری به عمل می آید، پایان پذیرد، داعش یک روزه و یک شب داعش نشده است، یک سیستم و یک نظامی به صورت شبانه روزی در حمایت و شکل دادن به آن دخیل بوده است، کشورهای حامی تروریسم سعی داشتند مسیر رابط بین ایران و لبنان را قطع کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :