موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی مسکن

a/53230 :کد

0

کدام زوج توانایی پرداخت اقساط دومیلیونی را دارد؟

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۴:۴۸
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -کدام زوج توانایی پرداخت اقساط دومیلیونی را دارد؟

سقف تسهیلات خرید مسکن تا ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت و همچنان دردی دوا نمی کند.

 

سقف تسهیلات خرید مسکن تا 160 میلیون تومان افزایش یافت و همچنان دردی دوا نمی کند.

 

به گزارش تحلیل ایران؛ خبر افزایش تسهیلات خرید مسکن امید زوج های جوان به خانه دار شدن را زیاد کرد اما وقتی پای جزییات خبر نشستند تنشان لرزید از بازپرداخت دو میلیونی که اصلا هوای جیبشان را هم نداشت و وقتی ادامه خبر راشنیدند با زهم در بی خانمانی به سر برند 40 میلیون تومان سپرده اولیه که یکسال هم باید در حساب بماند؟!


لبخند مسولان که نشان از خرسندیشان برای خانه دارشدن زوج های جوان بود برای مخاطبانشان یک مفهوم داشت به سخره گرفت!!!


اما به ماجرا سیاه نگاه نمی کنیم به سراغ فعالان این بخش اقتصادی رفتیم و از  تغییراتی که این طرح بر بازار مسکن می گذارد جویا شدیم و اینکه تا چه حد این تغییرات و تسهیلات می تواند شرایط مساعدی برای خریداران مسکن ایجاد کند؟


ایرج رهبر عضو هیت مدیره انبوه سازان تهران  در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص پرداخت وام 160 میلیونی مسکن عنوان کرد: اعطای تسهیلات 160 میلیونی خرید مسکن اتفاق خوشایندی در بازار مسکن برای خانه دار شدن مردم است اما بحثی که در این بین مطرح می شود اقساط این وام است که با توجه به دو برابر شدن میزان وام اقساط آن نیز به همین نسبت افزایش میابد و موضوع توان بازپرداخت آن مطرح می شود.


وی در ادامه افزود: محدودیت در اعطای تسهیلات نیز مطرح است که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده بود، در سال توان پرداخت 82هزار فقره تسهیلات خرید مسکن را داریم و با توجه به دو برابر شدن مبلغ این تسهیلات و محدودیت در پرداخت آن تعداد فقره های وام پرداختی کاهش پیدا خواهد کرد .


رهبر درباره میزان پوشش دهی این تسهیلات در بازار مسکن گفت: این تسهیلات حداکثر 80 درصد قیمت خانه را پوشش می دهد یعنی با احتساب قیمت 200 میلیون تومانی یک واحد مسکونی مبلغ 160 میلیون تومان می تواند 80درصد هزینه آن را تأمین کند اما اگر قیمت مسکن مورد نظر بیش از 200میلیون تومان باشد بانک مسکن تنها تا سقف 160میلیون تومان تعیین شده توان کمک به خریدار را دارد.


وی تصریح کرد: حداقل قیمت مسکن تهران بین هر متر مربع 3 تا 4 میلیون تومان است که اگر یک واحد 70 متری هم برای خرید مد نظر باشد 280 میلیون تومان هزینه خرید واحد مورد نظر می شود و برای استفاده از این تسهیلات خریدار مجبور می شود به حاشیه تهران مراجعه کند تا بتواند با قیمت کمتری صاحب خانه شود.


رهبر بیان کرد: اگر مسئولین مدت زمان بازپرداخت را بتوانند به 25 سال افزایش دهند تا اقساط کاهش پیدا کند و همچنین در صورتی که بتوانند مانع محدودیت تعداد پرداخت تسهیلات را از میان بردارند، این طرح می تواند به از بین رفتن رکود بازار کمک کند.


 وی درمورد شرایط عرضه و تقاضای بازار مسکن اظهار داشت: در صورتی که این تسهیلات به انبوه سازان پرداخت می شد با این اقدام هم به روان شدن بازار مسکن کمک می شد و هم شرایطی فراهم می شد تا واحدهای ساخته شده توسط انبوه سازان به واجدین شرایط اعطا گردد اما با اجرایی شدن طرحی که در حال حاضر مطرح شده تقاضای یک طرفه مطرح می شود و در این صورت عرضه و تقاضا با یکدیگر هم خوانی نخواهند داشت و افزایش قیمت را در صورت کاهش عرضه بازار مسکن به دنبال خواهد داشت در نتیجه مسئولین برای برقراری تعادل در بازار باید به فکر فراهم کردن شرایط عرضه در بازار نیز باشند.

تسهیلات نباید محدود به سپرده ها باشد

 

 

 

ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیهکل در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان نیز درخصوص تأثیر پرداخت تسهیلات 160 میلیونی مسکن گفت: تحریک تقاضا در بازار از راههای مختلفی صورت می گیرد که یکی از راه های آن تأمین مالی خریدار است، به این معنا که بتوان بخشی از آورده را به خریدار کمک کنید، از این رو هر نوع کاهش سود یا افزایش حجم تسهیلات به بالا رفتن تقاضا در بازار کمک می کند.


وی در ادامه افزود: مسئله ای که در این بین وجود دارد این است که اگر منابع بانک عامل محدود به سپرده ها گردد به لحاظ محدود کردن افرادی که از این تسهیلات می توانند استفاده کنند ممکن است مشکل ایجاد کند و فرصت کمتری به خریداران داده می شود و در حد سپرده گذاری های عادی این کار هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.


ندیمی در پایان اظهار داشت: برای فروش واحد های قبلی و  واحد های جدید باید به خریدار کمک شود زیرا در اینصورت قدرت مانور در بازار بیشتر می شود و این امر تضمین کننده کیفیت خواهد بود.


افزایش تسهیلات اصلی ترین عامل خروج بازار مسکن از رکود

حسام عقبایی درمورد اثرات مثبت افزایش تهسیلات مسکن گفت: قطعا افزایش تسهیلات اصلی ترین دلیل خروج بازار مسکن از رکود خواهد بود در شرایطی که بخش زیادی از مردم به دلیل رشد قیمت ها قدرت خرید آنها کاهش پیدا کرده و می توان گفت این افزایش پرداختی انگیزه استفاده از تسهیلات را افزایش داده است.


تسهیلات خرید مسکن بیش از 2 برابر افزایش پیدا کرده است، پیش از این در تهران سقف تسهیلات 80میلیون تومان بود که معمولا 60میلیون پرداخت می شد اما امیدواریم  تسهیلات با در آمد افراد جامعه هماهنگ شود و شاهد پرداختی حداقل 100 میلیونی تسهیلات خرید مسکن باشیم.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :