موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پزشکی

a/53236 :کد

0

درمان نابینایی به کمک سلول‌های بنیادی

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۶:۱۸
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -درمان نابینایی به کمک سلول‌های بنیادی

درمان نابینایی به کمک تزریق سلول‌های بنیادی مشتق شده از مغز استخوان فرد نابینا میسر شد.

 

 

 

درمان نابینایی به کمک تزریق سلول‌های بنیادی مشتق شده از مغز استخوان فرد نابینا میسر شد.
به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، بیش از 13میلیون نفر در ایالات متحده از نابینایی رنج می‌برند. این بیماری بر خلاف سایر اشکال اختلالات بینایی، مانندآستیگماتیسم و نزدیک بینی با عینک،لنزو یا عمل جراحی قابل درمان نیست.در واقع تاکنون هیچ درمانی برای کسانی که مبتلا به کوری هستند،‌ شناخته نشده است اما به تازگی پزشکی در فلوریدا ادعا کرده است که توانسته درمان این بیماری را کشف کند.
 
به گزارش بالتیمور سان، دکتر جفری وایس از فلوریدا گفت: به چشم بیش از 100 نفر سلول های بنیادی مشتق از مغز استخوان خود فرد را تزریق کرده است که با این روش بینایی آنها بازگشته است، در گذشته نیز از سلولهای بنیادی برای درمان نابینایی استفاده می کردند اما این درمان بحث برانگیز به شیوه های غیر معمول انجام می‌شد.
 
در آغاز ونا بلتون که در سال 2009 به دلیل مشکلات اعصاب چشم بینایی خود را به طور ناگهانی از دست داده بود با وجود هشدارهای بسیاری از پزشکان تصمیم گرفت، در این آزمایش شرکت کند او در پاسخ به این هشدارها گفت :چیزی بدتر از نابینایی  برای چشم او پیش نخواهد آمد . به همین دلیل بلتون 29 ساله با پرداخت 20 هزار دلار تحت درمان سلول‌های بنیادی زیر نظر دکتر وایس قرار گرفت.
 
در طول روند درمان دکتر وایساز از مفصل ران بلتون مغز استخوانش را استخراج کرد. وایس و تیم پزشکی اش پس از آن با استفاده از یک دستگاه سلول های بنیادی را جداسازی و جمع آوری کردند که این سلول ها به چشم بلتون تزریق شد.
 
پس از مدتی، بهبودی نسبی در بینایی بلتون به وجود آمد. دکتر الکسیس مالکین که پزشک سابق بلتون بود پس از معاینه مجدد گفت: دلیل نابینایی بلتون در گذشته به طور دقیق مشخص نشده بود اما به وضوح میتوان گفت که در حال حاضر بینایی بلتون بهبود یافته است هر چند به طور حتم نمیتوانم بگویم بهبود بینایی او تصادفی است یا حاصل از درمان های دکتر وایس است.
 
وایس در ادامه گفت: فعلا نمیتواند از جزییات تحقیقات خود چیزی بگویید اما نتایج خود گویای تاثیر این روش درمانی در نابینایی است و مهمترین موضوع برای من آن است که به کمک این درمان بیماران میتوانند دوباره با چشمهای خود به این دنیا نظاره کنند.
 
وی اظهار داشت: او اولین پزشکی نیست که بر روی درمان نابینایی به کمک سلول های بنیادی کار می کند. در سال گذشته محققان بریتانیایی با استفاده از آزمایش های بالینی به کمک سلول های بنیادی مشتق شده از سلول های جنینی توانستند بیماران با دژنراسیون ماکولا وابسته به سن را که منجر به کوری می شود را درمان کنند.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :