موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی کار و تعاون

a/53238 :کد

0

افزایش دستمزدها دردی از دردهای کارگران را کم نمی کند

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۶:۲۴
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -افزایش دستمزدها دردی از دردهای کارگران را کم نمی کند

افزایش دستمزدها مصادف است با افزایش هزینه های تولید و این خود منتهی به رکود اقتصادی و بیکاری بیشتر خواهد شد.

 

 

 

افزایش دستمزدها مصادف است با افزایش هزینه های تولید و این خود منتهی به رکود اقتصادی و بیکاری بیشتر خواهد شد.
به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، لطفعلی بخشی کارشناس اقتصادی گفت: ما در حال حاضر در وضعیت رکود اقتصادی قرار داریم، پس بحث افزایش حداقل دستمزد یک بحث اساسی و ریشه ای است.


وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن شرایط واحدهای تولیدی که خود با مشکل فروش محصولات مواجه هستند، افزایش دستمزدها، مصادف است با افزایش هزینه های تولید و در نتیجه منتهی به رکود بیشتر اقتصادی و بیکاری می شود.

 

کارشناس اقتصادی در ادامه با اشاره به این که ابتدا باید اوضاع و احوال اقتصادی را بررسی کرد و بعد به افزایش دستمزدها پرداخت، افزود: نه تنها این امر دردی از دردهای خانوارها کم نخواهد کرد بلکه مشکلی بر مشکلات نیروی کار ما تحمیل می کند و از آن طرف شاهد ورشکستگی های بیشتر کارفرمایان واحدها هستیم.

 

بخشی اظهار داشت: به هر حال دستمزد کمتر بهتر از بیکاری است و ا ین خود مبنی بر آن است که کالاهای داخلی فروش بیشتری داشته باشد و واحدها بتوانند نیروی جدید استخدام کنند و در آن صورت دستمزد بیشتری هم به آنها اختصاص بدهند.

وی در ادامه افزود: هیچ کارفرمایی مایل به از دست دادن نیروی شاغل خود نیست این را هم باید در نظر داشت که خود کارفرما در پرداخت دستمزد دچار مشکل است و این خود ناشی از آن است که تولیدات خود را نتوانسته است در بازار به فروش برساند.

 

بخشی اظهار داشت: انعقاد قراردادهای بلندمدت هم نمی تواند کمک چندانی به این امر بکند و این را مورد توجه قرار داد که کارگر و کارفرما همیشه مکمل و نیازمند به همدیگر هستند.

 

 

وی در پایان گفت: این که نمایندگان کارگران تلاش بر این دارند که نرخ دستمزدها را هر ساله متعادل با نرخ تورم بالا ببرند، طبیعی و عقلانی است، اما کارفرمایان با قرار گرفتن در این اوضاع و احوال رکود اقتصادی که در آن قرار داریم طبیعتاً زیر بار این کار نخواهند رفت و با تحت فشار قرار دادن آنها شاهد بیکار شدن کارگران و بسته شدن واحدهای بیشتری هستیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :