موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/53323 :کد

0

ویروس زیکا سلول‌های بنیادی مغزی را از بین می‌برد

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۵۹
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -ویروس زیکا سلول‌های بنیادی مغزی را از بین می‌برد

بر اساس یک مطالعه جدید، ویروس زیکا نوعی از سلول‌های مغزیِ ضروری برای رشد مغز را آلوده کرده و از بین می‌برد.

 

 

 

بر اساس یک مطالعه جدید، ویروس زیکا نوعی از سلول‌های مغزیِ ضروری برای رشد مغز را آلوده کرده و از بین می‌برد.

 

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، کارشناسان می‌گویند: اگرچه نتایج این مطالعه هنوز تاییدکننده نقش ویروس زیکا در بروز عارضه مادرزادی میکروسفالی نیست اما در این بررسی مشخص شد که این ویروس چگونه و در کدام ناحیه، موجب آسیب‌دیدگی مغز می‌شود. مغز نوزادان مبتلا به عارضه میکروسفالی رشد کاملی ندارد و می‌تواند به معلولیت‌های جدی و تکاملی منجر شود.


«هونگ جون سونگ»، یکی از کارشناسان این مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینگز گفت: این اولین اقدام است و ضرورت دارد بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام شود.


ایسنا نوشت: پزشکان در بررسی‌های آزمایشگاهی مشاهده کردند که ویروس زیکا می‌تواند سلول‌های مغزی را آلوده کند هرچند به طور قطع مشخص نیست که این فرآیند در سلول‌های جنین در حال رشدی که به ویروس آلوده شده‌اند نیز رخ می‌دهد یا نه.


در این مطالعه، پزشکان از سلول‌های بنیادی انسان استفاده کردند که به منظور تولید سلول‌های مشابه کورتکس مغز در جنین انسان طراحی شده‌اند. همچنین به طور جداگانه پشه‌های آزمایشگاهی را به ویروس زیکا آلوده کردند تا شرایط واقعی که در آن ویروس پیش از آلوده کردن بدن انسان از طریق پشه منتقل می‌شود شبیه‌سازی شود.


سپس سلول‌های مغزی تولید شده در فضای آزمایشگاهی به ویروس زیکا آلوده و مشخص شد که این ویروس در مدت سه روز در سلول‌ها پخش شده، آنها را از بین برده یا رشد سلولی را متوقف کرده است.


به گزارش لایوساینس، متخصصان همچنین اظهار داشتند، مشخص نیست آیا سلول‌های مغزی می‌توانند از خود در برابر ویروس زیکا محافظت کرده یا چگونه می‌توان سلول‌ها را از ویروس زیکا پاکسازی کرد.

                               

زیکا     ویروس     مغز     پزشکان     نوزاد     سلول


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :