موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/53418 :کد

0

محیط زیست با هرگونه طرح توسعه صنعتی در تهران مخالف است

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۸:۱۴
تعداد بازدید : ۳۱۵   
 تحلیل ایران -محیط زیست با هرگونه طرح توسعه صنعتی در تهران مخالف است

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: ظرفیت زیستی تهران تمام شده و از این رو با هر گونه تغییر کاربری و طرح توسعه صنعتی و شهری در تهران مخالف هستیم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان ضرورت در نظر گرفتن ظرفیت زیستی شهرها در طرح های توسعه‌ای، گفت: ظرفیت زیستی تهران تمام شده و از این رو با هر گونه تغییر کاربری و طرح توسعه صنعتی و شهری در تهران مخالف هستیم.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سازمان حفاظت از محیط زیست، معصومه ابتکار روز شنبه در نشست هم اندیشی زیست محیطی ائمه جمعه استان تهران به منظور تبیین سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست، همچنین تبیین چالش ها و کمبودهای محیط زیست و راه‌های برون رفت از بحران‌های کنونی محیط زیست این مطلب را بیان کرد و افزود: امروزه تخریب و نابودی محیط زیست به معضلی جهانی تبدیل شده که زندگی و حیات بشر را با تهدیدی جدی مواجه کرده است؛ به همین دلیل است که محیط زیست در کنار امنیت و صلح جهانی در صدر مسائل مورد توجه جهانی قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه بخشی از تخریب و آلودگی محیط زیست، ناشی از حرص و آز و زیاده‌خواهی و مصرف گرایی آدمی است و بخشی دیگر ناشی از سیاست‌های نادرست و اقدامات غلط توسعه‌ای و غفلت‌های دولت‌هاست، اظهار داشت: امروز ثابت شده که تصور بشر مبنی بر اینکه زمین می‌تواند پس از تخریب و آلودگی بسیار انسان‌ها، خود را باز یابد، اشتباه است و ظرفیت زیستی زمین محدود است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری این موضوع که ظرفیت زیستی دنیا و توان بازسازی طبیعت محدود است، گفت: در حال حاضر میزان بهره‌کشی انسان‌ها از طبیعت بیشتر از ظرفیت زیستی زمین است و این به گونه‌ای که تعادل طبیعت را بر هم زده و ادامه این روند به معنای انقراض نسل بشری است.

 

ابتکار با اشاره به تخریب و آلودگی جنگل‌ها، کوه‌ها، رودخانه‌ها، سواحل، از بین رفتن تنوع زیستی گیاهی و جانوری و گرمایش زمین گفت: اگرچه طبیعت توان خودپالایی و احیا را دارد اما این توان در حدی تعریف شده که اگر از آن عبور کند، بحران‌های متعدد محیط زیستی به وجود خواهد آمد.

 

وی اشاره ای هم به شرایط محیط زیست کشور کرد و ضمن تاکید بر ضرورت بیداری محیط زیستی در کشور، گفت: متاسفانه در حوزه محیط زیست از تعالیم دینی و ملی خود بسیار عقب هستیم.

 

ابتکار با بیان اینکه محیط زیست موضوعی عام است و همه آحاد بشر از مسئولیت مشترک در این زمینه برخوردار هستند، اظهارداشت: گرمایش زمین، انتشار گازهای گلخانه ای، طوفان‌های گرد و غبار و بسیاری دیگر از بحران‌های کنونی محیط زیست اثبات کرد که محیط زیست موضوعی فرامرزی است.

 

رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: نگاه و رویکرد دولت یازدهم در حوزه محیط زیست فرصتی بسیار مناسب برای این حوزه است زیرا دولت یازدهم در تلاش است با لحاظ محیط زیست به عنوان اولویتی مهم در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود، گامی اساسی در رفع بحران های کنونی محیط زیست کشور بردارد.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست نظام توسط مقام معظم رهبری به عنوان پشتوانه‌ای محکم برای دولت و محیط زیست کشور نام برد.

 

وی با بیان برخی اقدامات دولت در حوزه محیط زیست طی 29 ماه گذشته، گفت: ایجاد زیرساخت‌های مناسب در حوزه محیط زیست و اقدامات اجرایی گسترده در حوزه‌های مختلف همچون مقابله با زمین خواری، کوه خواری و جنگل خواری و بهبود کیفیت هوا از جمله این اقدامات است.

 

ابتکار افزود: سیاست کنونی تنها ایجاد ممانعت از طریق حوزه محیط زیست نیست بلکه سیاست تشویق و ترغیب برای سرمایه گذاری در این حوزه و کمک به حل معضلات مختلف محیط زیست کشور همچون موضوع پسماند یا آب به صورت جدی دنبال می‌شود.

 

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری فرهنگ غنی ملی و مذهبی کشور در زمینه پرهیز از مصرف گرایی و حفظ منابع طبیعی و ملی و خدادادی، خاطرنشان کرد: فرهنگ مصرف گرایی کنونی جامعه و میزان تخریب و آلودگی ایجاد شده در محیط زیست کشور تناسبی با آمیزه های دینی و ملی کشور ندارد.

 

ابتکار این مقام مسئول در خصوص مباحث آموزشی و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست، گفت: همکاری بسیار گسترده و خوبی در زمینه فرهنگ سازی و آموزش با وزارت آموزش و پرورش در قالب تفاهم نامه امضاء شده در حال پیگیری و اجرا است که از جمله نتایج آن می‌توان به گسترش مدارس زیست محیطی در کشور، تغییر محتوا کتب درسی و آموزشی و ترویج فرهنگ محیط زیست در مطالب آموزشی اشاره داشت.

 

وی با اشاره به تاثیر محیط زیست و طبیعت بر رشد قوای جسمی و روحی، افزایش نشاط و خلاقیت در افراد به ویژه کودکان و نوجوانان، افزود: نتایج پژوهش‌های اخیر نشان داد یکی از آثار زندگی شهری، عدم ارتباط موثر کودکان و نوجوانان با طبیعت است؛در همین زمینه، همکاری‌های بسیار خوبی با وزارت ورزش و جوانان در زمینه بهره‌گیری از ظرفیت جوانان و ورزشکاران برای حفظ محیط زیست صورت گرفته است.

 

ابتکار افزود: در بخش هنرمندان نیز علاوه بر تمام همکاری‌های صورت گرفته، به طور شاخص جشنواره بین المللی فیلم سبز برای افزایش مشارکت هنرمندان در ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست برگزار خواهد شد.

 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اشاره‌ای هم به فعالیت موثر سمن ها و فعالان عرصه محیط زیست در این حوزه داشت و گفت: یکی از دستورکارهای مهم سازمان حفاظت محیط زیست بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های جامعه در زمینه آموزش و ایجاد فرهنگ زیست محیطی است.

 

وی یکی از حوزه های مهم برای فرهنگ سازی محیط زیستی را بستر تعالیم دینی و ظرفیت مبلغان دینی دانست و گفت: تجربه موفق برگزاری همایش بین المللی محیط زیست، دین و فرهنگ در زمان هفتم و هشتم باعث شد تا برنامه‌ریزی‌هایی برای برگزاری دومین دوره این همایش در سال آینده صورت پذیرد.

 

ابتکار ضمن یادآوری اقدامات صورت گرفته برای شرح پیوند موثر اسلام و محیط زیست در دولت اصلاحات به ویژه از سوی آیت الله محقق داماد، اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر از پشتوانه علمی و تخصصی خوبی در این حوزه برخورداریم و همکاری‌های بسیار مثبتی با مراکز مهم مذهبی به ویژه در قم شکل گرفته است.

 

معاون رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که همکاری و ارتباط ساختاری ائمه جمعه و جماعات با محیط زیست منجر به آموزش و اطلاع رسانی وسیع تر در حوزه محیط زیست شود.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آب را یکی از مهم ترین موضوعات و محورهای آموزشی دانست و ضمن اشاره به بحران های متعدد حوزه آبی کشور خواستار همکاری بیشتر ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگ سازی در این زمینه به ویژه در بخش کشاورزی شد.

 

وی برای هر گونه همکاری مستمر محیط زیست با ائمه جمعه و جماعات به منظور آموزش و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست اعلام آمادگی کرد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :