موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/53420 :کد

0

اظهارات رئیس امنیت یوفا در خصوص امنیت ورزشگاه‌ها

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۹
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -اظهارات رئیس امنیت یوفا در خصوص امنیت ورزشگاه‌ها

مسئول امنیت یوفا در جلسه با مسئولان ایرانی گفت: تمام نمونه‌های اجرای امنیت استادیوم‌ها در کشور انگلیس را در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما می‌توانید آنها را بررسی و انتخاب کنید.

مسئول امنیت یوفا در جلسه با مسئولان ایرانی گفت: تمام نمونه‌های اجرای امنیت استادیوم‌ها در کشور انگلیس را در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما می‌توانید آنها را بررسی و انتخاب کنید.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از سایت سازمان لیگ، جلسه مهدی تاج با مدیران امنیت یوفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز (شنبه) در دفتر ریاست سازمان لیگ برگزار شد.

در این نشست، تاج، رضا حسنی‌خو مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان، محمد حسین حمیسی مسئول حراست فدراسیون فوتبال، شاهین رحمانی مسئول کمیته امنیت کنفدراسیون فوتبال آسیا، مارک تیمر مدیر امنیت یوفا، سرهنگ محمد ابراهیم سلمانی جانشین یگان ویژه تهران بزرگ، سرهنگ ولی دهقان معاون اطلاعات و عملیات یگان ویژه نیروی انتظامی، حجت الله بهمنی رئیس کمیته روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان لیگ، سهیل مهدی مسئول پرونده امنیت ورزشگاه‌ها و مدیر کمیته فنی و توسعه سازمان لیگ حضور داشتند.


رئیس سازمان لیگ ضمن خیر مقدم به حاضران جلسه گفت: می‌خواهیم از تجربیات هم استفاده کنیم، خوشبختانه مسابقات پرتماشاگری داریم و سابقه حضور 100 هزار نفری تماشاگران را داشته‌ایم. کشور ایران خیلی پهناور است و سطح فراوانی لیگ همه جای کشور است. ممکن است تیم‌ها سفر زمینی 24 ساعت و سفر هوایی دو ساعته داشته باشند. این که کشورهای همسایه دیدارهای خود را در کشور ما برگزار می‌کنند نشان دهنده امنیت بالای کشور ماست.


حسنی‌خو مدیر کل حراست وزارت ورزش  نیز در این نشست گفت اساس ورزش در دنیا وحدت و دوستی و محبت است و هیچ پدیده‌ای مثل فوتبال نمی‌تواند این همگرایی و همبستگی را زیاد کند. فوتبال در ایران جایگاه ویژه و خاصی دارد و مردم ما یکی از علاقه مندترین مردم دنیا نسبت به فوتبال هستند. با توجه به اینکه منطقه ایران جزو امن‌ترین کشورهای منطقه است، نگذاشتیم تا کنون هیچ اتفاقی در ایران رخ دهد. به همین علت کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران را برای برگزاری مسابقات کشورهای افغانستان،عراق و سوریه انتخاب کرد.

مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان افزود: متاسفانه برخی از کشورها اخیرا با ورود مسائل سیاسی می‌خواهند نشان دهند که امنیت در ایران وجود ندارد.


وی خطاب به مسئولان امنیت یوفا و کنفدراسیون  فوتبال آسیا گفت: شما در این چند روزی که در ایران هستید دیدار پرسپولیس - تراکتورسازی که هر کدام‌شان یکی از پرطرفدارترین تیم‌های ما هستند را خواهید دید و امنیت آن را هم مشاهده خواهید کرد. ما فراز و نشیب‌های زیادی را داشتیم و مسائل مختلفی را تجربه کردیم و علاقمند هستیم تجربیات اروپا را در امنیت و برگزاری مسابقات داشته باشیم. ما در حال گذر از امنیت حکومتی به مردمی هستیم و می‌خواهیم این مسائل را به مردم واگذار کنیم و مایلیم بخش خصوصی و باشگاه‌ها نقش بیشتری در برقراری امنیت داشته باشند. بحث افسران امنیتی باشگاه‌ها را مدتی است دنبال می‌کنیم و امیدواریم این موضوع را اجرایی کنیم.


تیمر مدیر امنیت یوفا نیز در این نشست اظهار داشت: از پذیرایی شما متشکرم. مفتخرم که در ایران هستم و برای اولین بار است که به این کشور می‌آیم وامیدوارم آخرین بار نباشد. من مسئول استادیوم و امنیت ورزشگاه‌ها در یوفا هستم. خوشحالم مسائلی را که در اروپا می‌گذرد و انجام می‌شود را در اینجا بیان کنم. فوتبال مرزی ندارد و من با این روحیه اینجا هستم، مایلم چیزهایی را که می‌دانم در اختیار شما قرار بدهم و هر کمکی که می‌توانم انجام بدهم و چیزهایی را که نمی‌دانم یاد بگیرم.

مدیر امنیت یوفا تاکید کرد: شما به روند توسعه امنیت نگاه کنید، کشورهایی مثل انگلستان هستند که در گذشته با فجایعی در فوتبال روبرو بوده‌اند. در برخی از مسابقات فوتبال تعداد زیادی کشته شده‌اند. در یکی از فینال‌های جام باشگاه‌های اروپا بین یوونتوس و لیورپول که 30 سال پیش برگزار شد 31 نفر کشته شدند و الان 30 سال از آن فاجعه گذشته است.


تیمر عنوان کرد: در حال حاضر ما یک برنامه جامع در اروپا داریم که به  مفهوم اولیه برای همه کشورها بود. ما همه را تشویق می‌کنیم برنامه‌ای داشته باشند و همه با هم کار کنند. متعهد می‌شوم هر گونه اسناد و مدارک مورد نیازتان را در اختیار شما قرار دهم.

وی افزود: ما یک کمیته داریم که توسط شورای اروپا اداره می‌شود. این شورا شامل 46 کشور است که یوفا با آن کار می‌کند. می‌توانم پیشنهاد دهم که 2 نماینده از حراست فدراسیون فوتبال شما دو بار در سال در آن شرکت کنند و با تمام نماینده‌های اروپا تبادل نظر بکنند و من تمام شرایط و امکانات را فراهم خواهم کرد.


مسئول امنیتی یوفا در ادامه گفت: آیین‌نامه‌ها، ویدئوها، مدارک و غیره در یک وبسایت قرار داده شده که یک رسانه چند منظوره است. اگر علاقه داشته باشید از طریق AFC  دسترسی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این بهترین مرجع اطلاعاتی فوتبال و امنیت در دنیاست.

تیمر خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر در داخل اروپا برنامه‌های آموزشی هم داشتیم. یکی برای مسئولان امنیتی و برنامه دیگر هم که داریم برنامه هماهنگی است که پلیس و افسران امنیتی هر 2 با هم شرکت می‌کنند که با هم هماهنگ باشند. برنامه سوم یک برنامه آموزشی است. همچنین به روسیه برای آمادگی بیشتر در برگزاری جام جهانی 2018 کمک می‌کنیم.


وی در مورد امنیت استادیوم‌ها گفت: ما تمام نمونه‌های اجرای امنیت استادیوم‌ها در کشور انگلستان را در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما می‌توانید آنها را بررسی کرده و انتخاب کنید. پیشنهاد من به شما این است که این بروشورها را که به سختی بر روی آنها کار شده و هزینه های زیادی صرف تهیه آنها شده به دقت بررسی کرده و از آنها استفاده بهینه کنید. یوفا همکاری نزدیکی با مسئولان امنیتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد تا بتوانیم فضای داخلی استادیوم ها را امن کنیم  و به تنهایی این کار میسر نیست و همه باید با هم همکاری داشته باشند.


مسئول امنیتی یوفا تصریح کرد: در سمینار سالانه که داریم  قبل از شروع فصل رقابت‌های فوتبال، از تمامی مسئولان باشگاه‌های حاضر در مسابقات اروپا و مسئولان امنیتی فدراسیون کشورهای مربوطه دعوت می‌کنیم به این سمینار بیایند. همه کارها از جمله انتخاب، آموزش و بکارگیری آنها به مرور در حال انجام است و می‌خواهم تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند تا ما پروژه افسران امنیتی را به نحو بهتر بتوانیم انجام دهیم.


شاهین رحمانی مسئول کمیته امنیت کنفدراسیون فوتبال آسیا در این نشست گفت: ما به امنیت استادیوم ها، کارهای عملیاتی، چینش پرسنل، ساخت و طراحی استادیوم در کشورهای عضو کمک خواهیم کرد، اگر ساخت استادیوم مناسب نباشد کار امنیتی در آن نمی‌تواند موفق باشد. اروپا سال‌ها زودتر از ما و همه قاره‌ها کار امنیتی انجام دادند. این پروژه سوم ما است و بعد از این سفر به امارات می‌رویم. ما برنامه از پیش تعیین شده‌ای نداریم. نقاط ضعف و قوت را می‌بینیم و فکر می‌کنیم یک پلان را برای شما در نظر می‌گیریم و با شما صحبت می‌کنیم. اگر موافق بودید انجام می‌دهید.


وی افزود: ما نمونه های خوب و بد را به شما نشان می‌دهیم و در حیطه اختیارات و آیین نامه‌ها به شما کمک خواهیم کرد. همچنین کارگاه‌های آموزشی برگزار خواهیم کرد و بعد از این کارگاه‌های آموزشی جلساتی برگزار می‌کنیم که از وزارت داخلی و وزارت ورزش کشورها کمک می‌گیریم که با مقررات داخلی کشورها مغایر نباشد.

مسئول کمیته امنیت کنفدراسیون فوتبال آسیا خاطرنشان کرد: در اروپا نمونه خوب و بد زیاد است. در آینده هر نیازی داشته باشید برطرف خواهیم کرد. هدف اصلی این است که ما ذهن‌مان را به هم نزدیک کنیم و بتوانیم یک پلان واحد را در نظر بگیریم.


سرهنگ سلمانی جانشین یگان ویژه تهران بزرگ در این نشست عنوان کرد: با توجه به امنیت بالایی که در ایران وجود دارد مسابقات فوتبال تیم‌های عراق، افغانستان و سوریه را همکاران بنده بر عهده دارند. یگان امنیتی مخصوص ورزشگاه‌ها را از سال 91 در ایران ایجاد کردیم. فردا هم شاهد دیدار دو تیم تراکتورسازی تبریز و پرسپولیس خواهیم بود که همکارانم امنیت این مسابقه را به عهده خواهند داشت.


حمیسی مسئول حراست فدرسیون فوتبال نیز در این نشست اظهار داشت: پروژه افسران امنیتی از حدود یک سال پیش استارت خورد. بر اساس الزامات موجود، باشگاه‌ها باید افسران امنیتی داشته باشد. بنابراین مقدمات کار با حمایت رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران کلید خورد. طبق آیین نامه‌های موجود برای توسعه اقداماتی که بوده بیش از پیش انجام دادیم. در طول سال 6700 مسابقه به غیر از بازی‌های استانی و تیم ملی برگزار می‌شود.


وی تصریح کرد: این رقابت‌ها با زحمات عوامل نیروهای امنیتی و حراست انجام می‌شود. به غیر از برقراری امنیت که در استادیوم انجام می‌شود نیروهای امنیتی در زمینه تبانی، شرط بندی و دستکاری در نتایج اقدامات پیشگیرانه ای دارند و این کلیات و دستوراتی است که در برگزاری مسابقات وجود دارد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :