موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/53449 :کد

0

شکل گیری سیاست ایران در پسا‌تحریم حول تئوری اقتصاد مقاومتی

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۱:۴۵
تعداد بازدید : ۱۲۹   
 تحلیل ایران -شکل گیری سیاست ایران در پسا‌تحریم حول تئوری اقتصاد مقاومتی

سیاست اقتصادی ایران امروز و در شرایط پسا‌تحریم حول تئوری اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب در حال شکل‌گیری است و دو محور اتکا به توان داخلی و تولید برای بازار خارجی حرکت می‌کند.

 


سیاست اقتصادی ایران امروز و در شرایط پسا‌تحریم حول تئوری اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب در حال شکل‌گیری است و دو محور اتکا به توان داخلی و تولید برای بازار خارجی حرکت می‌کند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، محسن جلال‌پور عصر امروز در دیدار با هیئت تجاری ترکیه به سرپرستی داوداوغلو نخست وزیر ترکیه و با حضور اسحاق جهانگیر معاون اول ایران اظهار کرد: فعالان اقتصادی و اذهاب کسب و کار در دو کشور ایران و ترکیه نگران تحولات منطقه‌ای و تشدید تنش‌های فرقه‌ای هستند.

 

وی افزود: برخی تلاش به جداسازی برادرانی می‌کنند که خداوند آنها را همسایه‌ هم قرار داده که این امر نه با روح اسلام سازگار است و نه با فرهنگ سلام و فرهنگ غنی ایران و ترکیه سازگار نیست.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: آنچه به صورت تکفیر و فرقه‌گرایی منطقه را می‌نوردد با دین و فرهنگ ما رابطه ندارد، اما متاسفانه قدرت‌های داخل و خارج از منطقه آن را تشدید می‌کنند.

جلال‌پور گفت: تداوم روند موجود رغبت به سرمایه‌گذاری در منطقه ما را کاهش می‌دهد و موجب فرار سرمایه‌های انسانی و ثروت‌های ما می‌شود. راهکار عملی من در این ارتباط همکاری مشترک بنگاه‌های دو طرف است.

 

وی افزود: عراقی‌ها، افغانی‌ها و عرب‌ها باید بدانند که ایران و ترکیه دست در دست یکدیگر کار کرده و این امر سرمشقی برای ملل منطقه است.

 

رئیس اتاق بازرگانی گفت: من گمان می‌کنم بخش خصوصی کارآفرینان و اهالی کسب و کار که در سرتاسر خاورمیانه قرار دارند همه از این ایده حمایت می‌کنند.

 

جلال‌پور در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: در دیداری که با رئیس پالمان اروپا داشتم وی به من گفت جمع‌بندی هیئت‌های اروپایی اعزامی به ایران آن است که اولا ایران باید به عنوان کشوری با بنگاه‌های مناسب برای جذب تکنولوژی نگریست، ثانیا در همکاری با ایران نه تنها خود ایران بلکه بازار بزرگ همسایگانش‌ را نیز باید مد نظر داشت، که این امر برداشتی منطبق با واقعیت است. و یقین دارم دولت‌ مردان و تاجران ترک به آن توجه دارند.

 

وی تاکید کرد: من پیشنهاد تولید مشترک به منظور گسترش امنیت و سودآوری می تواند مورد توجه قرار گیرد که این امر لازمه حرکت در مسیر «طراحی ساختار تجارت آزاد» بین دو کشور است.

 

مقام مسئول بخش خصوصی کشور گفت: سیاست‌های اقتصادی امروز ایران حول تئوری اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب در حال شکل‌گیری است، وی در توضیح گفت: رویکرد این امر اتکا به توان داخلی و تولید برای بازار خارجی است.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود خطاب به نخست‌وزیر ترکیه اظهار کرد: در تولید تاریخ آناتولی همیشه خواستگاه دو الهیه زندگی بخش دجله و فرات بوده است و این دو رود پیام زندگی برای پهنه وسیع مردم ترکیه، عراق، شامات و حتی اهالی خوزستان بوده است اما امروز با برداشت آب از دجله و فرات در سرتاسر مسیرش تا خلیج فارس، منطقه آبریز عظیم دجله و فرات در فرودست دچار کم آبی شدید و آلودگی شده است.

 

رئیس اتاق بازرگانی اضافه کرد: این کم آبی سبب خشک شدن تالاب‌های عظیم و تاریخی عراق و سوریه و بروز پدیده ویرانگر ریزگردها در ابعاد غیر قابل باور شده است و استاندارد زندگی در پهنه وسیعی از فلات ایران را دچار مشکل کرده است.

 

جلال‌پور گفت: ریزگردها بزرگترین تهدید بهداشتی ایران و عراق در قرن آتی است و این امر سبب مهاجرت وسیع، فقر و گسترش خشونت در منطقه می‌شود.

 

وی اضافه کرد: استدعا می‌شود توجه جدی دولت ترکیه به این مسئله و یافتن راهکارهایی مناسب برای بازگشت هوای سالم و مهار دیو ریزگرد و عواقب شوم آن در منطقه باشیم.

 

رئیس اتاق بازرگانی در پایان گفت: سرنوشت ایران و ترکیه در هم تنیده است و برای داشتن آینده‌ای بهتر باید به یکدیگر اعتماد کرده و بلندنظر باشیم.

 

 

منبع:خبرگزاری تسیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :