موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/53504 :کد

0

بحران پناهندگان موجودیت تمام اروپا را تهدید می‌کند

  یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۰:۵۵
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -بحران پناهندگان موجودیت تمام اروپا را تهدید می‌کند

نخست وزیر یونان بحران پناهندگان را تهدیدی برای موجودیت اتحادیه اروپا دانسته و بر همبستگی اروپایی برای حل این مسئله تاکید کرد.

نخست وزیر یونان بحران پناهندگان را تهدیدی برای موجودیت اتحادیه اروپا دانسته و بر همبستگی اروپایی برای حل این مسئله تاکید کرد.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "آلکسیس تسیپراس"، نخست وزیر یونان در بخشی از گفتگو با نشریه "بیلد" با تاکید بر اینکه ما در اتحادیه اروپا اولین کشور پذیرنده پناهندگان بوده و به این ترتیب بزرگترین چالش را داریم گفت: دقیقا مانند بحران پناهندگان برای ما و تمام اروپا این مسئله مطرح است که از خود همبستگی نشان داده و مسائل را مشترکا حل کنیم.


وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که کدام برای شما بدتر است بحران پناهندگان یا بحران بدهی ها گفت: ما نباید این دو بحران را با هم قاطی کنیم. اما من اعتقاد دارم که بحران پناهندگان برای تمام اروپا خطرناک تر است چرا که موجودیت سراسر این اتحادیه را تهدید می کند. اما وقتی که ارزش های مشترک ما از طرف بعضی ها زیر سوال قرار گرفته  و ناگهان قواعد تنها برای برخی ها باید اعتبار داشته باشد این دیگر به یک اشتراک ربطی ندارد. ما باید با این مسئله مقابله کنیم.


تسیپراس در بخش دیگری از این گفتگو هجوم بالای پناهندگان به کشورش را یک بار غیر قابل تحمل برای یونان دانسته و در عین حال گفت ما باید ذهنیت پناهندگان را درک کنیم. آن ها در خانه های خود بمباران می شوند، زندگی خود را با فرار به خطر می اندازند تا به یونان بیایند که دروازه ای برای اروپاست. اما برای پناهندگان مکه شمال اروپاست. آن ها می دانند که اینجا در یونان بحران وجود دارد و کاری پیدا نخواهند کرد. چگونه ما باید انسان هایی را که می خواهند بروند متوقف کنیم؟ ما حق نداریم این کار را انجام دهیم و نمی توانیم انسان ها را محصور کنیم، این مسئله قواعد بین المللی را نقض می کند.


وی افزود: ما تنها می توانیم این انسان ها را از دریا نجات دهیم، مراقبت کنیم و ثبت نام کنیم. بعد از آن همه می خواهند بروند.


نخست وزیر یونان بستن مسیر بالکان بر روی پناهندگان از طرف برخی کشورهای اروپایی که به تراکم مهاجران در یونان انجامیده است را بر خلاف همه قوانین و در تقابل با تمام اروپا دانسته و تاکید کرد که ما این مسئله را به عنوان اقدامی غیر دوستانه بررسی می کنیم. این کشورها اروپا را خراب می کنند.


وی شرایط در یونان را با توجه به هجوم پناهندگان سخت اما نه غیر قابل کنترل ارزیابی کرده و گفت: ما بیش از صد در صد تعهدات خود در قبال این مسئله را برآورده کرده ایم. اما من کاملا آشکارا می گویم که اگر پناهندگان همچنان با این تعداد از ترکیه بیایند و مرزهای بالکان همچنان مسدود بماند بنابراین شرایط برای ما بحرانی و وخیم می شود.


تسیپراس چنین شرایطی را یک بحران انسانی دانسته و گفت: پناهندگان از اینجا می خواهند به سمت شمال بروند اما آن ها نمی توانند. من آشکارا می گویم که ما باید محل اقامتی معقول و منطقی به این ها در اینجا بدهیم. یونان باید از وجهه انسانی اروپا دفاع کند و تفاوتی نمی کند که چه تعداد پناهنده به این کشور می آیند. اما آنچه که ما درخواست می کنیم یک نقسیم عادلانه است.


وی در بخش دیگری از این گفتگو از موضع دولت آلمان در قبال بحران پناهندگان دفاع کرده و گفت: ما با بزرگترین مهاجرت مردمی از زمان جنگ جهانی دوم روبرو هستیم. برای اینکه این بحران را حل کنیم باید صلح در سوریه را تامین کنیم، همزمان باید مراقب باشیم که موج مهاجرت از ترکیه به اروپا محدود شود. بنابراین این مسئله مهم است که اسکان مجدد پناهندگان در اروپا بالاخره شکل گیرد.


وی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که من نیز مانند صدر اعظم آلمان بر این عقیده ام که اروپا با بحران پناهندگان در پایان قدرتمند تر می شود.


تسیپراس همچنین با تاکید بر اینکه ما در مسئله پناهندگان هیچ زمانی برای به تاخیر انداختن چیزی را نداریم گفت: ما به همبستگی نیاز داریم و البته سریعا.

منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :