موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/53554 :کد

0

غفلت دولت از مهم‌ترین راهکار کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

  یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۸:۰۰
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -غفلت دولت از مهم‌ترین راهکار کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

انرژی‌های نو و تجدید پذیر یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش کربن و انتشار گازهای گلخانه‌ای است که علی‌رغم ادعای مسئولان مبنی بر محیط زیستی بودن دولت یازدهم مورد بی مهری دستگاه اجرایی کشور قرار گرفته است.

 

 

 

انرژی‌های نو و تجدید پذیر یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش کربن و انتشار گازهای گلخانه‌ای است که علی‌رغم ادعای مسئولان مبنی بر محیط زیستی بودن دولت یازدهم مورد بی مهری دستگاه اجرایی کشور قرار گرفته است

 

 

 

به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم، هشتمین نمایشگاه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر هفته گذشته در حالی آغاز به‌کار کرد که در هیاهوی رسانه‌ای نمایشگاه محیط زیست و نمایشگاه خودرو در گمنامی فرو رفت و بسیاری شرکت‌های داخلی و خارجی حضور یافته در بی‌ خبری رسانه‌ای فراموش شدند.


در این دوره از نمایشگاه 68 شرکت داخلی و 9 شرکت خارجی از کشورهای چین، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، انگلستان، آمریکا و یونان حضور یافتند و تجهیزاتی که در خصوص انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زمین بادی، بهره‌وری انرژی، بهینه‌سازی مصرف، صرفه‌جویی در مصرف برق، صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی، کاهنده مصرف شرکت‌های مدیریت مصرف و شرکت‌های تولیدکننده لوازم روشنایی کم مصرف بود را  عرضه کردند.


اما دستاوردهای شرکت‌های حضور یافته می‌تواند به عرصه زیست محیطی خدمت پرشماری را ببخشد و ضمن کاهش آلودگی هوا و آلاینده‌ها باعث کاسته شدن انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد؛ همان چیزی که مسئولان محیط زیستی کشورمان بابت آن متعهد شده‌اند که تا سال 2030 در حدود 12 درصد از گازهای گلخانه‌ای را بکاهند.


این ثمرات انرژی‌های‌نو و تجدیدپذیر به غیر از پیشرفت‌های زیست محیطی موجب کاهش هزینه‌ها و داشتن یک انرژی پاک و سالم خواهد شد که متاسفانه این مهم علی‌رغم ورود بخش خصوصی هنوز گسترش چندانی در کشور پیدا نکرده است.


**کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با انرژی‌های نو

سهراب بهمردی مدیر عامل شرکت نیرو پارس که در این نمایشگاه حضور پیدا کرد درباره فواید تولید برق از انرژی‌های نو می‌گوید: تولید برق از انرژی خورشیدی موجب خواهد شد تا شاهد سوخته شدن گار کمتری در نیروگاه‌ها باشیم و به ترتیب باعث کاسته شدن مصرف آب و از همه مهم‌تر باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد.


وی ادامه می‌دهد : یک نیروگاه 50 کیلو واتی تولید برق از انرژی‌های خورشیدی باعث کاهش سالانه 33 هزار و 800  متر مکعب گاز و 371 هزار و 800  کیلو آلاینده کمتر و کاهش 20 هزار کیلوگرم دی اکسید کربن در طول سال خواهد شد؛ این نیروگاه خورشیدی برای تولید برق عملکردی مشابه 1540 درخت دارد و نوعی دی اکسید کربن را تولید می‌کند.


مدیر عامل شرکت نیرو پارس درباره اینکه چرا این انرژی‌های نو که برای محیط زیست نیز مناسب هستند مورد استقبال مسئولان اجرایی کشور قرار نمی‌گیرد، می‌گوید: دولت در مرداد امسال بنابر مصوبه‌ای قیمت خرید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر را افزایش داد که به همین بهانه نیز بسیاری از سرمایه‌گذاران به این بخش ورود پیدا کردند که متاسفانه هنوز سال به اتمام نرسیده و چند ماه از این مصوبه گذشته که دولت به اجرای آن اهتمام نمی‌کند و قیمت مصوب شده کاهش پیدا کرد.


بهمردی ضمن گلایه از اجرایی نشدن چنین مصوبه‌ای، ادامه می‌دهد: دولت زیر مصوبه خودش زده است و با چنین عملکردی عملا اجازه رونق یافتن انرژی‌های تجدید پذیر را نداده است؛ تمامی کشورها از طریق انرژی تجدید پذیر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدام می‌کنند و موفقیت‌های چشمگیری می‌ رسند


**دولت حمایت‌های خوبی از خرید انرژی‌های نو نداشت

مهدی ناظمیان مدیرعامل شرکت فرپام که در نمایشگاه حضور یافت نیز می‌گوید: به ازای تولید هرکیلو برق از انرژی‌های نو و تجدید پذیر شاهد کاهش کربن و بهبود وضعیت محیط زیست خواهیم بود که باید با پیشرفت انرژی‌های خورشیدی شاهد کاهش آلاینده‌های زیست محیطی باشیم.


وی ادامه می‌دهد: دولت حمایت‌های خوبی از خرید انرژی‌های نو نداشته است و این در صورتی است که حمایت‌های خوبی را آغاز کرد اما آن را انجام نداد؛ در حال حاضر خرید خوبی از انرژی‌های نو صورت نمی‌گیرد و مصوبه دولت درباره افزایش قیمت‌های انرژی‌های خورشیدی امضا نمی‌شود.


ناظمیان می‌گوید:قیمت‌های دولت باید مناسب و ثابت باشد تا سرمایه‌گذار بتواند شرایط را برای این نوع سرمایه‌گذاری فراهم کند و شاهد پیشرفت انرژی‌های نو و تجدیدپذیر باشیم.


مدیر عامل شرکت هامون انرژی هم می‌گوید در بیشتر کشورهای ارورپایی سرمایه‌گذاری به روی انرژی‌های خورشیدی و نو است و با گسترش آن به کاهش آلایندگی اقدام می‌کنند؛ شاهدیم در کشورهای اروپایی تولید برق فقط از انرژی‌های نو و توربین‌های باید یا انرژی‌های خورشیدی انجام ‌می‌گیرد.


اما تنها شرکت دولتی انرژی‌های نو (سانا) نیز در این نمایشگاه حضوری کمرنگ داشت چرا که دسترسی به مدیرعامل آن برای روند چگونگی فعالیت در زمینه انرژی‌های نو و تجدید پذیر به جایی نرسید و آقای مدیر عامل در سفر خارج از کشور حضور داشت؛ تنها نمایشگاه انرژی‌های نو و تجدید پذیر اینچنین در غربت و خاموشی برگزار شد و به پایان رسید.


بسیاری از بازدیدکنندگان این نمایشگاه و یا شرکت‌کنندگان در هشتمین دوره یا مدیر عاملان حاضر در این نمایشگاه خواستار افزایش توجه به انرژی‌های نو شدند چرا که این نوع از انرژی‌ها موجب بهبود وضعیت زیست محیطی کشور خواهد شد و بدین سبب هرچه سریعتر باید مسئولان ذیربط توجه ویژه‌ای به آن نشان دهند.


نمایشگاه انرژی‌های نو و تجدید پذیر در سکوت رسانه‌ای و در غربت حضور مسئولان برگزار شد و هیچ توجه ویژه‌ای به یکی از مهمترین رویدادهای کشور نشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :