موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/53567 :کد

0

امیدوارم آتش بس در سوریه ادامه یابد

  یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۹
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -امیدوارم آتش بس در سوریه ادامه یابد

استولتنبرگ: آتش بس طولانی مدت، زمینه را برای ادامه مذاکرات واقعی جهت دوره گذار سیاسی در سوریه فراهم می کند.

 

 

 

استولتنبرگ: آتش بس طولانی مدت، زمینه را برای ادامه مذاکرات واقعی جهت دوره گذار سیاسی در سوریه فراهم می کند.

به گزارش تحلیل ایران، ینس استولتنبرگ در گفتگو با شبکه تلویزیونی العربیه درباره اهداف سفر وی به امارات عربی متحده گفت: سفرم به امارات برای بررسی تقویت روابط بسیار خوب امارات و ناتوست و ما سالهاست که با این کشور همکاری می کنیم و به این دلیل همکاری می کنیم که می دانیم با یکدیگر قوی هستیم. ما با امارات، افغانستان و کشورهای حوزه بالکان همکاری داریم. همکاری با کشورهای این منطقه در تلاش برای حفظ ثبات آن است و ما از مواضع امارات تشکر می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که درباره اوضاع لیبی و در پاسخ به این پرسش  که آیا ممکن است ناتو در جنگ ضد داعش (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) در لیبی شرکت کند،گفت: تمرکز ناتو در شرایط کنونی درباره لیبی این است که از همه تلاش های روند مذاکره حمایت کنیم و در نهایت آتش بس برقرار و دولت وحدت ملی بر اساس توافق ملی تشکیل شود. 

دبیر کل ناتو در پاسخ به این پرسش که چرا در حال حاضر منتظر درخواست دولت لیبی هستید ولی در ابتدای انقلاب لیبی به صورت یکجانبه علیه قذافی مداخله کردید،گفت: در سال 2011 یک وظیفه انسانی روشن وجود داشت و این مداخله بر اساس قطعنامه شورای امنیت و درخواست اتحادیه عرب بود . شورای همکاری خلیج(فارس) نیز این درخواست مداخله را از ناتو داشت بنابراین به لحاظ منطقه ای و بین المللی درخواست زیادی برای مداخله نظامی در لیبی برای توقف کشتار غیرنظامیان و اقدامات قذافی وجود داشت. ما به نوبه خود به این درخواست پاسخ مثبت دادیم و بر اساس مجوزی که به ما داده شد، عمل کردیم.

وی درباره بحران آوارگان و در پاسخ به این پرسش که نقش ناتو در تعامل با این بحران بزرگ چیست،گفت: ما درباره ورود شمار زیادی از آوارگان به ویژه آوارگان سوریه و دیگر نقاط منطقه خاورمیانه(غرب آسیا) به شدت نگرانیم و این وضع مشکلات زیادی برای شماری از کشورهای همسایه سوریه نظیر اردن، لبنان و ترکیه ایجاد کرده است و میلیون ها نفر از آوارگان سوری در این کشورها زندگی می کنند و باید جامعه بین المللی در این زمینه اقداماتی داشته باشد.

دبیر کل ناتو افزود: ما باید از همه تلاش های خود برای حل و فصل ریشه های جنگ و درگیری در مناطق خاورمیانه استفاده می کنیم. ادامه تلاش ها برای توقف درگیری ها در سوریه بسیار مهم است تا ریشه های این مشکل حل شود. شمار زیادی از سوری ها در نتیجه جنگ در داخل این کشور فرار کرده اند. مسئله دیگر این است که باید جامعه بین المللی کمک های بشردوستانه خود را در اختیار این آوارگان قرار دهد.

 استولتنبرگ گفت: همه اعضای ناتو در ائتلاف بین المللی مقابله با داعش حضور دارند و این همکاری به شیوه های مختلف در همه نقاط جهان است. ناتو از تلاش های ائتلاف حمایت می کند. ما حضور نظامی گسترده ای در افغانستان داریم و دلیل اصلی حضور ما در این کشور است که افغانستان به پناهگاه امن تروریست های بین المللی تبدیل نشود. 

وی افزود: در افغانستان به دولت و ارتش این کشور برای جنگ با طالبان، القاعده و داعش کمک می کنیم و به زودی افسران عراقی را آموزش می دهیم و به آنان برای مقابله با داعش کمک خواهیم کرد. این همکاری ها را با تونس و اردن برای تقویت توان این کشورها برای مقابله با داعش داریم. 

استولتنبرگ در پاسخ به این پرسش که آیا ناتو از تنش های موجود میان ترکیه و روسیه نگران است،گفت: ما از خشونت ها و جنگ در سوریه که هم مرز با ترکیه از اعضای ناتوست، نگران هستیم. صدها هزار نفر در سوریه کشته و میلیون ها نفر از شهروندان این کشور آواره شده اند. من از توافق چند روز پیش روسیه و آمریکا برای برقراری آتش بس در سوریه استقبال می کنم. این آتش بس امری دلگرم کننده است.

دبیر کل ناتو در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره درخواست ترکیه از ناتو برای کمک به این کشور در اعتراض به نقض حریم هوایی ترکیه توسط روسیه چیست، گفت: هر گونه نقض حریم هوایی ترکیه غیرقابل قبول است. ما در عین حال بر حفظ آرامش و کاهش تنش برای جلوگیری از حوادثی نظیر سرنگون شدن هواپیمای روسی تاکید داریم. باید تلاش کنیم این حادثه بار دیگر تکرار نشود.

وی افزود: متعهد بودن به آرامش مسئله مهمی است. همچنین باید از طریق ارتباطات خود سازوکار کاهش خطرات رویارویی مستقیم نظامی را تقویت کنیم و مانع از تکرار نقض حریم هوایی شویم. تاکید ما در شرایط کنونی این است که از هر گونه تلاشی برای کاهش تنش و ادامه آتش بس در سوریه حمایت کنیم.

دبیر کل ناتو در پاسخ به این پرسش که در سایه برقراری آتش بس در سوریه، آیا ممکن است ناتو نیروهای حافظ صلح خود را به این کشور اعزام کند،گفت: احتمال اعزام نیروهای ناتو به سوریه سازنده نیست. بهترین چیزی که می توانیم انجام بدهیم این است که از هر گونه تلاشی برای ادامه ترک مخاصمه در سوریه حمایت  کنیم و در چند روز گذشته شاهد تحولات دلگرم کننده ای در این کشور بوده ایم.

وی افزود: ما به آتش بس طولانی مدت در سوریه نیاز داریم و شکی در این نیست این وضع، زمینه را برای ادامه مذاکرات واقعی جهت دوره گذار سیاسی در این کشور فراهم می کند. در حال حاضر اشتباه است که به فکر گزینه دیگری باشیم و باید همه تلاش ها بر ادامه آتش بس و آغاز دوره گذار سیاسی متمرکز باشد.

استولتنبرگ در پاسخ به این پرسش که سیاست ناتو در آینده در تعامل با سوریه بدین گونه است، گفت: یکی از مسئولیت های بزرگ دبیر کل ناتو این است که پیش بینی نکند و به همه احتمالات پاسخ ندهد چرا که پاسخ دادن به این احتمالات باعث پیچیدگی های بیشتر می شود و مشکلاتی را ایجاد می کند که به آن نیازی نداریم. ما به کاهش تنش نیاز داریم و ناتو با قدرت از آتش بس و مذاکرات سیاسی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه حمایت می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که موضع ناتو درباره تحلیل های مرتبط به بازگشت جنگ سرد میان روسیه و آمریکا چیست،گفت: ما به جنگ سرد نیازی نداریم ولی نتوانستیم به شراکت راهبردی با روسیه برسیم. این کشور به شدت قاطع و آماده است از زور در اوکراین ، گرجستان و مناطق دیگر استفاده کند و به این دلیل ما توان نیروهای خود را تقویت می کنیم. ما شمار نیروهای ناتو را سه برابر کرده ایم و  حضور نظامی خود را در بخش های شرقی مرزهای خود افزایش داده ایم و با این وضع که چالش های امنیتی ایجاد می کند، تعامل می کنیم.

دبیر کل ناتو در پاسخ به این پرسش که روسیه تهدیدی جدی علیه ناتو است،گفت: هیچ تهدید قریب الوقوعی علیه هیچ یک از اعضای ناتو وجود ندارد. یک شرایط امنیتی ایجاد شده که دارای چالش ها و پیش نیازهایی در تعامل با متحدان شرقی ما نظیر ترکیه است. این کشور با همه نوع اشکال بی ثباتی در کشورهای همسایه خود به ویژه در عراق و سوریه روبروست.

وی افزود: ناتو از زمان پایان جنگ سرد بزرگ ترین عملیات تقویت دفاع مشترک خود را انجام داد چرا که ناتو به همراه شدن با شرایط به محض تغییر تهدیدات و چالش ها نیازمند است. زمانی که جهان تغییر می کند، ناتو نیز تغییر می کند. ما در ناتو، ائتلافی  قوی را شکل داده ایم و قادر به همراه شدن با شرایط هستیم.
منبع:  خبرگزاری صداوسیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :