موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/53648 :کد

0

باید تا جای ممکن از جرایم زیست محیطی پیشگیری کنیم

  یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۴:۵۴
تعداد بازدید : ۲۸۴   
 تحلیل ایران -باید تا جای ممکن از جرایم زیست محیطی پیشگیری کنیم

ابتکار با اعلام اینکه تا سال ۲۰۷۵، دو سوم فضای جهان غیرقابل زیست خواهد بود، گفت: باید از جرایم زیست محیطی پیشگیری کنیم. چهار لایحه آماده کردیم که امیدواریم در مجلس آینده تصویب شود.

ابتکار با اعلام اینکه تا سال ۲۰۷۵، دو سوم فضای جهان غیرقابل زیست خواهد بود، گفت: باید از جرایم زیست محیطی پیشگیری کنیم. چهار لایحه آماده کردیم که امیدواریم در مجلس آینده تصویب شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار مهر، معصومه ابتکار در سومین همایش ملی حقوق محیط‌زیست، گفت: امیدواریم این همایش سبب‌ساز عدالت زیست‌محیطی برای مردم کشور ما باشد. محیط‌زیست مورد توجه دولت یازدهم و شخص آقای دکتر روحانی به عنوان یک حقوقدانان بوده است.

 

وی تاکید کرد: در سال جاری توفیق بسیار بزرگی برای ما حاصل شد و آذرماه سال کنونی، سیاست‌های کلی نظام در موضوع محیط‌زیست توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که یک پشتوانه و دلگرمی برای دوستداران طبیعت و محیط‌زیست بود و البته مسئولیت بزرگی هم برای ما در پی داشت زیرا حجت را برای ما تمام کرد و دستور کاری برای تمام قوا و نهادها و آحاد مردم شد.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: در همین سال دو رخداد، فرصتی جهانی برای محیط‌زیست است؛ اول تدوین سیاست‌های توسعه پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل و ابلاغ محورهای ۱۷گانه توسعه پایدار و برنامه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ بود و دیگری اجلاس پاریس که نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان در آن برای تغییر اقلیم در یک روز گرد هم آمدند.

 

ابتکار گفت: امروز گزارشی دیدم که بر اساس آن تا سال ۲۰۷۵، دو سوم فضای جهان آنقدر گرم می‌شود که غیرقابل زیست خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه باید تا جای ممکن از جرم پیشگیری کنیم، گفت: ما در این زمینه چهار لایحه آماده کرده‌ایم که متاسفانه تاکنون در مجلس به تصویب نرسیده است و امیدواریم مجلس آینده این همت را داشته باشد و این چهار لایحه زیست محیطی هر چه سریعتر به تصویب برسد.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اعلام اینکه از برنامه‌های تاثیرگذار دیگر ما مقابله با جرایم بوده است، تصریح کرد: به طور ویژه در این دوره با زمین‌خواری مقابله کردیم. ارتقا و تقویت وضعیت محیط‌بانان به عنوان ضابطان قضایی نیز از دیگر موضوعات مهم بوده است.

 

به گفته ابتکار، یک موضوع مهم دیگر، مقابله با چاه‌های غیرمجاز و برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی خصوصاً در اطراف تالاب‌هاست.

 

وی تصریح کرد: تالاب جازموریان که اکنون به طور کامل خشک شده است، زمانی خدمات عظیمی به ایران می‌داده اما امروز به کانون گرد و غبار بدل شده است، زیرا در اطراف آن ۳۵ هزار چاه مجاز و غیرمجاز حفر شده است. در کنار آن هندوانه تولید و صادر می‌کنند؛ اما به چه قیمتی.

 

ابتکار، قاچاق حیات‌وحش، اجزای حیات‌وحش و چوب را چهارمین رده در بحث قاچاق در دنیا عنوان کرد و گفت: ما در ایران متاسفانه قاچاق پرندگان شکاری را داریم.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان با بیان اینکه علاقه‌مندیم در موضوع محیط‌زیست، همکاری‌های بین‌المللی را انجام دهیم، گفت: قصد داریم با موافقت قوه قضائیه، این همایش را به صورت بین‌المللی اجرا کنیم تا تبادل نظر میان تجربیات دیگر کشورها و مبانی فرهنگی و دینی ما داشته باشیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :