موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب و هوا

a/53652 :کد

مروری بر آلودگی محدوده جنوب شهر تهران

علی نقی خانی

  یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۲
تعداد بازدید : ۷۸۰   
 تحلیل ایران -مروری بر آلودگی محدوده جنوب شهر تهران

سالانه هزاران تن ذرات معلق و آلاینده‌های گازی همچون گوگرد، سرب، منواکسیدکربن، ترکیبات آلی فرار غیر متان، اکسید‌های گوگرد و اکسیدهای ازت در هوای تهران منتشر می‌شود.

در حال حاضر، سالانه هزاران تن ذرات معلق و آلاینده‌های گازی همچون گوگرد، سرب، منواکسیدکربن، ترکیبات آلی فرار غیر متان، اکسید‌های گوگرد و اکسیدهای ازت در هوای تهران منتشر می‌شود که با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی تهران و پدیده وارونگی، آلودگی‌های یاد شده مدت زیادی در سطح زمین و فضای تنفسی باقی می‌ماند. در میان منابع گوناگون انتشار، خودروها عامل انتشار بیش از 75 درصد از ذرات معلق، 95 درصد منواکسیدکربن و 60 درصد اکسید های ازت هستند (مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، 1389).

میزان خروجی آلاینده SO2 از دودکش‌های نیروگاه و پالایشگاه نفت تهران به میزان 73 و 670 گرم بر ثانیه به ترتیب ذکر شده می باشد. مقدار ترکیب‌های نیتروژن ( NOx) خروجی از نیروگاه به میزان 0.941 گرم بر ثانیه می‌باشد.


آلودگی هوا در شهر باقرشهر و محدوده جنوب تهران ناشی از فعالیت پالایشگاه عمدتا مربوط به پالایشگاه می‌باشد در تمام پالایشگاه‌های دنیا سیستمی به نام مشعل تعبیه گردیده است که گازهای زائد با اصول اولیه زیست محیطی و فنی پس از شستشو در ظروف توسط بخار آب به شکل بدون دود می‌سوزند. لیکن به جهت وجود برخی نواقص فنی در این سیستم در اغلب موارد مشاهده می‌شود که پالایشگاه تهران با انتشار دود غلیظ، موجب آلودگی شدید هوای منطقه می‌گردد. معضل اصلی پالایشگاه تهران آلودگی ادواری مشعل‌ها است که متاسفانه به دلیل فقدان تجهیزات مناسب از سوی سازمان حفاظت محیط زیست قابل اندازه‌گیری نبوده، ازاین رو در جهت رفع آلودگی آن، مسئولین پالایشگاه می‌بایست سرمایه‌گذاری های لازم و اقدامات مربوطه جهت تعبیه سیستم پالایشی برگشتی به منظور هدایت گازهای ارسالی به این سیستم قبل از انتقال به مشعل را انجام دهند. آلودگی هوای شهر با پالایشگاه، تهران، نیروگاه ری، سنگ شهر و مجتمع تجریشی می‌باشد.

 

بررسی وجود مشکلات زیست محیطی باقرشهر نشان می‌دهد، که یک درصد تخلیه نامناسب فاضلاب، 3 درصد جمع‌آوری نامناسب زباله، 11 درصد از نیروگاه برق می‌باشد و 77 درصد خانوارها تخلیه نامناسب فاضلاب و آلودگی هوا (تواما) را مشکلات زیست محیطی شهر ذکر کرده‌اند. بنابراین مشکلات عمده زیست محیطی باقر شهر تخلیه نامناسب فاضلاب و آلودگی هوا است. تخلیه نامناسب فاضلاب ناشی از سیستم غیر دفع فاضلاب خانگی، عدم مناسبت چاه جذبی با ویژگی های زمین شناختی شهر و روان شدن فاضلاب خانگی همراه با دفع آب های سطحی در سطح برخی از معابر می‌باشد.


متوسط مقدار سالیانه کل پسماندهای تولیدی از کلیه واحد‌ها 1750 تن در سال تخمین زده می‌شود که این مقدار معادل 20.4 گرم به ازای هر بشکه نفت خام می‌باشد. همچنین مقدار متوسط مواد زاید خطرناک تولیدی 1338.7 تن در سال برآورد می‌شودکه حدود 76.5 % زایدات را شامل می‌شود. متوسط مقدار مواد زاید غیر خطرناک نیز 23.5% از سهم کل تولیدی مواد زاید را به خود اختصاص می‌دهد.


جعفری‌گل و همکاران در سال 92  نشان دادند که در پسماند‌های تولیدی پالایشگاه فلزات سنگین کادمیوم، کبالت، مس، نیکل، سرب و روی وجود دارد. بیشترین میانگین فلز سنگین موجود در خاک منطقه سالویج مربوط به فلز روی و کمترین آن مربوط به فلز کادمیوم می‌باشد. پس از مقایسه میزان میانگین غلظت فلزات سنگین در خاک طبیعی با خاک‌های آلوده به پسماند‌های نفتی به وضوح مشخص گردید که تخلیه پسماندها در منطقه سالویج سبب افزایش میزان فلزات سنگین در خاک می‌گردد و میزان فلزات مذکور در خاک‌های آلوده بیش از خاک‌های غیرآلوده اطراف می‌باشد. تخلیه پسماند‌های صنعتی به محوطه سالویج سبب افزایش میزان فلزات سنگین مذکور گردیده است. میزان TPH در خاک این ناحیه به صورت میانگین 230.58 میلی‌گرم در هر گرم خاک می‌باشد. که این امر به وضوح آلودگی خاک منطقه سالویج را به پسماندهای نفتی نشان می‌دهد.


منابع:

- بررسی علل آلودگی های زیست محیطی ( مطالعه موردی: شهر باقرشهر)، پایگاه اطلاع رسانی شهرداری باقرشهر.

- جعفری گل، ف، کرباسی، ع، نصیری، پ. " بررسی کمی و کیفی پسماند های شیمیایی خطرناک جهت ارایه راهکار های کمینه سازی در پالایشگاه تهران" علوم و تکنولوژی محیط زیست، دوره پانزدهم، شماره یک، بهار92.

                               

  علی نقی خانی
  کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست
  آدرس ایمیل : ali.naghikhani@ut.ac.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :