موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/53660 :کد

0

اروپا در برابر سرکوبگری‌های ترکیه سکوت نخواهد کرد

  یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۵:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -اروپا در برابر سرکوبگری‌های ترکیه سکوت نخواهد کرد

رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان با انتقاد شدید از رویکرد سرکوبگرانه اخیر آنکارا علیه روزنامه مخالف دولت "زمان"، تاکید کرد که اروپا در برابر سرکوبگری‌های ترکیه سکوت نخواهد کرد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان با انتقاد شدید از رویکرد سرکوبگرانه اخیر آنکارا علیه روزنامه مخالف دولت "زمان"، تاکید کرد که اروپا در برابر سرکوبگری‌های ترکیه سکوت نخواهد کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، حمله پلیس آنکارا به روزنامه منتقد دولت "تودی زمان" ترکیه و تصاحب آن از طرف دولت با انتقادات شدید بین المللی همراه بوده است.

 

"نوربرت روتگن"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در این باره به روزنامه "دی ولت" گفت: نه تنها حمله خشونت بار علیه یک روزنامه منتقد دولت، بلکه اینکه دولت بلافاصله آن را تصاحب کرده است یک ضربه جدی از طرف دولت ترکیه علیه آزادی مطبوعات در این کشور است.

 

وی این مسئله را تصادفی ندانست که این اقدام دولت ترکیه در نقطه زمانی رخ داده است که در آن اتحادیه اروپا می خواهد به منظور توافق با ترکیه بر سر پناهندگان نشستی را در بروکسل برگزار کند.

 

"روتگن" تصریح کرد: رهبری ترکیه می خواهد از این طریق این تصور را ایجاد کند که سیاست داخلی سرکوبگرانه ترکیه مانعی برای روابط خوب با اتحادیه اروپا نیست و آنکارا خواهان سکوت اروپا در برابر این نقض حقوق بشر است. این تظاهر، فریبنده است و اروپا سکوت نخواهد کرد و سرکوبگری ها در ترکیه به طور دائم موفقیتی ندارد.

 

یک روز بعد از هجوم پلیس ترکیه به دفتر روزنامه مخالف دولت تودی زمان، پلیس حصارهایی را در اطراف این ساختمان کشید که بر اساس اطلاعات اعلام شده به منظور دور نگه داشتن خوانندگانی است که می خواهند از تحریریه این روزنامه دفاع کنند.

 

"یورگن هاردت"، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان نیز بعد از عهده داری مسئولیت این روزنامه از طرف دولت ترکیه هشدار واضحی به آنکارا ارسال کرده و اظهار داشت: اگر آزادی مطبوعات بمیرد، دموکراسی و مشروعیت حکومت هم می میرد.

 

دولت ترکیه باید در کمال خونسردی با اپوزیسیون صلح آمیز و نظرات دیگررفتار کند.

 

معاون رئیس پارلمان آلمان هم انتقاد سختی به این اقدام دولت ترکیه وارد کرده و گفت: به این ترتیب دولت ترکیه با سرعت خود را از اروپا دور می کند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :