موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تحلیلی

a/54 :کد

آیا قیمت نفت سقوط خواهد کرد؟

عیسی گلوردی

  پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۲ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۳۴۵   

طی چند هفته گذشته ارزش سهام شرکت های عمده نفتی و طی چند روز گذشته قیمت جهانی نفت با سقوط نسبی مواجه گردیده است. آیا با دوره ای زود گذر را تجربه می کنیم یا با روندی دراز مدت روبرو هستیم؟

از فردای ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بازار جهانی نفت دوره ای رونق و افزایش قیمت های نفت را تجربه کرده است. از سال ۲۰۰۵ تا کنون قیمت نفت به طور میانگین بالی ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه بوده است. دوره ای از ثبات در قیمت های بالا که پس از دوره ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۶ (شوک اول تا سوم نفتی) بی سابقه بوده است.

انتظار افزایش مداوم مصرف، کاهش نسبت ذخایر نفتی به مصرف دو عامل اصلی اقتصادی و محدودیت بهره برداری از ذخایر موجود به دلیل بی ثباتی های منطقه خاورمیانه مهمترین عامل سیاسی و امنیتی افزایش قیمت و ماندن آن بالای ۱۰۰ دلار آن طی این دوره بوده است از جمله اشغال عراق و شرایط پیچیده امنیتی پس از آن، بی ثباتی کشورهای عربی به دنبال به اصطلاح بهار عربی و ترس از گسترش آن به کشورهای نفتخیز حاشیه جنوبی خلیج فارس، جنگ داخلی لیبی، جنگ داخلی سوریه، که ابعاد منطقه ای و بین المللی نیز پیدا کرد، و در نهایت تحریم نفتی ایران.

با نگاهی به تحولات جدید در می یابیم که واقعیت ها در حال تغییر است. افزایش میزان مصرف به دلیل رکود اقتصادی و صرفه جویی در مصرف نفت حاصل بهره گیری از تکنولوژی های جدید و سوخت های جایگزین، مطابق انتظار و پیش بینی ها نبوده است. قیمت های بالای نفتی سرمایه گذاری بر روی اکتشاف و استخراج میادین جدید نفتی و نیز منابع نفتی غیرمتعارف (شیل اویل) را توجیه پذیر کرده است.

همچنین، طی این دوره تولید نفت عراق، به رغم مشکلات متعدد امنیتی، روند افزایشی داشته است و با سرمایه گذاری های صورت گرفته انتظار می رود این کشور در آینده ای نزدیک به بزگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل شود. نفت لیبی به بازار برگشته است. بهار عربی به خزان رسیده و جنگ سوریه فروکش کرده است. و در پایان بازار جهانی نفت انتظار تعلیق تحریم نفتی ایران را به دنبال توافق نامه ژنو می کشد.

مجموعه این تحولات نوید بازاری باثبات را برای عرضه نفت می دهد امری که کاهش قیمت های نفتی را ناگزیر می سازد. اما همانطور که تجربه نشان داده کاهش شدید قیمت ها اثرات بالا را خنثی می سازد زیرا سرمایه گذاری بر روی منابع جدید نفتی متعارف و غیر متعارف (به دلیل هزینه های بالای اکتشاف استخراج) و نیز سوخت های جایگزین و تکنولوژی های جدید را توجیه ناپذیر می کند و در دراز مدت کشورهای مصرف کننده را بیش از پیش به نفت ارزان خاورمیانه وابسته می کند. امری که به تجربه به آنها ثابت کرده که عاقبت خوشی نخواهد داشت. بنابراین به نظر نمی رسد به رغم انتظار کاهش قیمت با سقوط شدید قیمت های نفتی (مانند شوک کاهشی قیمت نفت در سال ۱۹۸۶) روبرو باشیم.

                               

  عیسی گلوردی
  پژوهشگر
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : اهمیت «بازگشت رضایی»
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :