موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/54017 :کد

0

قبح رفتار مجرمانه در کشور ریخته شده است

  ﺳﻪشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۷:۴۵
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -قبح رفتار مجرمانه در کشور ریخته شده است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: آمار ارتکاب جرم در حوزه محیط زیست کاهش پیدا نکرده به همین منظور به سازمان محیط زیست توصیه می شود در امر پیشگیری تلاش جدی کند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: آمار ارتکاب جرم در حوزه محیط زیست کاهش پیدا نکرده به همین منظور به سازمان محیط زیست توصیه می شود در امر پیشگیری تلاش جدی کند.

به گزارش تحلیل ایران، محمدباقر الفت عصر دوشنبه در مراسم اختتامیه سومین همایش ملی حقوق میحط زیست افزود: خیلی از احکام صادره در حوزه محیط زیست بازدارندگی ندارد و مجازات متهمان و مجرمان و اقدامات تامینی و احتیاطی که به دستور قانون گذار انجام می شود از بازدارندگی لازم برخوردار نیست و مجرم را از تخریب محیط زیست منع نمی کند.

ایرنا نوشت: پرداختن به مباحث پیشگیری در کشور ما تجربه خاصی ندارد و با ورود ریاست قوه قضاییه به این موضوع حیات داده شد و ساز و کار جدیدی برای پرداختن به مباحث پیشگیرانه در قوه قضاییه ایجاد کردند. از 6 سال گذشته تا کنون فعالیت های خوبی در حوزه پیشگیری انجام شده و تصمیمات در کشور از اثربخشی مطلوبی برخودار بوده است.

** قبح رفتار مجرمانه در کشور ریخته شده است
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: کشور ما از حوزه جرم و رفتار مجرمانه آسیب های جدی دیده و قبح رفتار مجرمانه در کشور ریخته شده است. به همین منظور کشور دچار انحطاط اخلاقی شده و محور ارزش گرایی نیز تغییر کرده و ارتزاق از وقوع جرم خیلی قبیح نیست.

 

 الفت ادامه داد: کسانی که از اقدام غیرقانونی روزی می خورند به راحتی بیان می کنند از چه مجراهایی سودهای سرشار به دست می آورند و این ها نشان می دهد که پرده حیا در این حوزه افتاده است اما ما برای اصلاح فرهنگ و احیای آن تلاش هایی انجام می دهیم.وی به سازمان محیط زیست توصیه کرد از امکان، نیروهای خوب و منابع مالی جهت اقدامات پیشگیرانه استفاده کند تا ما را در سطح کشور سریع تر به اهدافمان برساند.

 

الفت همچنین به اصل 50 قانون اساسی به عنوان مهم ترین میثاق در امر محیط زیست اشاره کرد وگفت: ما در دستگاه قضایی به طور جدی به کمک دستگاه های متولی محیط زیست می آییم و اعلام آمادگی می کنیم در حوزه سازمان های مردم نهاد همکاری مشترکی خواهیم داشت و حمایت قضایی از این سازمان ها می شود.الفت با بیان این که به خاطر اشتغال، تولید، حفظ واحدهای تولیدی و حمایت از سرمایه گذاری ها نباید محیط زیست را فدا کرد گفت: بهانه هایی همچون اشتغال و تولید به عنوان اهرم فشار بر دوش مقامات قضایی است که باعث شده به خاطر این بهانه ها اقداماتی در آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران صورت گیرد.

 

وی گفت: اگر یک کارخانه آلوده را حفظ کنیم یا از آلودگی غیرقابل جبران جلوگیری نکنیم این درست نیست بلکه ما باید قانون اساسی را که به سمت حفظ محیط زیست ما را هدایت می کند، اجرایی کنیم. بارها از زبان مقام های عالی کشور صحبت های جدی مطرح است به عنوان مثال کارخانه های آلوده را حفظ کنیم و هیچ اقدامی از سوی آنها جهت حفظ محیط زیست صورت نمی گیرد اما همه بدانند که قانون محیط زیست ما را مکلف به حفظ آن کرده است.

الفت گفت: آسیب ها به محیط زیست جبران ناپذیر است و اگر بخواهیم جبران کنیم همراه با هزینه های سنگین است که از عهده دولت خارج است و منطقی است که فعالیت های ما به سمت مسائل پیشگیرانه باشد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :