موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بیمه

a/54040 :کد

0

علاقه مندی شرکت های بیمه خارجی برای حضور در بازار ایران

  ﺳﻪشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۴
تعداد بازدید : ۲۹۰   
 تحلیل ایران -علاقه مندی شرکت های بیمه خارجی برای حضور در بازار ایران

آخرین وضع ارتباطات بین المللی بیمه مرکزی و موسسات بیمه با شرکت های بیمه خارجی اعلام شد.

 

 

 

آخرین وضع ارتباطات بین المللی بیمه مرکزی و موسسات بیمه با شرکت های بیمه خارجی اعلام شد.
به گزارش تحلیل ایران ، پس از تصویب برجام و لغو تحریم‌های تحمیلی علیه کشور ما، بسیاری از بیمه‌گران معتبر اتکایی و بیمه خارجی از بازارهای مختلف، ملاقات با مسئولان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سایر شرکت‌های بیمه در ایران را خواستار شدند. 

درخواست های ملاقات بیمه‌گران بزرگ بازارهای بیمه ای ژاپن و آلمان نسبت به سایر بیمه‌گران جدیت و نمود بیشتری دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی، پیش از تحریم‌ها نقش بازار بیمه ژاپن در بازار بیمه ایران کمرنگ بود و تنها در چند واگذاری سهم کمی را به خود اختصاص می دادند اما حضور شرکتهای اتکایی آلمانی، فرانسوی، سوئیسی و انگلیسی در حوزه پذیرش ریسک ها چشم گیرتر بوده است. 

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: در دوران پساتحریم با ورود پیاپی شرکت های ژاپنی و آلمانی و حجم درخواست‌ها برای همکاری جدی با بازار بیمه ایران به شکل محسوس و چشمگیری افزایش یافته است. طبق اعلام شرکت های ژاپنی ، قرار است به زودی سرمایه‌گذاران و پیمانکاران این کشور در پروژه های بزرگ حوزه های نفت و انرژی در ایران سرمایه گذاری کنند و عملیات اجرایی داشته باشند ، بنابراین شرکت های بیمه ژاپنی خواستار همکاری جدی با صنعت بیمه کشور هستند تا بعد از مدتی این تعامل را در سایر پروژه ها هم دنبال کنند. 
  
دیگر بیمه‌گران اتکایی از بازار فرانسه و آلمان نیز به طور جدی پیگیر همکاری با بازار بیمه در ایران هستند و در زمینه ارائه نرخ و شرایط و همچنین در خصوص پذیرش ریسک، آمادگی خود را اعلام کرده اند؛ هرچند هنوز کار به صورت عملیاتی آغاز نشده است اما بر اساس اطلاعات دقیق چند شرکت بیمه در حال رایزنی با چند بروکر برای تعیین نرخ و شرایط هستند؛ همچنین درصدند بخشی از ریسک های بزرگ خود را نیز از طریق بروکران به بیمه گران معتبر خارجی واگذار کنند.

از آنجا که رئیس کل بیمه مرکزی بارها بر ضرورت تقویت بخش آموزش و انتقال فناوری روز بیمه ای به کشور تاکید داشته، در ارتباط با دوره‌های آموزشی نیز، برگزاری دوره‌های مختلف آغاز شده است و برای آینده نزدیک هم برنامه ریزی برای تقویت این بخش انجام می شود. 

برغم رفت و آمدها و ملاقات های متعدد با شرکت های بیمه خارجی ؛ بیمه گران اتکایی و بروکران بزرگ که سهامدار یا منافع آمریکایی دارند در انتظارند تا بخش حقوقی شرکت هایشان اجازه همکاری و عقد قرارداد اتکایی با بازار بیمه در ایران را صادر کند؛ زیرا آنها هنوز در حوزه تحریم های آمریکا-که مشمول اشخاص آمریکایی می شود- و سایر موارد مبهم نگرانی هایی دارند. 

شرکت های اتکایی آسیایی و خاورمیانه نیز برای همکاری اعلام آمادگی کرده اند ولی اظهار می کنند اگرچه سوئیفت باز شده اما دغدغه اصلی آنها این است که چنانچه خسارتی واقع شود آیا پرداخت پول از طریق بانک های بزرگ مثل HSBC و ... برای آنها امکان پذیر خواهد بود؛ به همین خاطر در حال برنامه ریزی برای رفع مشکلات احتمالی در این زمینه هستند. 

تحولات انجام شده در زمینه بیمه های پی اند آی در دوران پسا تحریم: 
 
- اعلام آمادگی پی اند آی کره در زمینه فعالیت با باشگاه متقابل کیش به صورت صدور Certificate of Entry به صورت مشترک با باشگاه کیش و تأمین Lou و Blue Card توسط کلوپ کره. 

-تمایل باشگاه پی اند آی ترکیه به همکاری با باشگاه متقابل کیش 

- رفع ممنوعیت باشگاه American Steamship Owners Mutual یکی از 13باشگاه یا کلوپ بین المللی IG در ارائه پوشش پی اندآی به شناورهای ایرانی توسط OFAC 

- مذاکره گروه باشگاه های بین المللی (IG) با خزانه داری آمریکا برای دریافت مجوز ارائه پوشش بیمه ای به نفتکش های ایرانی توسط بیمه گران اتکائی آمریکایی

- دریافت تأییدیه در ارتباط با بیمه های باشگاه یا کلوپ پی اند آی کیش از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا و پیگیری اخذ تأییدیه از سایر کشورهایی مانند پاناما، قبرس، مالت، انگلیس ، فرانسه، سوئد و چند کشور دیگر.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :