موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/5408 :کد

0

پشت پرده خاموشی‌های پراکنده پایتخت

  شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۲۶۸   
 تحلیل ایران -پشت پرده خاموشی‌های پراکنده پایتخت

گرمای تابستان کم کم به اوج می رسد و از هم اکنون، خاموشی های پراکنده در سطح پایتخت قابل مشاهده است. آنگونه که کارشناسان می گویند، این خاموشی ها، پس لرزه های عدم سرمایه گذاری در سال‌های گذشته است.

گرمای تابستان کم کم به اوج می رسد و از هم اکنون، خاموشی های پراکنده در سطح پایتخت قابل مشاهده است. آنگونه که کارشناسان می گویند، این خاموشی ها، پس لرزه های عدم سرمایه گذاری در سال‌های گذشته است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تابناک، چند سالی بود که خبری از خاموشی‌های تابستانی در کشور مشاهده نمی شد، حداقل در پایتخت، سال‌ها است که مردم دیگر خاموشی ‌ها را از یاد برده اند؛ اما در همان سال‌هایی که خاموشی نداشتیم، مسئولان وزارت نیرو همواره هشدار می‌دادند که اگر سرمایه گذاری های لازم برای توسعه شبکه برق کشور و به مدار آمدن نیروگاه‌های جدید نداشته باشیم، حتما و حتما در سال‌های آینده خاموشی خواهیم داشت.

هر سال که می‌گذشت بالاخره به مدد هوا، اجرای طرح‌های مدیریت مصرف و برخی تلاش‌های دیگری که وزارت نیرو در عرصه تامین برق پایدار انجام می داد، خبری از خاموشی‌ها نبود، اما گویا پس لرزه های عدم سرمایه گذاری در صنعت برق کشور، دارد کم کم نمایان می شود و اینگونه است که هنوز به اوج گرما نرسیده ایم، خاموشی‌های پراکنده در کشور نمایان شده است.

البته وزارت نیرو چند سالی هم هست که بار خاموشی‌ها را به دوش وزارت صنعت و صنایع کشور می گذارد و اکنون که نوسانات برق علیرغم خاموشی های صنعتی، در بخش خانگی هم نمایان شده، نشان دهنده این است که اوضاع از آنچه که تصور می رود هم بدتر است.

آن گونه که برخی مسئولان برقی عنوان کرده اند، البته باید منتظر خاموشی های منطقه ای بود و مردم حداقل در ساعاتی از روز که می توانند از روشنایی طبیعی استفاده کنند، باید منتظر خاموشی ها باشند. آثار آن هم از هم اکنون در برخی مناطق نمایان شده است و به خصوص در اوج ساعات کاری در مناطق اداری، گاه و بیگاه برق قطع می شود.

البته پیک مصرف برق نیز براساس آمارهای وزارت نیرو، به یکباره به رقم بیس سابقه 46 هزار و 556 مگاوات در دهم خردادماه رسیده و همین امر، نشان می دهد که اگر روزهای گرم در راه باشند، به طور قطع موضوع خاموشی ها جدی تر خواهد شد.

البته در این میان به نظر می رسد که خط قرمز وزارت نیرو، عدم قطع برق بخش خانگی باشد تا با نارضایتی های عمومی مواجه نشود، به همین دلیل علاوه بر اینکه برنامه قطعی برق به صنایع داده شده است، از کشاورزان نیز خواسته شده تا با خاموش کردن موتورهای برق و آب خود در پیک مصرف روزانه، از برق مجانی در دوره های دیگر روز برخوردار شوند.

به هرحال باید منتظر ماند و دید تدبیر وزارت نیرو برای روزهای گرم تابستانی آینده، چه سرنوشتی را برای خاموشی ها رقم خواهد زد.

 

                               

برق     بحران     قطع برق            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :