موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حقوق قضائی

a/54128 :کد

0

مفسدان اقتصادی که حکم اعدام برایشان صادر شد

  ﺳﻪشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۵:۳۸
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -مفسدان اقتصادی که حکم اعدام برایشان صادر شد

فاضل خداداد، مه‌آفرید امیرخسروی و بابک زنجانی سه مفسد اقتصادی دانه‌درشت هستند که حکم اعدام برایشان صادر شده است.

فاضل خداداد، مه‌آفرید امیرخسروی و بابک زنجانی سه مفسد اقتصادی دانه‌درشت هستند که حکم اعدام برایشان صادر شده است.
 
به گزارش  تحلیل ایران با انتشار خبر صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی مفسد اقتصادی نفتی، بازار بازخوانی مفاسد اقتصادی جنجالی گرم‌تر از همیشه شده است؛ این ماجرا با رسیدگی به اتهامات فاضل خداداد به عنوان اولین مفسد اقتصادی دانه درشت کلید خورده و اکنون به پرونده فسادهای اقتصادی کلانی همچون بابک زنجانی رسيده است.

در این گزارش‌ به پرونده "مفسدان اقتصادی دانه‌درشت ايران و برخورد قاطع دستگاه قضا" با آنها می‌پردازیم.

* فاضل خداداد؛ اولین مفسد اقتصادی اعدامی با 123 میلیارد 

در سال‌های نخستین بعد از انقلاب اسلامی و با دولتی‌شدن اقتصاد ایران یعنی در دهه 70 ، کمتر کسی فکر می‌کرد که افرادی بتوانند اقدام به اختلاس‌های میلیاردی کنند. در این سال‌ها خبرهایی از کلاهبرداری‌ها و اختلاس‌های گوناگون در رسانه‌ها مطرح شد که البته بعضی از این اختلاس‌ها نسبت به سایر اختلاس‌ها جنجالی تر بودند تا جایی‌که هنوز با وجود مختومه شدن، این پرونده‌ها از یاد مردم ایران نرفته است.

فاضل خداداد اولین اختلاس‌گر کلان اقتصاد ایران بود که به پای چوبه دار رفت. وی به همراه مرتضی رفیق‌دوست در دهه 70 متهم به اختلاس 123 میلیارد تومانی از بانک صادرات شدند. گفته می‌شد که خداداد توانسته بود با چک تضامنی به مبلغ 150 میلیون تومان از بانک صادرات وام کلان بگیرد و بعد از ارتباط با رفیق‌دوست از این بانک اختلاس کنند.

خداداد از طریق یكی از كارمندان بانك و زیرپا گذاشتن چند قانون بانكی دست به اختلاس می‌زد. او برای به دست آوردن نقدینگی به جای این‌كه چك رمزدار به شعبه ۲۰۷ ارایه دهد و پول نقد بگیرد از چك‌های عادی خود و دیگران استفاده می‌كرد و آن را به شعبه ۲۰۷ ارائه می‌داد و كارمند شعبه هم وجه آن چك را مانند چك‌های رمز‌دار فوری پرداخت می‌كرد در حالی‌كه چك عادی بود و باید منتظر می‌ماند تا وصول شود. این كارمند چك را در فهرست چك‌های رمزدار قرار داده و وجه را از منابع بانكی پرداخت می‌كرد. فردای آن روز هم چكی با مبلغ بیشتر می آورد و مابه التفاوت چك دوم با اول را نگه می داشت. 

خداداد از بهمن ۷۱ تا مرداد یا شهریور ۷۲ تحت مراقبت بود اما نهایتا در این زمان توانست از کشور فرار کند. وی حدود 8 میلیارد دلار پول از کشور خارج کرده بود که هیچگاه به کشور برنگشت. اما دوباره و پس از مدتی با وعده بخشش از سوی رفیق‌دوست و سیف مدیرعامل بانک صادرات در شهریورماه ۷۳ به ایران باز می‌گردد تا باقیمانده بدهی خود را به بانک پرداخت کند اما وی در روز ۹ بهمن ۱۳۷۳ بازداشت و پس از چندین جلسه دادگاه در آذرماه سال ۱۳۷۴ اعدام شد.
 
خداداد نخستین مجرم اقتصادی اعدامی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران و تا شهریور ۱۳۹۰ رکورددار اختلاس در ایران بود. اما پس‌ از او "مه‌آفرید امیرخسروی" با اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی، بزرگترین اختلاس‌گر مالی در تاریخ ایران نام گرفت.


* مه آفرید خسروی و اختلاس 3000 میلیاردی


در نیمه مرداد ماه 1390 خبری منتشر شد که همه را متعجب کرد و آن خبر عبارت از این بود که سه هزار میلیارد تومان از وجوه بانک‌ها توسط مه‌آفرید امیرخسروی مدیر عامل شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا اختلاس شده است. انتشاردهنده این خبر سید محمد جهرمی مدیر عامل وقت بانک صادرات بود و اختلاسی که از آن صحبت می شد از بانک صادرات شعبه اهواز صورت گرفته بود. در پی تشکیل پرونده قضایی در دادستانی اهواز، بانک صادرات با تقدیم دو فقره شکوائیه اعلام کرد که هزار و 717 میلیارد تومان از وجوه این بانک به صورت غیرقانونی توسط مه‌آفرید امیرخسروی با همکاری سعیدرضا کیانی رییس شعبه بانک صادرات اهواز اختلاس شده است.

مه آفرید امیرخسروی متهم اصلی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک صادرات ایران بود که در ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ بازداشت شد.
 
سرمایه آغازین "شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا" در ۲۸ خردادماه ۱۳۸۵ برابر با ۵۰ میلیون تومان بوده که براساس صورتجلسه هیات مدیره همین شرکت در تاریخ 1387/11/30 به ۲۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا در سال ۸۹ در اقداماتی مشکوک توانست ۹۴٫۹۶ درصد از سهام ماشین سازی لرستان، ۹۵٫۲ درصد از سهام گروه صنعتی فولاد ایران، ۹۵ درصد از سهام مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) و ۳۹٫۵ درصد از سهام فولاد اکسین خوزستان را خریداری کند.
 
در ادامه همین اقدامات مالی مشکوک، مه آفرید امیرخسروی در ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ بازداشت شد، یکی دیگر از اتهامات وی، استفاده از تسهیلات ۴۰۰ میلیارد تومانی از بانک ملی بود که ارائه این تسهیلات بدون وجود هیچ سند و وثیقه گذاری انجام گرفته‌است. 
 
در نهایت و پس از صدور رای دادگاه در بامداد سوم خرداد ۱۳۹۳ حکم اعدام مه آفرید خسروی اجرا شد. 


* بابک زنجانی متهم نفتی با حکم بدوی اعدام

بابک زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی متولد ۱۳۵۳ در سالهای 84 تا 92 به یکی از بزرگترین سرمایه داران تاریخ ایران بدل شد. وی یکی از بزرگترین متهمان به فساد و رانتخواری در تاریخ ایران است که نامش در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، خرید و فروش نفت و ... مطرح شد. 

براساس اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت، نمایندگان مجلس نهم و کمیسیون اصل ۹۰، اتهامات زنجانی بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان است. نام بابک زنجانی همچنین در پرونده رضا ضراب، ایرانی دستگیرشده در ترکیه به اتهام قاچاق طلا مطرح شده است. رضا ضراب در دادگاه گفته است که مدیر تحت فرمان زنجانی بوده و هیچ اختیاری نداشته است.

وی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور بازداشت و پس از برگزاری جلسات متعدد دادگاه به قضاوت قاضی صلواتی، چند روز پیش در حکم بدوی به اعدام محکوم شد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در نود و سومین نشست خبری خود اعلام کرد: حکم زنجانی و دو متهم دیگری که در پرونده نفتی با وی محاکمه شدند در دادگاه بدوی صادر شده است و دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است.

حکم اعدام زنجانی بدوی است و احتمال تجدید نظر در آن نیز وجود دارد. باید منتظر ماند و دید آیا سرنوشت بابک زنجانی 41 ساله هم مثل خداداد و امیرخسروی به اعدام منتهی می شود یا نه...
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :