موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/54163 :کد

0

اصل ۴۴ یعنی هرکه هرچه قدر خواست پولدار شود

  ﺳﻪشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۰
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -اصل ۴۴ یعنی هرکه هرچه قدر خواست پولدار شود

معاون اول رئیس جمهوری گفت: نمی‌شود وام بزرگ ندهیم زیرا اصل ۴۴ قانون اساسی به معنای این است که بخش خصوصی به هر میزان که بخواهد می‌تواند پولدار شود

معاون اول رئیس جمهوری گفت: نمی‌شود وام بزرگ ندهیم زیرا اصل ۴۴ قانون اساسی به معنای این است که بخش خصوصی به هر میزان که بخواهد می‌تواند پولدار شود و هیچ‌کس نمی‌تواند سقف برای سرمایه‌دار شدن مردم تعیین کند.


به گزارش تحلیل ایران، اسحاق جهانگیری در سومین همایش قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران که با حضور حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه‌قضائیه و عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر شرایط بهتری برای کشور پیش آمده و با لغو تحریم‌ها دولت در صدد برداشتن گام‌های بلندی برای توسعه است.


معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: در صورتی می‌توانیم موفق باشیم که همه باهم باشند یعنی دستگاه‌های قضایی، اجرایی و مقننه خود را جدای از هم نبینند و کشور را باید به گونه‌ای اداره کنیم که رفاه مردم و اقتدار نظام بالا برود.


جهانگیری ادامه داد: امروز اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه به گونه‌ای است که ایران در برخی از جاها حرف اول را می‌زند و این اقتدار نیازمند اقتدار جدی اقتصادی است.


وی ابراز امیدواری کرد: در برنامه ششم و دهه دوم سند چشم‌انداز اقتصاد کشور به گونه‌ای پیش برود که رفاه لازم برای مردم ایجاد شود و کشور به اقتدار اقتصادی برسد.


معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط کشور برای یک خیزش بزرگ اقتصادی فراهم است، گفت: سالانه یک میلیون فارغ‌التحصیل در کشور داریم که از دولت کار طلب می‌کنند و چند میلیون نیز بیکار داریم که جویای کار هستند و باید شرایطی به وجود بیاوریم که سرمایه‌گذاری و تولید در کشور ایجاد شود.


جهانگیری با تاکید بر تضمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور گفت: به طور قطع دستگاه قضایی برای ایجاد امنیت به منظور سرمایه‌گذاری حرف اول را می‌زند.


وی با اشاره به صحبت‌های دادستان تهران مبنی بر اینکه بسیاری از پرونده‌های بزرگ اقتصادی بر اثر اعطای وام‌های سنگین بدون گرفتن وثایق لازم ایجاد می‌شود، گفت: نمی‌شود وام بزرگ ندهیم زیرا اصل 44 قانون اساسی به معنای این است که بخش خصوصی به هر میزان که بخواهد می‌تواند پولدار شود و هیچ‌کس نمی‌تواند سقف برای سرمایه‌دار شدن مردم تعیین کند.


معاون اول رئیس‌جمهور اظهار کرد: بخش خصوصی در ایران به هر میزان که می‌خواهد می‌تواند سرمایه داشته باشد اما مهم این است که کاری کنیم افراد در چارچوب قوانین کشور پولدار شوند.


جهانگیری با تاکید بر سلامت نظام و سیستم اداری گفت: یک زمانی در کشور می‌گفتند بالایی‌ها سالم هستند و پایین‌دستی‌ها دزدی می‌کنند و مردم از آن به عنوان بی‌عرضگی بالادستی‌ها تعبیر می‌کردند و امروز متاسفانه طوری شده است که مردم به این نتیجه رسیده‌اند که اینها از بی‌عرضگی خارج شده و به سمت آلودگی رفتند و این اتفاق نباید بیفتد.


وی با بیان اینکه مبارزه با فساد اراده نظام است و دولت آن را جدی گرفته است گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از زمان ریاست جمهوری خویش تاکنون همواره بر دو موضع تاکید داشته‌اند که این دو موضع تاکنون نیز تغییر نکرده است و آن مبارزه با فساد و دشمنی آمریکاست.


معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه فساد اساس یک کشور را به مخاطره می‌اندازد، گفت: انگیزه کار را از بین می‌برد و بی‌عدالتی را توسعه می‌دهد بویژه فسادهای بزرگ که باعث می‌شود مردم متعجب شوند و «شاخ» دربیاورند.


جهانگیری ادامه داد: امروز خوشبختانه اراده خوبی در دستگاه قضایی و دولت برای مبارزه با فساد به وجود آمده است و به دنبال این هستیم فساد را که بلای بزرگی است از کشور دور کنیم.


وی تاکید کرد: ما در دولت پذیرفته‌ایم که اگر بخواهیم به صورت جدی با فساد مبارزه کنیم نباید بگوییم فلان مدیر یا فلان فرد در خط قرمز من است و در مبارزه با فساد هیچ‌کس نباید در هیچ رده‌ای احساس کند در محدوده خط قرمز قرار دارد. البته این سیاست نباید بهانه بی‌آبرو کردن مسئولان جمهوری اسلامی ایران شود.  به عبارت دیگر هم باید از آبروی مسئولان جمهوری اسلامی حفاظت کنیم و هم اگر مسئولی فسادی مرتکب شد به شدت برخورد کنیم. اگر توازن در این مسئله ایجاد شود به طور قطع می‌توان کار را پیش برد.


معاون اول رئیس‌جمهور افزود: ما امسال قبول دارید که همه دستگاه‌ها در تنگنا هستند و به عنوان یک کارشناس اعلام می‌کنم که سال 94 از نظر اقتصادی سخت‌ترین سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود. ما در ماه‌هایی از سال 94 به قدری دغدغه داشتیم که آیا می‌توانیم حقوق کارمندان را پرداخت کنیم یا خیر.


جهانگیری افزود: در هر صورت این دوره سخت گذشته است و ما در همین چند ماه 400 هزار بشکه بیشتر نفت فروختیم و در اسفند 100 الی 200 هزار بشکه به این میزان اضافه می‌شود و امیدواریم در اردیبهشت بتوانیم 2 میلیون بشکه نفت بفروشیم.


وی با بیان اینکه آینده کشور بسیار درخشان خواهد بود، اظهار داشت: از دوران سخت عبور کردیم و به طور قطع مردم روزهای بهتری را خواهند دید. البته دستگاه قضایی مسلماً شرایط و محدودیت‌های دولت را درک می‌کند و احساس می‌کنم روزهای بهتری پیش رو قرار دارد و ان‌شاءالله با کمک دوستان بتوانیم روزهای بهتری را رقم بزنیم.


منبع: ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :