موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/5488 :کد

آیا وضعیت یونان بهتر خواهد شد؟

محمد العریان

  ﺳﻪشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ — ۱۱:۰۴
تعداد بازدید : ۵۶۳   
 تحلیل ایران -آیا وضعیت یونان بهتر خواهد شد؟

محمد العریان می نویسد: با این حال بازگشت یونان به عنوان یک عضو کامل منطقه یورو در شک و تردید قرار دارد. در واقع بدون مدیریت ماهرانه بحران، این کشور در معرض تبدیل به کشوری شکست خورده است.

شهروندان یونانی به توصیه دولتشان عمل کردند و در رفراندومی که روز یکشنبه برگزار شد، رای منفی دادند. در مقطع فعلی به نظر می رسد تنها تعداد انگشت شماری از رهبران اروپایی هستند که مایل به گوش دادن به مشکلات یونان هستند، اما کسی تمایلی به کمک به یونانی که بسیار نیازمند است، ندارد. پیامدهای این رفراندوم ابتدا در یونان، سپس در اروپا و دیگر مناطق احساس خواهد شد. در ادامه به 10 تاثیر این رفراندوم می پردازیم.
1- پیروزی کمپین «نه» در رفراندوم با کسب 60 درصد آرا در ابتدا منجر به افزایش فروش سهام در بازارهای جهانی می شود. علاوه بر این اوراق قرضه صادر شده توسط یونان، دیگر اقتصادهای منطقه یورو و بازارهای در حال ظهور را با افزایش قیمت روبه رو می کند.
2- سیاستمداران اروپایی پس از گرفتار شدن در این داستان، مصرانه به دنبال به دست آوردن ابتکاری جدید در این رابطه هستند. آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند روز دوشنبه در پاریس در این رابطه دیدار کردند. در یک جهان عالی، این رهبران باید به یونان برای حل مشکلش کمک می کردند، اما در وضعیت کنونی میان آنها بی اعتمادی و اتهام زنی جریان دارد.
3- حتی با وجود این چالش ها، سیاستمداران یونانی و اروپایی زمان زیادی برای انجام اقدام مشترک ندارند. شرایط ترسناک یونان قبل از آن که آنها بتوانند بهترش کنند، بدتر خواهد شد. بدون تخصیص کمک های اضطراری بزرگ از سوی بانک مرکزی اروپا، دولت کار سختی در به دست آوردن پول دارد، چه برسد به این که بخواهد بانک ها را دوباره باز کند.
4- با افزایش احتکار، کمبود کالا از جمله سوخت و مواد غذایی تشدید خواهد شد و اقتصاد با مشکلات بیشتری روبه رو می شود و وضعیت بیکاری و فقر بدتر می شود. همچنین دولت باید همچنان درباره پرداخت حقوق مستمری بگیران و کارمندان دولت سر و کله بزند.
5- در نتیجه دولت همچنان تحت فشار است و اقتصادی بدهکار خواهد داشت. با ادامه این وضعیت این بدهی ها حکم یک ارز موازی را خواهند داشت و ارزش پول ملی کاهش پیدا می کند.
6- در خارج از یونان، بسیاری به دنبال انجام اقدامات جانبی هستند. به احتمال زیاد، بانک مرکزی اروپا یک سری از اقدامات جدید در سطح منطقه ای انجام خواهد داد که از جمله می توان به گسترش برنامه خرید اوراق بهادار اشاره کرد. اما این اقدام، ارزش نرخ ارز یورو را تضعیف خواهد کرد.
7- تمام طرفین به دنبال طرح ثانویه خواهند رفت. این دوره گذار احتمالا موجب وارد آمدن آسیب بیشتری به یونان در مقایسه با دیگر نقاط اروپا خواهد شد.
8- برای رسیدن به هدف نهایی با بیشترین سرعت ممکن، در این مسیر رنج و درد بیشتری نصیب مردم می شود. البته اروپا دارای ابزار و نهادهایی برای محدود کردن سرایت این مشکل به دیگر نقاط است و سعی در حفظ یکپارچگی منطقه یورو می کند.
9- با این حال بازگشت یونان به عنوان یک عضو کامل منطقه یورو در شک و تردید قرار دارد. در واقع بدون مدیریت ماهرانه بحران، این کشور در معرض تبدیل به کشوری شکست خورده است. اروپا نیاز دارد تا درباره تاثیر خروج یونان از منطقه 19 عضوی یورو، و این که این مسئله تاثیری بر تفکیک اتحادیه اروپا نخواهد داشت، اطمینان حاصل کند. به طور مثال یونان می تواند از طریق یک توافق همکاری، تبدیل به عضو ویژه یورو شود.
10- در نهایت باید منتظر انفجار سرزنش ها بود. این اقدام غیرسازنده ممکن است نیاز فوری اروپا برای بررسی این درس غم انگیر را به تاخیر بیندازد. مجموعه ای از وعده های اصلاحات مقامات سیاسی یونان که محقق نشدند، تجزیه و تحلیل های ضعیف و پیگیری های متناقض اروپا موجب می شود تا اوضاع یونان به عنوان یک عضو از خانواده بدتر شود.
محمد العریان : مشاور اقتصادی شرکت آلیانز و رئیس شورای توسعه جهانی دولت باراک اوباما
منبع: بلومبرگ ویو/ مترجم: حسین هوشمند

                               

  محمد العریان
  تحلیل ایران لزوما دیدگاه ها و مطالب فوق را تایید نمی کند.
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :