موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/55328 :کد

0

سامانه سنهاب، نظارت آنلاین از نمایندگی‌ شرکت‌های بیمه

  چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۹
تعداد بازدید : ۲۷۳   
 تحلیل ایران -سامانه سنهاب، نظارت آنلاین از نمایندگی‌ شرکت‌های بیمه

بیمه مرکزی روز گذشته با راه‌اندازی سامانه سنهاب نشان داد از این پس بر ریزعملکرد شرکت‌های بیمه و وضعیت مالی آنها در لحظه (آنلاین) نظارت می‌کند، در حالی که جای چنین ابزار نظارتی همچنان در بانک مرکزی خال

بیمه مرکزی روز گذشته با راه‌اندازی سامانه سنهاب نشان داد از این پس بر ریزعملکرد شرکت‌های بیمه و وضعیت مالی آنها در لحظه (آنلاین) نظارت می‌کند، در حالی که جای چنین ابزار نظارتی همچنان در بانک مرکزی خالی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، بیمه مرکزی را راه‌اندازی سامانه سنهاب گام مهمی در جهت نظارت بر عملکرد شرکت‌های بیمه برداشته است.در این سامانه، ریز عملکرد شرکت‌های بیمه در حوزه‌های توانگری مالی، فعالیت‌های بیمه‌گری و فروش به صورت لحظه‌ای (آنلاین) قابل نظارت است و همه نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه به این سامانه متّصل هستند.

سید قاسم نجفی مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات بیمه مرکزی در این باره به خبرنگار فارس گفت: سامانه سنهاب یک هدف کاملا کلان دارد و همه برنامه‌ها بر مبنای آن انجام می‌شود. سنهاب نحوه ارائه خدمات و انطباق فعالیت‌های بیمه‌گری شرکت‌های بیمه با قوانین و مصوبات شورای عالی را رصد می‌کند.

وی افزود: از بُعد نظارتی، قوانین و مقررات در سه گروه خلاصه می‌شود. اول باید به لحاظ مالی توانگر باشند و این سیستم، کنترل می‌کند تا وظایف توانگری مانند سرمایه‌گذاری‌ها، ذخایر، خسارت معوق و رعایت حاشیه توانگری مالی است رعایت شود. یک بخش هم به فعالیت بیمه‌گری شرکت‌ها مربوط می‌شود. در صدور بیمه‌نامه به عنوان مثال هیچ چیزی نباید به مشتری نباید تحمیل شود و این سیستم نظارت و کنترل می‌کند تا این موردی رعایت شود.

وی با بیان اینکه اگر توانگری شرکت با مشکل مواجه شود، آسیب آن به کل صنعت بیمه وارد می‌شود و به تعداد زیادی از مردم آسیب وارد می‌‌زند، گفت: به عبارت دیگر سیستم نظارتی سنهاب مانع از بروز اتفاقی مانند بیمه توسعه می‌شود زیرا بخش نظارتی بیمه مرکزی با کنترل جدی این سیستم متوجه می‌‌شود که شرکت بیمه به چه سمتی حرکت می‌کند و هشدارهای لازم را به موقع به بیمه مرکزی و شرکت بیمه می‌دهد.

به گفته وی به صورت آماری و روزانه همه عملکرد و وضعیت شرکت‌های بیمه به تفکیک هر شرکت در سنهاب قابل مشاهده است.نجفی با بیان اینکه بخش سوم نظارت بر شبکه فروش شرکت یا صنعت بیمه است، اظهارداشت: یک شبکه فروش باید دارای ویژگی‌های قانونی باشد تا بتواند فعالیت کند و در غیر این صورت جلوی فعالیت آن گرفته می‌شود.

به عنوان مثال شرکت بیمه یک نفر را به عنوان نماینده شرکت برای ارزیابی خسارت آتش سوزی معرفی می‌کند اما آن فرد تخصص در ارزیابی خسارت آتش سوزی را ندارد. وقتی تخصص ندارد، احتمال اجحاف در حق مشتری افزایش می‌یابد. بیمه مرکزی به جای اینکه عملکرد آن ارزیاب را بعد از چند ماه بررسی کند، با سامانه سنهاب، امکان ارزیابی آتش سوزی توسط آن فرد گرفته می‌شود. وقتی این استیلای اطلاعاتی وجود داشته باشد، شرکت‌های بیمه خود را با قوانین و مقررات بیشتر انطباق می‌دهند. بنابراین از ارائه یک شکایت جدید از شرکت بیمه جلوگیری و مانع از تضییع حقوق مشتریان شرکت‌های بیمه می‌شود.

وی گفت: از طرف دیگر در صورتی که در قوانین و مقررات ضعفی وجود داشته باشد، با این سیستم به سرعت قابل کشف است و بیمه مرکزی می‌تواند آن ضعف را با اصلاح قانون و دستورالعمل برطرف کند. بنابراین با این ابزار هم می‌توان بر عملکرد شرکت‌ها نظارت کرد و هم چرخه طراحی، اجرا، ارزیابی و طراحی مجدد را به وجود آورد.

وی در پاسخ به این سوال که بهتر نیست بخشی از اطلاعات سنهاب در دسترس عموم مردم قرار گیرد، گفت: توانگری شرکت‌ها و رسیدگی به شکایات و مولفه‌های اصلی ارزیابی عملکرد شرکت‌ها قابل مشاهده است. طراحی سامانه سنهاب از سال 90 شروع شد و در این مدت به طور دائم وظایف جدید برای سنهاب تعریف می‌شود به طوری که در سال 94 فقط 13 برنامه جدید در سنهاب طراحی شد.

وی تاکید کرد: اگر اراده برای ایجاد نظارت سیستمی باشد، کاملا امکان پذیر است و شعار ما در بیمه مرکزی این است که سیستمی کردن نظارت در هر جایی امکان‌پذیر است.وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما نظارت الکترونیکی بر سیستم بانکی هم همانند صنعت بیمه امکان‌پذیر است، گفت: بله؛ وقتی می‌گویید سیستم، یعنی چارچوب دارد و سیستم هم قابل نظارت است. البته وسعت صنعت و خواست مدیران ارشد آن بخش دو مولفه مهم در تحقق آن است و خوشبختانه در ارائه و خواست در بیمه مرکزی وجود داشته و دارد.با وجود تلاش‌های بانک مرکزی تاکنون سامانه‌ای جامع برای نظارت الکترونیک بر عملکرد بانک‌ها طراحی نشده و به نظر می‌رسد جای چنین سامانه نظارتی در بانک مرکزی خالی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :