موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اقتصاد مقاومتی

a/55344 :کد

0

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی پیشرفت‌گرا

  چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۴
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -اقتصاد مقاومتی، اقتصادی پیشرفت‌گرا

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به این‌که اقتصاد مقاومتی اقتصادی پیشرفت‌گراست، گفت: نظام اقتصاد مقاومتی در شرایط فشار، تحریم‌ها، دشمنی‌ها و خصومت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی...

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به این‌که اقتصاد مقاومتی اقتصادی پیشرفت‌گراست، گفت: نظام اقتصاد مقاومتی در شرایط فشار، تحریم‌ها، دشمنی‌ها و خصومت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران «مهدی طغیانی» در کارگاه گفتمان‌سازی مباحث بیمه و تأمین اجتماعی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی که در دانشگاه شهرکرد برگزار شد، اظهار کرد: امروزه بخش عمده‌ای از موفقیت‌های اقتصادی در کشورها از تبدیل علم به عمل حاصل می‌شود.

 

وی با اشاره به این‌که اقتصاد مقاومتی اقتصادی پیشرفت‌گراست، افزود: این نظام اقتصادی در شرایط فشار، در مقابل تحریم‌ها، دشمنی‌ها و خصومت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.

 

طغیانی، بی‌صبری را یکی از موانع درونی بر سر راه اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: شاخص بی‌صبری در کشور ما شش و در کشورهای پیشرفته دو می‌باشد، یعنی مردم کشورهای پیشرفته سه برابر بیشتر از ما صبور هستند.

 

وی توجه نکردن به وابستگی‌های متقابل و همبستگی‌های جمعی(رابطه ولاء)، سواد اندک اقتصادی و مالی(هجوم به بازارها در پی شایعات)، ادراک‌های اقتصادی نادرست، فقدان الگوی صحیح مصرف، عدم وجود روحیه سرمایه‌گذاری و عادت به پس‌اندازو بهره‌وری پائین را به‌عنوان سایر موانع درونی اقتصاد مقاومتی برشمرد.

 

استاد دانشگاه امام صادق(ع) از تحریم‌های اقتصادی و مالی، رقابت‌ شدید در عرصه اقتصادی، وجود شرکت‌های چند ملیتی، استعمار نو از طریق نهادهای بین‌المللی، هجوم نظری و تئوریک، نفوذ اطلاعاتی و جاسوسی اقتصادی به‌عنوان مهم‌ترین موانع بیرونی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

 

وی مهم‌ترین برنامه‌های تأمین اجتماعی به‌منظور پیشرفت در زمینه اقتصاد مقاومتی را بهره‌وری در اقتصاد سازمان، افزایش میزان درآمد بیمه‌ای به مصارف ناشی از ایفاء تعهدات، افزایش سهم درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری، افزایش افراد تحت پوشش، بهبود و ارتقا تعاملات، تبیین و اصلاح قوانین و مقررات، انطباق با اصول بیمه‌های اجتماعی و دانش روز، توسعه سرمایه‌های انسانی، بهبود سطح خدمات، افزایش میزان دسترسی و افزایش کیفیت زندگی مشمولین دانست.

 

طغیانی، تغییرات جمعیتی، تورم، بیکاری و رکود اقتصادی را از موانع کلان و بهره‌وری پائین و انواع ریسک‌ها را مهم‌ترین موانع خرد در زمینه پیشرفت اقتصاد مقاومتی برشمرد.

 منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :