موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/55371 :کد

0

اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز اقتصاد اسلامی است

  چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۴:۵۵
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز اقتصاد اسلامی است

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بدترین شیوه مدیریت کردن شیوه آزمون و خطاست و ماا چون به اقتصاد نفتی متکی هستیم خطاهای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری خود را با پول نفت و واردات جبران کنیم.

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بدترین شیوه مدیریت کردن شیوه آزمون و خطاست و ماا چون به اقتصاد نفتی متکی هستیم خطاهای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری خود را با پول نفت و واردات جبران کنیم.

 

به گزارش تحلیل ایران،  محمد خوش‌چهره کارشناس مسائل اقتصادی امروز (چهارشنبه) در اجلاس نوزدهم مجلس خبرگان رهبری، وضعیت اقتصادی کشور را تشریح و مورد تحلیل قرار داد.

وی با آسیب شناسی مشکلات اقتصادی در جامعه ایران تصریح کرد تا در مورد مشکلات اقتصادی یک آسیب شناسی صحیح صورت نگیرد و دلائل و ریشه های ایجادی مشخص نشود نمی توانیم نسخه درمانی مناسب ارائه کرد.

خوش چهره افزود: تا عوامل مشکل‌زا در اقتصاد ایران و تشخیص اینکه عامل درونی با عامل بیرونی اقتصاد را با چالش مواجه می‌کند، چیست بهترین راه درمان ارائه نخواهد شد. به عنوان مثال بروز تورم و رکود بصورت توامان در اقتصاد یک کشور یک پدیده نسبتاً نادری محسوب می‌شود که ضرورت بررسی دلائل ایجادی ریشه‌ها را دوچندان می‌کند.

وی رصد تهدیدات و برنامه جلوگیری از بسط و گسترش و کنترل و مهار و کم اثر و بی‌اثر کردن تهدیدات بیرونی و تبدیل آن به فرصت را یک استراتژی برای مقابله با آن تهدید دانست و تصریح کرد: علی‌رغم اینکه  مدیریت تهدیدات و مهار کنترل آن یک استراتژی قابل قبول و پذیرفته شده است، اما متاسفانه در رویکردهای اقتصادی در برخی دوره شاهد غفلت و ساده گرفتن مساله بودیم.
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه با اشاره به ریشه‌های مشکلات اقتصادی و عدم تمرکز همزمان بر تورم و رکود و اقدام تک موردی یعنی تمرکز بر رفع تورم و غفلت از رکود را به مخاطره انداختن اقتصاد کشور دانست، تاکید کرد: اقدامات موضعی و عدم توجه به معالجه همزمان ، اقتصاد و به تبع آن، کشور را به چالش می‌کشد.

وی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد مقاومتی نه تنها یک نسخه درمان اقتصادی، بلکه یک بینش و زمینه‌ساز مکتب با پشتوانه علمی، اسلامی و ملی که براساس شعارهایی است که در انقلاب اسلامی، مطرح و امروز از سوی رهبر معظم انقلاب، طرح شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین با اشاره به مبانی اقتصاد مقاومتی، تفاوت این تفکر اقتصادی ریاضت اقتصادی یک اقدام مقطعی و تاکتیکی برای دوره های مخصوص بحران مالی است اقتصاد رقابتی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد و گفت: اقتصاد مقاومتی ناشی از دلائل متعدد درک صحیح از محیط ملی و فراملی است.

به گفته خوش‌چهره اقتصاد مقاومتی بر شعار «نه شرقی، نه غربی» که شعار اصلی انقلاب اسلامی و حضرت امام(ره) بوده مبتنی است، اما اجرای آن بستگی به تبیین و مدنظر قراردادن آینده پژوهی و نگاه استراتژیک به منابع و ظرفیت‌های موجود است.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی؛ یعنی نگاه به منابع گسترده داخلی، همراه با استراتژی پویا و پیش رونده در تعامل با دیگر کشورها اقتصاد مقاومتی یعنی کاهش وابستگی‌های تهدیدزا در حوزه‌های استراتژیک و حیاتی که یکی از این حوزه‌های تهدیدزا وابستگی و تکیه بر درآمدهای نفتی به ویژه خام فروشی نفت یا در سطح یک مثال ساده‌تر گندم یا نان چون در سبد غذایی مردم در ایران نقش بالائی دارد لذا یک کالای استراتژیک محسوب است.

خوش چهره همچنین گفت: اقتصاد مقاومتی ضمن آنکه زمینه‌ساز یک مکتب و نظام اقتصادی جمهوری اسلامی است در عین حال می‌تواند زمینه‌ساز اقتصاد اسلامی باشد اما چالش‌های فراروی آن است از جمله مورد باور، اعتقاد و درک صحیح مفهومی از آن در بعضی سطوح صورت نگرفته است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب به عنوان استراتژیست نظام با توجه به تحولات داخلی و خارجی، اولویت‌ها را شناسایی و جهت‌گیری‌ها را تبیین می‌کنند و این امر در نامگذار سال‌ها از سوی ایشان مشهور است. مقام معظم رهبری با تشخیص اولویت اقتصاد در راستای تأمین منابع ملی و مصالح در خود حوزه‌های ملی؛ یعنی (امنیت، حفظ ارزشها و آرمانها و اقتصاد رفاه است) به تبیین اقتصاد مقاومتی پرداخته‌اند.

استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: رفع اصلی شکل بیکاری از راه تولید ملی و تقویت و پشتیبانی از تولیدات داخلی آنهم بصورت جدی صورت خواهد گرفت.

خوش چهره تاکید کرد: حمایت از بخش کشاورزی و ارتقای سطح تولید ناخالص ملی متکی ملی بر این بخش نیازمند تغییر نگرش باور هستیم و به طور قطع می‌توان چنین نگرشی، نسخه ای شفابخش برای تقویت اقتصاد ملی و رفع برخی از مشکلات اقتصادی باشد.

وی گفت: ما در اوج تحریم می‌توانیم اقتصادی داشته باشیم که حداقل 3 درصد رشد اقتصادی بصورت خودکفا داشته باشد. یعنی توجه به مشکلات درون‌زای اقتصاد از طریق رفع موانع از تولید داخلی و ایجاد بستر کسب و کار مناسب با تاکید روی حوزه‌های نیازهای اساسی مانند مسکن ، خوراک و پوشاک.
این صاحب نظر اقتصاد افزود: بدترین شیوه مدیریت کردن شیوه آزمون و خطاست که چون به اقتصاد نفتی متکی هستیم خطاهای تصمیم‌گیری و سیاستگذاری خود را با پول نفت و  واردات جبران کنیم در حالیکه با تمرکز روی تامین نیازهای اساسی می‌توان شاهد کاهش رکود و تورم بود.
 منبع:مشرق
                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :