موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/55433 :کد

0

نجفی: درخواست گزارش تفصیلی مغایر برجام است

  چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۱:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -نجفی: درخواست گزارش تفصیلی مغایر برجام است

نماینده ایران در آژانس از بروز علائم اولیه نتایج برجام در زمینه همکاری با ایران خبر داد و در واکنش به برخی اظهارنظرها در شورای حکام گفت که درخواست گزارش تفصیلی آمانو با برجام و قعطنامه ۲۲۳۱ مغایر است.

نماینده ایران در آژانس از بروز علائم اولیه نتایج برجام در زمینه همکاری با ایران خبر داد و در واکنش به برخی اظهارنظرها در شورای حکام گفت که درخواست گزارش تفصیلی آمانو با برجام و قعطنامه ۲۲۳۱ مغایر است.


به گزارش تحلیل ایران، رضا نجفی نماینده ایران در آژانس از بروز علائم اولیه نتایج برجام در زمینه همکاری با ایران خبر داد و در واکنش به برخی اظهارنظرها در شورای حکام گفت که درخواست گزارش تفصیلی آمانو با برجام و قعطنامه 2231 مغایر است.


متن کامل سخنان سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست روز چهارشنبه شورای حکام به این شرح است:


«بسم الله الرّحمن الرّحیم

آقای رئیس، مدیرکل، همکاران گرامی،

در ابتدا مایلم از مدیرکل، آقای واریورانتا معاون مدیرکل و دبیرخانه بابت کار سخت آنان در خصوص نظارت و راستی آزمایی برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) در ایران تشکر کنم.


آقای رئیس،

به لطف کوشش خستگی ناپذیر کارشناسان ایرانی و همکاری سازنده دبیرخانه آژانس، روز اجرای برجام زودتر از زمانی که انتظار می رفت محقق شد و بر این اساس کلیه قطعنامه های گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه 12 قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره مساله هسته ای ایران در تاریخ 16 ژانویه 2016 مختومه شدند و تمامی محدودیت های مربوط به همکاری فنی آژانس نیز رفع گردید.


ایران از روز اجرایی شدن برجام به اجرای کامل سهم خود از موافقت نامه ادامه داده که این امر مورد نظارت و تایید آژانس قرار گرفته است.


اجرای کامل متقابل تعهدات گروه پنج به اضافه یک مبنای اصلی برجام و عامل اساسی برای ماندگاری آن است. رفع جامع کلیه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و کلیه تحریم های مرتبط هسته ای یک جانبه یا چند جانبه به طور قانونی محقق شده است. این امر باید به همکاری بیش تر با ایران در همه زمینه ها منجر شود.


علایم اولیه نتایج برجام در زمینه همکاری با ایران به تدریج خود را نشان داده اند و سفر شمار زیادی از هیأت های بلندپایه از سراسر دنیا به ایران از جمله برخی سران دولت ها در کنار امضای موافقت نامه های جدید در زمینه های مختلف به ویژه در حوزه های اقتصاد و تجارت گواه چنین نتایجی هستند. انتظار می رود که اکنون با رفع کلیه تحریم ها و اجرای این موافقت نامه های جدید، نتایج ملموس ناشی از آن ها احساس و بنابراین تداوم مسیر کنونی ترغیب شود.


لازم به ذکر است که گروه کشورهای پنج به اضافه یک به طور یکسان به اجرای برجام «با حسن نیت و در فضایی سازنده مبتنی بر احترام متقابل و اجتناب از هر گونه اقدام ناسازگار با متن، روح و نیت برجام که اجرای موفقیت آمیز آن را تضعیف کند» متعهد هستند.


آقای رئیس،

طبق برجام، قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و قطعنامه شماره GOV/2015/72 شورای حکام، مأموریت و وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی از حیث گزارش دهی بسیار روشن و صرفاً «ارائه روزآمدهای منظم» است. گزارش روزآمد شده اخیر، هر چند از نظر ما حتی می توانست کوتاه تر از این هم باشد، تصمیم آژانس بوده که ما کاملاً آن را محترم می شماریم.


با این حال از آن جا که شمار اندکی از هیأت ها در این جلسه به آن اشاره کردند مایلم ملاحظاتی به شرح زیر را مطرح کنم:


1- همان گونه که مدیرکل در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه اظهار کرد در حال حاضر مبنای گزارش دهی با آن چه که در خصوص گزارش های قبلی مطرح بود، کاملاً تفاوت دارد. کلیه قطعنامه های قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحد و هم چنین قطعنامه های شورای حکام لغو شده اند و بنا بر این مبنایی برای ارائه گزارش تفصیلی پیرامون اجرای پادمان ها وجود ندارد.


2- به نظر ما هر درخواستی برای ارائه به اصطلاح «گزارش تفصیلی جزئی» با مفاد برجام و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ناسازگار است زیرا آن ها این گونه گزارش دهی را مقرر نمی کنند.


3- علاوه بر این، گزارش جزیی به معنی درج اطلاعات محرمانه بیش تر (در متن گزارش) است که با اصل رعایت محرمانه بودن در تعارض قرار دارد. علاوه بر مفاد موافقت نامه جامع پادمان ها و ماده 5 پروتکل اضافی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه، متن برجام نیز در این باره بسیار روشن است. از آژانس «درخواست شده تا هرگونه اقدام احتیاطی را به منظور حفاظت از اسرار بازرگانی، فن آوری و صنعتی و هم چنین دیگر اطلاعات محرمانه ای که به آگاهی آن رسانده می شود، معمول دارد». درخواست برای افشای چنین اطلاعاتی به هر دلیلی، از جمله شفاف سازی، درخواست برای نقض آشکار برجام است.


ما مطمئن هستیم که آژانس به رعایت مسوولیت های خویش ادامه می دهد.


قبل از پایان سخنانم، در خصوص آخرین سخنران قبل از خودم، شما طبق معمول به بیانیه ای نامربوط گوش فرا دادید. رژیم صهیونیستی اسراییل که:


- هرگز به هیچ یک از معاهدات منع سلاح های کشتار دسته جمعی نپیوسته و هرگز امکان کاربرد و توسعه سلاح های کشتار دسته جمعی از جمله سلاح های هسته ای را کنار نگذاشته است،


- هیچ گاه به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه ورود به تأسیسات هسته ای مخفیانه غیرمجاز خود را نداده است،


- و بر روی ده ها کلاهک هسته ای جاخوش کرده است، بنابراین اظهار نگرانی اش راجع به منع اشاعه اقدامی بی معنی است. بگذارید این رژیم به ریختن اشک تمساح درباره برنامه های هسته ای صلح آمیز تحت پادمان دیگر اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه بدهد. اما به طور حتم بیش از این نمی تواند با طرح این گونه ادعاها پوششی برای برنامه سلاح های هسته ای اسراییل که تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه یی و بین المللی است ایجاد کند.


متشکرم آقای رئیس.»


منبع:  تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :