موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک

a/55567 :کد

0

ضرورت کاهش غیر دستوری نرخ سود بانکی

  پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -ضرورت کاهش غیر دستوری نرخ سود بانکی

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی بر ضرورت کاهش غیر دستوری نرخ سود بانکی تاکید کرد.

 

 

 

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی بر ضرورت کاهش غیر دستوری نرخ سود بانکی تاکید کرد.


 


مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود بین بانکی از 29 درصد به 20 درصد کاهش یافته است ، گفت : امیدواریم نرخ های خرده فروشی را به تدریج به سمت نرخ های معقول و منطقی ببریم.
 

به گزارش تحلیل ایران، ابوالفضل اکرمی نحوه تعیین نرخ سود را یکی از مقولات مهم و طولانی و پر چالش در هنگام تدوین بسته سیاست های پولی هر ساله بانک مرکزی برشمرد و افزود : باتوجه به اینکه در دولت های مختلف نگاه های مختلف به این مقوله را داریم، نگاه کارشناسی بانک مرکزی این بوده که باید حتی الامکان نرخ ها را در چارچوب نیازهای اقتصاد کلان و با توجه به متغیرهایی مثل تورم تعیین کنیم.


وی افزود: منتها در سال های گذشته با پدیده ای به نام سرکوب مالی مواجه بودیم، یعنی برغم اینکه شاخص های اقتصادی، اقتضائات دیگری را می طلبید ، به جهت نوع نگاهی که به منابع بانکی بوده نرخ ها معمولا در دامنه ای زیر تورم تعیین می شده و هدفی هم که از این موضوع تعقیب می شده این بوده است که از تولید حمایت شود.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی در مورد نحوه تعیین نرخ اشاره داشت: با توجه به اینکه قانون عملیات بانکی بدون ربا در سیستم بانکداری ما حاکم است، نحوه تعیین نرخ سود به گونه ای متفاوت از موارد مشابه بوده است.

وی افزود : ما دو نوع سپرده داریم یک نوع سپرده قرض الحسنه است که شکل جاری و پس انداز است و رابطه حقوقی بین مشتری و بانک بر اساس قانون رابطه داین و مدیون است و هر مقدار اضافه ای ربا تلقی می شود چون انتقال مالکیت صورت می گیرد، بنابراین اصلا در این دو نوع سپرده، نرخی را نداریم.

اکرمی گفت : این مقدار کارمزد و هزینه های دیگر به اندازه بهره همه دنیا تعریف می شود و هزینه های بالا را دلیل بر ایجاد کارمزد خواند.
اکرمی به بازار بین بانکی اشاره کرد و گفت : به تعیین دستوری نرخ سود بانکی اعتقاد نداریم چون این نرخ را معلول می دانیم و نه علت و اگر قرار است نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند باید از طریق برخورد و یا علت یابی باشد.

وی افزود : خوشبختانه تورم کاهش پیدا کرده منتها نرخ سود هنوز کاهش پیدا نکرده و اراده بانک مرکزی هدایت نرخ سود بانک هاست و نه اینکه بخواهد به صورت دستوری و پلیسی باشد و این دستورها از طریق بازار بین بانکی است که از سال 87 به صورت نیمه جان شکل گرفت و الان به شدت فعال است.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :