موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/55757 :کد

0

تلاش چین برای حضور در طرح های ریلی ایران

  جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۴:۴۶
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -تلاش چین برای حضور در طرح های ریلی ایران

چین اعلام کرد که در کنار برخی از کشورهای مختلف جهان با ایران نیز در خصوص اجرای طرح های ریلی در حال گفت وگوست و امیدوار است طی ماههای آینده به توافقات مناسبی با تهران در این رابطه دست یابد.

چین اعلام کرد که در کنار برخی از کشورهای مختلف جهان با ایران نیز در خصوص اجرای طرح های ریلی در حال گفت وگوست و امیدوار است طی ماههای آینده به توافقات مناسبی با تهران در این رابطه دست یابد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، این خبر را «وانگ مینگ شو» از نمایندگان کنگره ملی خلق چین و از مسئولان بخش راه آهن این کشور روز پنجشنبه در حاشیه دوازدهمین اجلاس کنگره در پکن به خبرنگاران اعلام کرد.


او تاکید کرد که تلاش بسیاری در جریان است که مجموعه راه آهن این کشور بتواند با ایران برای اجرای طرح های مختلف ریلی به توافق برسد.


«وانگ» تصریح کرد که اجرای خطوط ریلی برای قطارهای تندرو از مهمترین برنامه های دولت چین است که در این خصوص گفت وگوهایی نیز با تهران صورت گرفته است.


سخنان این نماینده کنگره خلق چین در حالی صورت می گیرد که نخستین قطار باری کانتینری از چین، پس از طی 10 هزار و 399 کیلومتر در 14 روز و پس از عبور از گذرگاهی در منطقه مسلمان نشین «سین کیانگ» در شمال غرب چین و همچنین قزاقستان و ترکمنستان، 26 بهمن ماه سالجاری خود را به تهران رساند.


بسیاری از تحلیلگران اجرای این برنامه و ورود این قطار به ایران را کلید راه اندازی نقشه راه احیای جاده ابریشم می دانند که از سال 2013 میلادی طرح آن را «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین مطرح کرد.


بررسی ها نشان می دهد که چین به شدت به دنبال اجرای چند طرح ریلی بین شهری و بین استانی در ایران برای حرکت قطارهای تندرو است و همزمان با بیش از 30 کشور دنیا نیز برای اجرای چنین طرحهایی وارد مذاکره شده است.


از جمله کشورهای مورد نظر می توان به آمریکا، برزیل، تایلند، عربستان، ترکیه و سوریه اشاره کرد .
«وانگ» گفت که از زمان امضای قرارداد با اندونزی برای اجرای طرح 150 کیلومتری خط قطارهای تندرو جاکارتا و باندونگ به ارزش 5 میلیارد و 500 میلیون دلار، کشورهای بیشتری خواستار همکاری و امضای قرارداد با چین شده اند.


این قرارداد اواسط سال گذشته میلادی (2015) به امضا دو کشور رسید.
وی تصریح کرد که این طرح نیز با حمایت های مالی چین اجرا می شود و نزدیک به 75 درصد از تامین مالی آن بر عهده بانک توسعه چین است.


چین در تلاش است تا به طور گسترده به فن آوری ساخت قطارهای هوشمند نیز دست یافته و در این زمینه به رقیبی برای کشورهای کانادا، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی تبدیل شود.


در ساخت قطارهای مذکور از فن آوری هوشمند استفاده می شود که قادر است سرعت قطار را به طور خودکار کنترل کرده و در صورت بروز نقص فنی به سرعت مانع حرکت شده و یا بر اساس شرایط موجود ترن را به سلامت به مقصد برساند.


شرکت های چینی هم اکنون در حال اجرای برنامه های ریلی برای قطارهای تندرو در آمریکا نیز هستند که ارزش آنها چندین میلیارد دلار برآور شده است. از جمله این طرح ها می توان به خط «نوادا» به «کالیفرنیا» که 12 میلیارد و 700 میلیارد دلار ارزش آن است و ساخت آن امسال شروع شده، اشاره کرد.


کار ساخت خط آهن تندرو لس آنجلس به لاس وگاس آمریکا به طول 370 کیلومتر هم به عهده یک گروه از شرکت های ریلی چین سپرده شده است.


گفتنی است، شرکت «سی ان آر چانگ چون» چین امروز رسما خط مونتاژ و تولید ترن ها مختص مترو ایران را در شهر شهر «چانگ چون» مرکز استان «جی لین» مورد بهره برداری قرار داد.


این موسسه که از زیرمجموعه های شرکت سهامی «ریل رولینگ» چین، بزرگترین تولید کننده واگن های قطار به حساب می آید، اعلام کرد: ترن هایی که در این مجموعه تولید می شود قرار است برای خط 2 مترو مشهد بزرگترین شهر زیارتی و دومین شهر بزرگ ایران مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :