موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/55773 :کد

0

رهاسازی آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه

  جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۷:۰۶
تعداد بازدید : ۵۷۶   
 تحلیل ایران -رهاسازی آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه

روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: برای احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده است.

 

 

 

روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: برای احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی 190 میلیون مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران و بنا به اعلام روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این مرحله از رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه که دومین مرحله رهاسازی آب محسوب می شود، از سد بوکان 140 میلیون متر مکعب آب با دبی 70 متر مکعب در ثانیه تا 10 فروردین 95 به سمت دریاچه ارومیه جریان می یابد.


ایرنا نوشت: از سد مهاباد 40 میلیون متر مکعب آب با دبی 18 متر مکعب در ثانیه تا 13 فروردین 95 و از سد زولا سلماس نیز 10 میلیون متر مکعب آب با دبی 10 متر مکعب در ثانیه تا سوم فروردین 95 به سمت جوضچه اصلی دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.


بر این اساس، طی دو مرحله رهاسازی آب از سدهای استان، مجموع آب رها شده از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه بالغ بر 425 میلیون مترمکعب خواهد بود.


با توجه به تقارن ایام رهاسازی با تعطیلات نوروزی، مناطق پایین دست این سدها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و لذا لازم است مردم محلی و مسافران نوروزی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های مربوطه و هر گونه برداشت غیرمجاز آب خودداری کنند.


به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در 19 سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه 5700 کیلومتری آن تنها حدود 10 درصد باقی مانده است و با تداوم این امر هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد.


پیش از این وضعیت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا 32 میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.


در تراز اکولوژیک 1274.1 متری دریاچه ارومیه، میزان آب نزدیک به 14 میلیارد متر مکعب است.


آب این دریاچه بسیار شور و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.


عمیق ترین نقطه این دریاچه 16 متر بوده است.
امسال روند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.


ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقدام هایی را آغاز کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :