a/55847 :کد

0

میثاق نامه‌حفظ اراضی جنگلی کشور

  جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۳:۵۶
تعداد بازدید : ۴۰۱   
 تحلیل ایران -میثاق نامه‌حفظ اراضی جنگلی کشور

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه قرار است به زودی میثاق نامه‌ای را با خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و استانداران استان‌های شمالی به منظور پاکسازی جنگل‌های شمالی کشور...

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه قرار است به زودی میثاق نامه‌ای را با خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و استانداران استان‌های شمالی به منظور پاکسازی جنگل‌های شمالی کشور امضاء کنند، گفت: این کار برای حفظ اراضی جنگلی است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از محیط زیست، معصومه ابتکار این مطلب را در جلسه بررسی راهکارهای حل معضل پسماند استان‌های گیلان و مازندران بیان کرد و افزود: این میثاق نامه به‌زودی امضا خواهد شد که این اقدام به منظور تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری در راستای حفظ اراضی جنگلی کشور از آسیب‌ها و تخریب‌ها است.

 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه این جلسه اظهار داشت: برنامه جامع مدیریت پسماند کشور توسط سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور به صورت مشترک در حال تهیه و تدوین است؛به دلیل اهمیت موضوع پسماند، در برنامه ششم توسعه و سیاست گذاری‌های کلان نیز نگاهی ویژه به این موضوع وجود دارد.

 

وی تاکید کرد: با توجه به روند صعودی میزان زباله تولیدی روزانه در استان‌های شمالی کشور بر اثر تردد گردشگران به این استان ها و افزایش هزینه‌های مادی و معنوی این موضوع برای استان های شمالی، ضروری است تصمیماتی ویژه در این خصوص اتخاذ شود.

 

ابتکار  ادامه داد: تصمیماتی بدون انجام ارزیابی زیست محیطی و جانمایی اصولی در دولت گذشته برای مراکز مدیریت پسماند در استان های شمالی اخذ شده که اکنون مشکلات حقوقی برای سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید ایجاد کرده است ولی به دلیل اهمیت موضوع مدیریت پسماند و افزایش آسیب‌های این معضل بر محیط زیست و سلامت و بهداشت مردم باید راهکار و تصمیماتی برای رفع این مشکلات و آغاز به کار واحدها اتخاذ شود.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد مشوق برای سرمایه‌‌گذاری در حوزه پسماند، گفت: با توجه به معضل بزرگ پسماند کشور، ضروری است مشوق‌های متفاوت و قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این حوزه در نظر گرفته شود و در همین راستا نیز مکاتباتی با وزیر اقتصاد و دارایی صورت گرفته است.

 

ابتکار خاطرنشان کرد: الزامی است فرهنگ سازی و اقدامات مدیریتی در خصوص تفکیک و بازیافت پسماند در اولویت برنامه‌ریزی‌های مرتبط با این حوزه قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه اروپا امروز سوزاندن هر نوع زباله بازیافتی را ممنوع کرده است، گفت: در بسیاری از کشورها کاغذ تا هفت بار مورد بازیافت و استفاده مجدد با کیفیت اولیه قرار می گیرد و پس از هفت بار بازیافت، تبدیل به شانه تخم مرغ و امثال آن می‌شود.

 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین به رایزنی‌های بین‌المللی خود برای استفاده از تجربیات و دانش روز برای رفع معضل پسماند و تشویق سرمایه گذاران خارجی برای فعالیت در این عرصه اشاره کرد و گفت: عقب ماندگی های بسیاری در این حوزه وجود دارد.

**تنها 7 درصد زباله کشور تفکیک می‌شود

 

محمدجواد سروش مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تراکم بالای جمعیتی در استان‌های شمالی، همچنین حساسیت‌های اکوسیستم خشکی و آبی این بخش کشور و بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، گفت: پتانسیل آلودگی در این استان‌ها به ویژه در منابع پایه آب و خاک بسیار بالا است.

 

وی تاکید کرد: بافت اجتماعی استان‌های شمالی، سیستم مدیریتی متفاوت برای مدیریت پسماند این استان‌ها می‌طلبد و البته بررسی نحوه مدیریت پسماند در سایر کشورها نیز نشان می‌دهد که با توجه به شرایط کشورها، مدیریت‌ها هم بسیار متفاوت است.

 

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به طور نمونه در استرالیا با توجه به شرایط زمین 70 درصد پسماند دفن و 30 درصد به صورت بازیافت، در ایتالیا 54 درصد دفن، 12 درصد بازیافت و 33 درصد کمپوست، در ژاپن تنها 3 درصد دفن، 17 درصد بازیافت مواد و 74 درصد بازیافت انرژی، در سوییس 1 درصد دفن، 33 درصد بازیافت مواد، 50 درصد بازیافت انرژی و 16 درصد کمپوست، در آمریکا 54 درصد دفن، 24 درصد بازیافت مواد، 14 درصد بازیافت انرژی و 8 درصد بازیافت کمپوست است.

 

سروش افزود: آمار جهانی نشان می‌دهد متوسط سرانه تولید پسماندهای عادی در بخش شهرنشینی جهان، 1 کیلو و 19 صدم است که در کشورهای پیشرفته به‌رغم مدیریت جامع برای کاهش پسماند باز هم شاهد رقمی بالاتر از میانگین جهانی هستیم به گونه‌ای که در آمریکا این رقم بر ای هر فرد شهرنشین 2.5 کیلوگرم، در آلمان به 2.11 کیلوگرم، در استرالیا به 2.23، در ژاپن به 1.73 می‌رسد.

 

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اما در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه این رقم با کاهش مواجه است به گونه‌ای که حتی پایین‌تر از میانگین جهانی است.

وی با بیان اینکه در ایران متوسط سرانه تولید پسماندهای عادی در بخش شهرنشینی 710 گرم است، اظهار کرد: متاسفانه می‌بینیم که با همین میزان که حتی 50 درصد کمتر از کشورهای توسعه یافته هست، 48 هزار تن پسماند روزانه در کشور داریم؛وقتی به آمارها بر می‌گردیم می‌بینیم که در کشور ما از این میزان زباله تولیدی تنها 7 درصد تفکیک می‌شود و با توجه به ارزش بالای پسماند، حدود 22 درصد هم بازیافت زباله داریم.

 

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در استان های شمالی تنها 3 درصد دفن بهداشتی زباله داریم، گفت: برای مدیریت پسماند در ایران نیاز به مدیریت تلفیقی داریم تا بتوانیم مانند تمام دنیا دفن، بازیافت مواد، بازیافت انرژی و کمپوست را در کنار هم به کار گیریم؛این اقدام باید در قالب برنامه ای با همکاری تمام دستگاه های مربوطه و ایجاد عزم ملی پیگیری شود چرا که پسماند یک معضل بزرگ زیست محیطی  است که  خطرات آن ملموس و قابل دیدن نیست ولی بسیار عمیق است.

 

سروش خاطرنشان کرد: امروزه تولید کمپوست در شرایط هوازی به دلیل اثرات نامطلوبی که بر جای می‌گذارد کاملا منتفی شده است و تولید کمپوست به صورت بی‌هوازی و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید صورت می‌پذیرد.

 

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هم اکنون تنها زباله‌های عفونی و ویژه در دنیا سوزانده می‌شود و حجم عظیمی از زباله‌ها به صورت بازیافت به چرخه اقتصادی بازگردانده می شود.

 

سروش زباله‌های پزشکی و عدم مدیریت اصولی این نوع از پسماند را تهدید زیستی بزرگ کشور دانست و خاطرنشان کرد: ساماندهی وضعیت پسماندهای پزشکی و کشاورزی در اسرع وقت ضروری است.

 

**دفن سنتی  80 درصد زباله های استان مازندران

ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران ضمن اشاره به تلاش‌های استانداری برای ساماندهی وضعیت مدیریت پسماند استان، همچنین تشکیل کارگروه ویژه مدیریت پسماند زیر نظر استاندار، گفت: به دلیل حساسیت‌های اجتماعی، یکی از چالش‌ها، جانمایی برای ایجاد مراکز مدیریت پسماند است.

 

مهردادی ادامه داد: میانگین تولید روزانه زباله در استان 3 هزار تن است که این رقم در ایام خاص به دلیل ورود گردشگران به استان افزایش چشمگیری دارد تا حدی که به طور نمونه در ایام عید که شاهد حجم بالای گردشگران نوروزی هستیم این میزان تا 10 هزار تن در روز هم می‌رسد و همین امر مدیریت و کنترل پسماند استان را با دشواری هایی خاص همراه ساخته است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران افزود: 80 درصد زباله‌های استان دفن سنتی، 5 درصد تفکیک سنتی، 12 درصد کمپوست و 3 درصد هم دفن بهداشتی می‌شود.

 

وی از تدوین و نهایی شدن نقشه راه و برنامه جامع مدیریت پسماند استان مازندران خبر داد و اظهار داشت: هم راستا با این اقدامات برنامه‌های پاکسازی نیز در سطح استان در قالب طرح‌ها و پروژه‌های متفاوت همچون طرح مسیر سبز ساحل پاک انجام شده و می‌شود و البته هماهنگی‌هایی نیز با راهداری استان برای همکاری در این زمینه صورت گرفته است.

 

مهردادی اشاره ای هم به طراحی و ایجاد ایستگاه‌های ثابت بازیافت زباله های خشک در سطح استان داشت و گفت: به طور کلی در برنامه جامع اهداف کوتاه، میان و بلند مدت در حال پیگیری است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران پاکسازی،ارتقاء مدیریت زیست محیطی،راه اندازی کارخانه‌های کمپوست را از جمله اهداف کوتاه مدت و  ترویج تفکیک زباله از مبداء از طریق آموزش و فرهنگ سازی،افزایش ظرفیت کارخانجات کمپوست را از جمله اهداف میان مدت و طراحی کاهش 40 درصدی مواد دفنی تا سال 1396، کاهش 60 درصدی مواد دفنی تا سال 1400 و کاهش 80 درصدی مواد دفنی تا سال 1404 را از جمله اهداف بلند مدت برنامه جامع مدیریت پسماند استان اعلام کرد.

 

وی بر اهمیت همکاری با بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی در زمینه پسماند تاکید کرد و افزود: باید اقداماتی نیز در این زمینه و در سطح ملی صورت پذیرد.

مهردادی گزارشی از چالش‌های مالی و فنی استان به ویژه چالش‌های موجود برای فعالیت مرکز زباله سوز ساری برای مدیریت پسماند استان ارائه داد و خواستار رفع هر چه سریع تر این چالش ها به منظور حل معضل پسماند استان شد.

 

**تولید سالانه یک میلیون و 850 هزار تن زباله کشاورزی در گیلان

غلامعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان با اشاره به شرایط حساس و ویژه گیلان در حوزه پسماند، گفت: یکی از مهم‌ترین معضلات این حوزه آثار منفی مراکز دفن زباله در مناطق جلگه‌ای استان است؛میانگین تولید روزانه زباله در استان 2 هزار تن است که این رقم در ایام خاص به دلیل ورود گردشگران به استان افزایش چشمگیری دارد تا حدی که به طور نمونه در ایام عید که شاهد حجم بالای گردشگران نوروزی هستیم این میزان تا 6 هزار تن در روز هم می‌رسد و همین امر مدیریت و کنترل پسماند استان را با دشواری‌هایی خاص همراه ساخته است.

 

وی گزارشی هم در خصوص معضلات ناشی از واحد کمپوست آستانه به دلیل مجاورت با بافت مسکونی منطقه و نزدیکی به رودخانه حفاظت شده سفید رود داشت و ادامه داد: مشابه این شرایط در خصوص مرکز کیاشهر در مجاورت پارک خشکی - آبی بوجاق نیز وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان با اعلام اینکه برنامه جامع مدیریت پسماند استان به زودی نهایی خواهد شد، گفت: در کوتاه مدت بر موضوع تفکیک از مبداء، بهسازی واحدهای کمپوست و مراکز دفن زباله و در بلند مدت بر تلفیق شیوه‌های مدیریت پسماند به منظور رفع معضل پسماند استان تاکید شده است.

 

وی گزارشی هم از روند پاکسازی پسماندهای استان در راستای اجرای فاز دوم مسیر سبز ساحل پاک ارائه داد و خاطرنشان کرد: قبل و حین ایام تعطیلات نورزوی جمعا پنج بار پاکسازی در استان صورت خواهد پذیرفت؛سالانه حدود یک میلیون و 850 هزار تن زباله کشاورزی در استان تولید می شود.

 

سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه گزارشی از روند پیگیری اقدامات به منظور اجرای فاز دوم طرح مسیر سبز ساحل پاک ارائه داد.

 

حمید جلال وندی مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص طرح‌هایی که پیش از آغاز به کار این دولت، اقداماتی برای اجرایی کردن آن‌ها آغاز شده بود و افرادی در این پروژه‌ها دارای حقوق مکتسبه شده‌اند، گفت: صدور مجوز ارزیابی این طرح‌ها به استان‌ها تفویض شده است.

 

وی افزود: بر حسب اهمیت موضوع، بررسی و اعلام نتیجه گزارش‌های ازریابی مرتبط با جانمایی مراکز مرتبط با مدیریت پسماند، در اولویت کاری دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 

مقرر شد با توجه به محدودیت‌های موجود، به عنوان نخستین گام اجرایی برای حل معضل پسماند طی جلسه‌ای با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های مسئول پیش از پایان سال جاری و به منظور تسریع روند حل معضل پسماند استان مازندران و جلوگیری از افزایش اثرات منفی این موضوع، در خصوص رفع موانع برای آغاز به کار مرکز زباله سوز ساری اقدام شود.

 

ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران،محمد خزاعی به سمت معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی،معاون وزیر کشور،سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت،حقوقی  و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست،حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست،مرتضی فرید مدیرکل دفتر بازرسی،ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات از جمله حاضران در این جلسه بودند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :