موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/5588 :کد

0

برترین و بدترین محصولات تاریخ مایکروسافت

  شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴ — ۰۸:۱۱
تعداد بازدید : ۳۳۵   
 تحلیل ایران -برترین و بدترین محصولات تاریخ مایکروسافت

یکی از ویژگیهای شرکت های بزرگ تکنولوژی و فناوری در این است که همراه محصولات بزرگ و موفقی که روانه بازار کرده اند، همواره محصولاتی بوده است که عملا شکست مطلق برای این شرکت ها تلقی میشوند.

یکی از ویژگیهای شرکت های بزرگ تکنولوژی و فناوری در این است که همراه محصولات بزرگ و موفقی که روانه بازار کرده اند، همواره محصولاتی بوده است که عملا شکست مطلق برای این شرکت ها تلقی میشوند. شکست هایی که البته خود راه های پیروزی را برای این شرکت ها هموار ساخته است. مایکروسافت یکی از این شرکت ها است که داستان شکست ها و موفقیت هایش جلب توجه است.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از تابناک نگاهی به اوج و سقوط های مایکروسافت در طی سالهای اخیر شاید بتواند به بهترین وجه ممکن تاریخچه این شرکت را از نگاه مشتریان بیان کند. شرکتی که مدیر عامل سابق آن اکنون ثروتمند ترین مرد روی زمین شناخته میشود، همواره محصولاتش بهترین محصولات روی زمین نبوده است و در میان آنها نمونه هایی هم پیدا میشود که هم شکست و هم آبروریزی برای مایکروسافت بوده است. نگاهی به این محصولات بهتر از هر چیز بیانگر تاریخ موفقیت ها و شکست های مایکروسافت است.

موفقیت : ویندوز XP در سال 2001

این سیستم عامل که در سال 2001 منتشر شد را باید به عنوان یکی از برترین موفقیت های مایکروسافت تلقی کرد. سیستم عاملی که آنقدر خوب بود که تا بیش از یک دهه هنوز مورد توجه باشد. اولین سیستم عاملی که به کل گسترده و با استفاده از پلتفرم ویندوز NT بازار را در اختیار گرفت.


شکست : ویندوز ویستا 2006

استیو بالمر در روزهای آخر تصدی خود در مایکروسافت صراحتا اعلام کرد که یکی از بزرگترین اشتباهات و پشیمانی هایش در دوران 14 ساله مسئولیت در مایکروسافت ویندوز ویستا بوده است. علیرغم تلاشی 5 ساله برای طراحی و تدوین این سیستم عامل، نتیجه نهایی یک سیستم عامل بهم ریخته و بی ثبات و گران قیمت بود.


موفقیت: Office 365

این محصول تمامی ابزارهای خوب و کاربردی مجموعه آفیس را در فضای Cloud دور هم جمع کرد و اولین اقدامات مایکروسافت برای حرکت به سمت فضای Cloud را رقم زد. به این ترتیب کاربران بدون هیچ دغدغه از گم شدن فایلها و از دست دادن آنها، از هر نقطه ای و با هر دستگاهی قادر به دسترسی به این مستندات شدند.


شکست: ویندوز Microsoft ME

این سیستم عامل که آخرین نسخه از سری ویندوز 9x بود، عملا به عنوان پلی میان نسل قدیم و نسل NT تلقی میشد اما به شدت سیستم عاملی بی ثبات و ناقص بود.


موفقیت: Xbox 2001

در واقع باید Xbox را اولین تلاش مایکروسافت برای ورود و رقابت در بازار کنسول های بازی و همچنین مهمترین تلاش سخت افزاری این شرکت قلمداد کرد. هنوز نمیتوان به طور قطع گفت که این محصول به برتری سونی در بازار کنسول ها پایان داده است اما تا همین جا توانسته است خود را به عنوان یکی از برترین کنسول های بازی در سراسر جهان معرفی کند. نسل سوم این محصول یعنی Xbox One نشان از حرکت مایکروسافت در مسیر صحیح دارد هرچند گفته میشود این محصول درآمد چندانی برای این شرکت ندارد.


شکست : Internet Explorer

مرورگر اصلی مایکروسافت یعنی IE که مرورگر پیش فرض ویندوز نیز هست، هیچ گاه نتوانست خارج از ایالات متحده به عنوان یک مرورگر جذاب و خوب معرفی شود و همواره به عنوان یک مرورگر عقب مانده نسبت به رقبای اصلی قلمداد میشد. مخصوصا نسخه 6 آن که با XP روانه بازار شد به عنوان بدترین تجربه در امنیت شناخته شد. محصولی که البته مایکروسافت برای نجات آن تلاش زیادی کرد تا در نهایت آن را با Edge جایگزین نماید.


موفقیت : Surface 2012

پاسخ شدید مایکروسافت به تبلت اپل یعنی iPad در سال 2012 معرفی شد و در همان شروع به کار توانست تحسین بسیاری از کارشناسان را برانگیزد. این محصول اکنون در نسل سوم خود قرار دارد و نسخه چهارم آن به زودی همراه با ویندوز 10 روانه بازار میشود که از هم اکنون به عنوان برترین تبلت تاریخ از آن یاد میشود.


شکست: Microsoft Kin 2010

این محصول در واقع موبایل مایکروسافت مخصوص به شبکه های اجتماعی بود که البته عمری کوتاه داشت. صفحه اصلی این هوشمند جایی بود که تمامی حساب های کاربری شبکه های اجتماعی شما در آن جمع بود اما فروش این گوشی بسیار پایین بود و به سرعت از صحنه خارج شد.


موفقیت : MS DOS 1981

برترین سیستم عامل زمان خود یعنی DOS، برای مدتها سیستم عامل اصلی رایانه های IBM در دهه 80 تا اواسط 90 میلادی بود.


شکست : Microsoft Bob

این محصول در واقع برای آن طراحی شده بود تا با استفاده از انیمیشن حیوانات استفاده از ویندوز را برای کاربران ساده تر سازد اما با تمسخر شدیدی از سوی نشریات و رسانه ها مواجه شد و نتوانست توجه زیادی را جلب کند.


موفقیت : ویندوز 3.1

این سیستم عامل تنها دو ماه بعد از انتشار به 3 میلیون فروش رسید و منجر به آن شد که مایکروسافت به عنوان خلاق ترین شرکت تکنولوژی در ایالات متحده لقب بگیرد. سیستم عاملی که تسلط و برتری مایکروسافت در حوزه سیستم عامل دسکتاپ را تا به امروز رقم زده و تضمین کرده است.


شکست: Zune 2006

پنج سال بعد از آنکه اپل محصول iPod را روانه بازار کرد مایکروسافت نیز شانس خود را در ساخت محصولی مشابه با نام Zune آزمایش کرد. اگرچه این محصول یک شکست مطلق نبود اما از همان ابتدا مشخص بود که مایکروسافت در این حوزه دیر وارد رقابت با اپل شده است و چیز زیادی برای عرضه کردن ندارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :