موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/559 :کد

ضلع جدید بازی تبلیغاتی آمریکا در مذاکرات هسته ای

تحلیل ایران

  جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۰:۲۳
تعداد بازدید : ۶۰۵   

ضلع جدید بازی تبلیغاتی آمریکا در مذاکرات هسته ای:

صهیونیستهای ناتوان، بازهای خشمگین، کبوترهای صد چهره!

بررسی و تحلیل مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 آن هم در برهه فعلی نسبت به هر زمان دیگری پیچیده تر به نظر می رسد. دموکراتهای کاخ سفید، جمهوریخواهان کنگره و سران رژیم صهیونیستی سه ضلع مثلثی را تشکیل می دهند که می توان از آن به عنوان مثلث بازی تبلیغاتی جدید علیه ایران نام برد.

اگرچه اوباما، جو بایدن و جان کری سعی در القای تقابل خود با جمهوریخواهان کنگره و نتانیاهو دارند اما هر سه بازیگر این میدان مکمل یکدیگر در بازی تبلیغاتی با ایران محسوب می شوند. به عبارت بهتر؛ کبوترهای کاخ سفید، بازهای کنگره و صهیونیستهایی که این روزها طعم شکست از حزب الله را چشیده اند، هر سه قطعات یک پازل محسوب می شوند. این پیوستگی از جنس ناخودآگاه نیست! به بیان دیگر، دولت اوباما نسبت به هم پوشانی بازی صهیونیستها و جمهوریخواهان با خود آگاه است و طرف مقابل ـ جمهوریخواهان و تل آویو ـ نیز همین حس را نسبت به اوباما و کاخ سفید دارند.

طی روزهای اخیر، جنجال بر سر سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا بیش از پیش در میان سیاستمداران آمریکایی تشدید شده است. موضوعی که باید از آن به عنوان بازی الاکلنگی نتانیاهو و اوباما در قبال مذاکرات هسته ای یاد کرد.

در این خصوص لازم است به نکات مهمی اشاره کنیم :

نخست اینکه؛ بازی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه سنا در زمین رژیم صهیونیستی موضوعی نیست که اوباما نسبت به آن بی اطلاع باشد. در چنین شرایطی، مناقشات به وجود آمده ظاهری فعلی در کنگره آمریکا کاملا قابل پیش بینی بود. در جریان مذاکرات هسته ای وین، اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا نسبت به این مسئله مهم واقف بودند اما با وجود این بار دیگر زیر تعهدات خود زده و اعتمادناپذیری ذاتی خود را اثبات نمودند. در چنین شرایطی مسئول اصلی بر هم خوردن وضعیت فعلی، رئیس جمهور آمریکاست نه نتانیاهو!

دوم اینکه؛ اقدام اخیر کمیته بانکداری سنای آمریکا در تشدید تحریمهای علیه ایران، خود بیانگر ابعاد تاریک این موضوع است. کمیته بانکداری سنای آمریکا طرحی را تصویب کرده است که بر اساس آن در صورت شکست انعقاد توافقنامه‌ای بین‌المللی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، تهران با تحریم‌های جدیدی مواجه خواهد شد. کمیته بانکداری سنا با 18 رای موافق در مقابل 4 رای مخالف به این طرح جنجالی رای مثبت داده است. این اقدام درست زمانی صورت گرفت که اوباما مدعی شده بود اکثریت سناتورهای حزب دموکرات را مهار کرده است! با این حال ترکیب سناتورهای حاضر در کمیته بانکداری سنا نشان دهنده بازی مستقیم کبوترهای صد چهره در زمین نتانیاهو است!

بدون شک مقامات کاخ سفید نیز علی رغم ادعای خود مبنی بر تلاش برای مهار بازی دموکراتها، نه تنها در جریان این زد و بند علنی هستند بلکه از آن حمایت می کنند. همراهي 6 سناتور دموکرات با سناتورهاي جمهوريخواه در کميته بانکداري سنا نشان مي دهد که اوباما قدرت کنترل بازي دموکراتها را نيز در اين ميدان از دست داده است. از 22 عضو اين کميته، تمامي 12 سناتور جمهوريخواه و 6 نماينده دموکرات به اين طرح رأي مثبت دادند و 4 سناتور دموکرات با آن مخالفت کردند. به عبارت بهتر، اکثريت دموکراتهاي کميته بانکداري سنا با اين طرح همراهي کرده اند!

در این جا دو فرضیه طبیعی به ذهن خطور می کند:

نخست اینکه؛ میان ادعای دموکراتهای آمریکا و آنچه کاخ سفید ادعا می کند شکافی واقعی وجود دارد.

دوم اینکه؛ کاخ سفید در حال مدیریت نوعی بازی هماهنگ با دموکراتها و حتی جمهوریخواهان کنگره در راستای ایجاد تصاویر کاذب و مجازی در قبال مذاکرات هسته ای با ایران است.

بدون شک فرضیه نخست کاملا باطل است! مهار دموکراتهای کنگره نه یک پروسه سخت و نفس گیر ـ به سبکی که اوباما ادعا می کند ـ است و نه یک هدف ایده آل! و بی تردید دموکراتهای آمریکا خود نیز به خوبی می دانند که بر هم زدن مذاکرات هسته ای موجب خلع سلاح انتخاباتی حزب متبوع آنها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی خواهد شد.

با این حال فرضیه دوم کاملا صحیح به نظر می رسد. جمهوری‌خواهان اکنون 54 کرسی در سنای 100 عضوی را در اختیار دارند. برای اینکه وتوی رئیس‌جمهور بی‌اثر شود باید پس از این اقدام، دست کم 67 سناتور بار دیگر به طرح وتو شده رأی دهند تا علی‌رغم نظر رئیس‌جمهور تبدیل به قانون شود. اکنون این نامه بیش از آنکه فرصتی برای دولت آمریکا برای پیشبرد مذاکرات با ایران باشد، ضرب‌الاجلی تهدید‌آمیز درباره حصول نتیجه تا 4 فروردین است، زیرا در غیر این صورت احتمالا با حضور دموکرات‌های امضاء کننده این نامه در کنار جمهوری‌خواهان حتی وتوی اوباما نیز مانع از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران نخواهد شد.

هم اکنون اوباما در حال مدیریت بازی نخ نمای «پلیس خوب و پلیس بد» در قبال مذاکرات هسته ای با ایران است. در این معادله، نتانیاهو و جمهوریخواهان حکم پلیس بد و دموکراتها حکم پلیس خوب را دارند! حتی رابرت منندز سناتور برجسته حزب دموکرات که یکی از اصلی ترین طراحان تحریم های تازه علیه ایران محسوب می شود، در این برهه سعی دارد نقش یک واسطه را میان کاخ سفید و جمهوریخواهان ایفا کند تا تصویر مجازی القا شده از سوی مقامات آمریکایی در خصوص جدال کنگره و کاخ سفید بیش از پیش به مخاطبان عمومی منتقل شود.

نکته بسیار جالب توجه اینکه تصویب طرح تحریم های ایران در کمیته بانکداری ـ که جهت تصویب نهایی باید در سنا به رای گذاشته شود ـ درست زمانی صورت گرفت که سناتورهای دموکرات سنای آمریکا به ریاست رابرت منندز، رئیس پیشین کمیته روابط خارجی سنا و عضو کنونی آن در نامه‌ای به باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کردند که فرصتی دو ماهه در اختیار کاخ سفید قرار خواهند داد.

آنها اعلام کردند که تا پایان ماه مارس، ضرب‌الاجل نانوشته برای دستیابی به اصول کلی توافق، از تصویب تحریم‌های ضد ایرانی جدید حمایت نخواهند کرد. این 11 سناتور حزب دموکرات تاکید کرده اند که در صورت عدم دستیابی به رئوس کلی یک توافق تا 24 مارس (4 فروردین 94) طرحی که اوباما تاکنون بارها تأکید بر وتوی آن کرده را در کنگره به رأی خواهند گذاشت!

" رابرت منندز " و 10 سناتور دموکرات دیگر در این نامه خطاب به اوباما نوشته اند: «در تأیید نگرانی‌های شما در باب اقدام کنگره در قانونگذاری، تا پیش از 24 مارس در سنا به این قانون رأی نخواهیم داد.

پس از 24 مارس، ما تنها در صورتی که ایران نتواند به توافقی درباره چارچوب سیاسی که تمام پارامترهای یک توافق جامع را برآورده می‌سازد، دست یابد، به این قانون رأی خواهیم داد. این ضرب‌الاجل آزمون حیاتی نیات ایرانی‌‌ها است. ما پس از 24 مارس، از اعمال تحریمهای منطقی و عملگرایانه حمایت می کنیم زیرا مجازات‌های اقتصادی جدید تنها در صورتی که مذاکرات نتواند تا 30 ژوئن (9 تیر 94) به نتیجه نهایی برسد، اعمال خواهد شد

جمهوریخواهان سنا نیز در برهه فعلی بر شدت و حدت مخالفتهای هسته ای خود افزوده اند تا بتوانند نقش پلیس بد مذاکرات را به نحو کامل ایفاکنند. «تام کاتن» یکی از سناتورهای حزب جمهوریخواه اخیرا در این باره اعلام کرده است: «ايران جدي‌ترين تهديد عليه آمريکا است. ايران هيچ «نياز قانوني» به غني‌سازي اورانيوم ندارد!و صاحب حق در اين مورد نيست مذاکره‌‌کنندگان آمريکايي به ايران حق غني‌سازي اورانيوم داده‌اند! ترجيح بر اين بود که کاهش تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران هيچ‌‌گاه شروع نمي‌شد، اما 20 ماه مذاکره براي فرايندي که جان کري يک بار پيش‌بيني کرده بود بين سه تا شش ماه طول مي‌‌کشد، خيلي زياد است

«تد کروز»، سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکا که به طرفداری از جنگ و توحش معروف است نیز سعی دارد در این برهه حضوری پررنگتر از گذشته ایفا کند. وی می گوید: «رئیس‌ اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس سنا می‌بایست هرچه سریعتر لایحه تحریم‌ها علیه ایران را برای رأی گیری به سنا آورد. من قطعا مک کونل (رئیس اکثریت جمهوریخواهان سنا) را به پیش بردن لایحه تحریم‌های ایران ترغیب می کنم.

من از دموکرات‌ها به واسطه به تعویق انداختن لایحه تحریم‌های ایران که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا آن را تهدید به وتو کرده است، انتقاد می کنم. فکر می‌کنم که دردناک است که شاهد این باشید که تعداد اندکی از دموکرات‌ها، تمایل دارند با وجود اینکه تهدید دستیابی ایران به قابلیت تسلیحات هسته‌ای وجود دارد، همچنان کنار دولت اوباما بایستند

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی قصد دارد در کنگره ایالات متحده آمریکا علیه مذاکرات هسته ای با ایران سخنرانی کند که در وضعیت متزلزلی در تل آویو به سر می برد. او از یک سو بازنده بزرگ عملیات قهرمانانه اخیر رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان در شبعا بوده است.

عملیاتی که به خونخواهی شهدای قنیطره صورت گرفته است. دیگر اینکه به واسطه اعلام انتخابات زودهنگام در سرزمینهای اشغالی، هم اکنون نتانیاهو به شدت نگران آینده سیاسی خود و احزاب ائتلافی با حزب لیکود است. رهبران احزاب «هاتنوعا» و «کار» با یکدیگر علیه نتانیاهو ائتلاف کرده و فعلا در نظرسنجی ها با اختلاف اندکی از جریان ائتلافی نتانیاهو پیش هستند. در چنین وضعیتی، نتانیاهو نیاز به راه اندازی یک نمایش سیاسی دارد. این نمایش سیاسی از سوی سران حزب لیکود، سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا است.

اصلی ترین انتقاد اوباما به نتانیاهو نیز همین موضوع است. به عبارت بهتر، تنها نقطه اختلافی مقامات کاخ سفید و نتانیاهو، نگاه سیاسی نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بهره برداری انتخاباتی نتانیاهو از سخنرانی در کنگره است. منازعه اخیر لیونی، رهبر حزب هاتنوعا و اصلی ترین رقیب نتانیاهو با او نیز از همین نگرانی انتخاباتی نشات گرفته است. زیپی لیونی و نتانیاهو که اتفاقا هر دوی آنها از اصلی ترین مخالفان ادامه فعالیتهای هسته ای صلح آمیز ایران بوده و دستانشان نیز به خون بسیاری از مردم مظلوم در غزه و لبنان آلوده است، بر سر اقدام اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص سخنرانی در کنگره آمریکا به شدت درگیر شده اند.

زیپی لیونی، معتقد است که بازی نامتوازن نتانیاهو در قبال ایران سبب شده است تا تحریم های جدید کنگره آمریکا علیه تهران اعمال نشود. در این خصوص لیونی به نامه 11 سناتور حزب دموکرات ـ نامه ای که به قلم " رابرت منندز" نگاشته شده است ـ اشاره می کند: «اقدام اخیر سناتورهای دموکرات به خاطر تصمیم نتانیاهو بود که دعوت برای سخنرانی در کنگره آمریکا را پذیرفت و این مساله موجب شد تا سناتورهای آمریکایی نیز، رای گیری در خصوص طرح اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را به تاخیر بیندازند.

نتانیاهو طرح افزایش تحریم‌ها علیه ایران را به خاطر یک سخنرانی سیاسی، به خاک سپرد. رفتار سیاسی بی ادبانه نتانیاهو در برابر ایالات متحده برای انجام یک سخنرانی، منجر به مخالفت سناتورها برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران شده است. نتانیاهو به روابط ما با آمریکا در زمانی که نیاز به متحد خود داریم تا از کشاندن ارتش اسرائیل به دادگاه بین المللی کیفری جلوگیری کند و در مبارزه علیه ایران و خشونت شبه نظامیان اسلامگرا! به اسرائیل کمک نماید، آسیب زده است. نتانیاهو مانع اعمال تحریم ها شده، به روابط ما با آمریکا لطمه زده و به امنیت اسرائیل نیز آسیب وارد کرده است

این اظهارات لیونی با واکنش حزب لیکود همراه شده است. هم حزبی های نتانیاهو در بیانیه ای علیه لیونی اعلام کرده اند که اظهارات وی تنها با هدف گمراه کردن مردم اسرائیل بوده است.در این بیانیه آمده است: «لیونی به جای حمایت از نخست وزیر در تلاش هایش برای متوقف کردن ایران هسته ای، به حملات شخصی خود ادامه می دهد. نتانیاهو تنها رهبر در جهان است که آشکارا علیه توافقنامه خطرناک با ایران، مبارزه می کند. علاوه بر این، تصمیم سناتورها برای به تعویق انداختن تحریم های ایران، ارتباطی با سخنرانی نتانیاهو ندارد

چنانچه اظهارات رد و بدل شده میان دو رقیب انتخاباتی و سیاسی در سرزمینهای اشغالی نشان می دهد هر دو جریان سیاسی اصلی در سرزمینهای اشغالی خواستار تقابل مطلق با کشورمان و وضع تحریم های تازه علیه برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران و بر هم زدن صحنه مذاکرات می باشند. در این خصوص اصلی ترین انتقاد مشترک مخالفان نتانیاهو و حزب دموکرات آمریکا در بهره برداری انتخاباتی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی در کنگره است، نه کلیت این ماجرا و تاثیر این سخنرانی بر مذاکرات هسته ای با ایران!

جدال تاکتیکی احزاب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا و همچنین حزب لیکود و ائتلاف هاتنوعا ـ کارگر در سرزمینهای اشغالی، تصویر و خروجی زننده ای داشته است! به نظرمی رسد در این بازی هماهنگ، نتانیاهو حتی در مصاف با دیگر بازیگران و شرکای خود نیز قواعد بازی را رعایت نکرده است. رمز اصلی عصبانیت و خشم برخی مقامات آمریکایی و صهیونیستی از نتانیاهو و همچنین رفتار نامتوازن سناتورهای حزب دموکرات در سنا نشان می دهد که صحنه بازی مشترک «احزاب آمریکایی و صهیونیستی» علیه فعالیتهای هسته ای ایران تا حد زیادی دفورمه شده است.

در نهایت اینکه با توجه به آنچه اشاره شد، جدا دانستن دموکراتها از جمهوریخواهان یا حتی جدا دانستن اوباما از سناتورهای آمریکایی و در مرحله ای بالاتر، جدا دانستن بازی اوباما از نتانیاهو در برهه حساس و تعیین کننده فعلی، یک خطای محاسباتی و تاکتیکی است. اصلی ترین تلاش کاخ سفید و رژیم صهیونیستی، نهادینه کردن تصاویر مجازی در خصوص مذاکرات هسته ای با ایران است.

بدون شک در صورت رصد هوشمندانه رفتار ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی و متعاقب نگاه تحلیلگرایانه و عمقی نسبت به نشانه ها و سیگنالهای رفتاری سناتورهای حزب دموکرات، مقامات رژیم صهیونیستی، مقامات کاخ سفید و سناتورهای حزب جمهوریخواه در خواهیم یافت که صورت اصلی مسئله با آنچه تل آویو و واشنگتن سعی در القای آن دارند فرسنگها فاصله دارد.

نویسنده : مرضیه صالحی

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :