موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/55931 :کد

0

قاضی پرونده ایران که عربستان را از پرداخت غرامت معاف کرد

  جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۲:۵۲
تعداد بازدید : ۴۴۷   
 تحلیل ایران -قاضی پرونده ایران که عربستان را از پرداخت غرامت معاف کرد

قاضی دادگاه منطقه‌ای نیویورک که ایران را ملزم به پرداخت ۱۰.۵ میلیارد دلار جریمه به بازماندگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ کرده بود قبلاً در حکمی، عربستان را از همدستی از این حادثه معاف کرده بود

قاضی دادگاه منطقه‌ای نیویورک که ایران را ملزم به پرداخت 10.5 میلیارد دلار جریمه به بازماندگان قربانیان حملات 11 سپتامبر سال 2001 کرده بود همان قاضی‌ای است که قبلاً در حکمی، عربستان را از همدستی از این حادثه معاف کرده بود.


به گزارش تحلیل ایران، «جورج دانیلز»، قاضی دادگاه محلی نیویورک که روز چهارشنبه در اقدامی جنجالی ایران را ملزم به پرداخت 10.5 میلیارد دلار جریمه به خانواده‌ها یا وصی‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر سال 2001 کرده بود همان قاضی‌ای است که قبلاً در حکمی، عربستان را از همدستی از این حادثه معاف کرده بود. 


«دانیلز» چند ماه قبل، پس از رد ادعاها درباره حمایت مادی عربستان سعودی از هواپیماربایان 11 سپتامبر، این کشور را از پرداخت میلیاردها دلار غرامت به بازماندگان قربانیان آن معاف کرده بود. او روز 30 سپتامبر سال 2015 در حکمی اعلام کرد ادله کافی برای اثبات حمایت عربستان سعودی از مرتکبان این حملات وجود ندارد. 


در سال‌های گذشته منتقدان و وکلای بازماندگان 11 سپتامبر با طرح برخی ادعاها نظیر اینکه 15 نفر از 19 هواپیماربایان حادثه 11 سپتامبر، شهروندان عربستان سعودی بوده‌اند، این کشور را به همدستی با تروریست‌ها برای انجام این حملات متهم کرده‌اند. 


ژوئن سال 2009، وکلای خانواده‌های قربانیان این حادثه بعد از تشکیل گروهی به نام «خانواده‌های متحد برای ورشکستگی تروریسم» از خاندان سلطنتی حاکم در عربستان به دلیل حمایت مالی از القاعده و بالتبع، نقش‌آفرینی در حملات 11 سپتامبر شکایت کرده بودند.


علاوه بر این، منتقدان و تحلیلگران دیگر نیز در سال‌های گذشته ادعا کرده‌اند مقام‌های آمریکایی در مسیر تحقیقات مربوط به بررسی نقش عربستان سعودی در حوادث 11 سپتامبر سال 2001 مانع‌تراشی کرده‌اند.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :