موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/56006 :کد

0

کاهش دوباره بارش‌ها و ادامه خشکسالی

  شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۴
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -کاهش دوباره بارش‌ها و ادامه خشکسالی

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه خشکسالی‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: شاید بارش‌های بهاری بتواند به خشکسالی‌ها پایان دهد.

 

 

 

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه خشکسالی‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: شاید بارش‌های بهاری بتواند به خشکسالی‌ها پایان دهد.
به گزارش تحلیل ایران، حمید چیت چیان گفت: اگر در نیمه دوم سال آبی (بهار و تابستان) به ویژه روزهای باقیمانده اسفند و فروردین و اردیبهشت بارش‌های بهتری داشته باشیم شاید بتوانیم بر شرایط خشکسالی غلبه کنیم.


وزیر نیرو اظهارداشت: امسال هم خشکسالی ها ادامه داشت و هنوز هم در ادامه خشکسالی‌های گذشته هستیم و این پدیده استمرار دارد. فقط در ماه‌های آبان و دی بارش‌های خوبی داشتیم اما در ماه های مهر، آذر، بهمن و اسفندماه میزان بارش بسیار کم بوده است.


چیت چیان افزود: بارش‌های بهمن و اسفندماه کاهش قابل ملاحظه ای دارد و در ۴۷ سال گذشته در دو ماه بهمن و اسفند به طور متوسط ۴۰ میلی متر بارش ثبت شده در حالی که امسال ۱۰ و ۱۱ میلی متر بوده است.


مهر نوشت: وی درباره میزان بارش از ابتدای سال آبی جاری (مهر) تا ۱۸ اسفندماه گفت: تاکنون ۱۵۱ میلی متر بارش ثبت شده است که نسبت به درازمدت ۷ درصد کاهش و نسبت به پارسال ۲۵ درصد افزایش نشان می دهد. شرایط اقلیمی کشور ایجاب می‌کند که همیشه صرفه جویی را رعایت کنیم اما این به معنای پاسخ ندادن به نیازها نیست بلکه درست مصرف کردن آب در بخش‌های مختلف از جمله آشامیدنی، بهداشت، کشاورزی و صنعت است.


وزیر نیرو با اشاره به اینکه باید به حداقل مصرف آب اکتفا کنیم، خطاب به کشاورزان اظهارداشت: ظرفیت بالایی برای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی وجود دارد و این ظرفیت در بخش‌های شرب و بهداشت است. در روزهای پایانی سال که اغلب مردم به شستشو و خانه تکانی می‌پردازند، باید از هم اکنون به فکر تابستان باشند. کمتر آب مصرف کنیم تا آن را برای روزهای گرم سال ذخیره کنیم و تابستان آینده را بتوانیم بدون کمبود آب سپری کنیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :