موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/5761 :کد

0

تلاش جمهوریخواهان آمریکایی برای مخالفت با توافق هسته‌ای

  جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۸
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -تلاش جمهوریخواهان آمریکایی برای مخالفت با توافق هسته‌ای

جمهوریخواهان آمریکایی با هدف قراردادن بخشی از توافق هسته‌ای که در نهایت در برابر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران عقب نشینی می‌کند، قصد دارند تا توافق دولت اوباما با ایران را از مسیر اصلی خود خارج کنند.

جمهوریخواهان آمریکایی با هدف قراردادن بخشی از توافق هسته‌ای که در نهایت در برابر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران عقب نشینی می‌کند، قصد دارند تا توافق دولت اوباما با ایران را از مسیر اصلی خود خارج کنند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، جمهوریخواهان کنگره روز پنج شنبه حمله به توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی را آغاز کردند و بخشی از این توافقنامه را که در نهایت موجب عقب نشینی سازمان ملل در برابر تحریم های تسلیحاتی تهران خواهد شد، مورد انتقاد قرار داده اند.
مخالفان توافق هسته ای امیدوارند تا با استفاده از مساله تحریم تسلیحاتی، این توافق را از مسیر اصلی خود خارج کنند و در نهایت مخالفت خود را با اجرای آن اعلام نمایند.
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در جمع خبرنگاران تاکید کرد: این مساله ذهن من را به هم ریخته است که دولت اوباما با لغو تحریم های تسلیحاتی و موشکی ایران موافقت کند.
ولی در حالی که جمهوریخواهانی که کنگره را در تسلط دارند، انتقادات شدیدی را نسبت به توافق هسته مطرح می کنند، مشاوران ارشد دولت اوباما حمایت قاطعی را از این توافق تاریخی به عمل آورده اند، توافقی که موجب لغو تحریم های ایران در ازای محدود شدن برنامه اتمی این کشور خواهد شد.
جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا نیز برای دومین روز متوالی با نمایندگان دموکرات دیدار داشته تا در خصوص توافق هسته ای با آنها رایزنی کند. شرکت کنندگان در این جلسه اعلام کردند که بخش زیادی از سئوالات مطرح شده در خصوص موافقت نهایی دولت اوباما با لغو تحریم های تسلیحاتی ایران پس از 5 سال و تحریم های موشک بالستیک پس از 8 سال بوده است.
بن کاردین سناتور ارشد دموکرات عضو کمیته روابط خارجی سنا تاکید کرد: این برای من سخت است که این مساله را قبول کنم، بنابر این تنها می خواهم نگاهی به آن داشته باشم.
منتقدان توافق همچنین مدعی هستند که این توافق در نهایت منجر به تقویت قدرت مالی ایران خواهد شد تا تهران بتواند نفوذ خود در خاورمیانه را در کوتاه مدت گسترش دهد. بسیاری از نمایندگان آمریکایی این نگرانی را مطرح کرده اند که دستیابی ایران به تسلیحات پیشرفته توانایی بیشتری را در اختیار تهران قرار خواهد داد تا تنش های قومیتی را تشدید کرده و رژیم صهیونیستی را با تهدید روبرو کند.
ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک آمریکا هفته گذشته در نشست استماع کنگره گفت: تحت هیچ شرایطی ما فشار بر ایران در خصوص قابلیت های موشک بالستیک و قاچاق سلاح را کاهش نخواهیم داد.
ایران و قدرت های جهانی سه شنبه 23 تیرماه رسما دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک را اعلام کردند.

منبع : تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :