موضوعات ‌مرتبط: فناوری ایران

a/5863 :کد

0

ساخت کیت تشخیص نوعی انگل بیماری‌زا در کشور

  ﺳﻪشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ — ۲۰:۱۰
تعداد بازدید : ۴۱۲   
 تحلیل ایران -ساخت کیت تشخیص نوعی انگل بیماری‌زا در کشور

پژوهشگران مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه محقق اردبیلی با استفاده از آنتی ژن‌های اختصاصی موفق به ساخت کیت‌های تشخیص نوعی انگل بیماری زا شدند که از طریق سگ و دام به انسان منتقل می‌شود.

پژوهشگران مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه محقق اردبیلی با استفاده از آنتی ژن‌های اختصاصی موفق به ساخت کیت‌های تشخیص نوعی انگل بیماری زا شدند که از طریق سگ و دام به انسان منتقل می‌شود.

 

 

 

دکتر عزیز افسر، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با اشاره به افزایش نگهداری سگ در منازل، گفت: انگل «اکینوکوکوس گرانولوس» (Echinococcus Granulosus) در سگ‌ها موجب بروز کیست در بدن انسان می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه این انگل علاوه بر سگ از طریق بز، گاو و گوسفند به انسان منتقل می‌شود، اظهار داشت: زمانی که تخم این انگل از طریق این حیوانات دفع می‌شود، از طریق علوفه از حیوانی به حیوان دیگر منتقل خواهد شد.

 

دکتر افسر، ادامه داد: این انگل از طریق گوشت و سبزیجات آلوده به انسان منتقل خواهد شد و درمان بیماری‌های ایجاد شده از سوی این انگل دشوار است.

 

مجری طرح با اشاره به عملکرد این انگل در بدن انسان، خاطر نشان کرد: این انگل به اعضای مختلف بدن از جمله ریه و کبد وارد شده و پس از گذشت زمانی موجب کیست خواهد شد.

 

وی، روش درمان این کیست‌ها را عمل جراحی دانست و گفت:‌ علی رغم هشدار نهادهای بهداشتی افراد زیادی به این انگل آلوده هستند.

 

دکتر افسر از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و اضافه کرد: در این مطالعات موفق به طراحی و ساخت کیت‌های تشحیصی برای این انگل شدیم.

 

این محقق با تاکید بر اینکه با استفاده از آنتی ژن‌های اختصاصی می‌توان از این کیت برای انسان و حیوان استفاده کرد، توضیح داد: در این مطالعات با استفاده از آنتی ژن B‌ کیت تشخیصی انگل اکینوکوکوس گرانولوس برای انسان عرضه کردیم.

                               

دام و طیور                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :