موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/59351 :کد

0

جان کری: حامیان اسد با انتقال سیاسی موافقت کرده‌اند

  یکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۸:۰۶
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -جان کری: حامیان اسد با انتقال سیاسی موافقت کرده‌اند

وزیر خارجه آمریکا همراه با همتایان اروپایی‌اش امروز بعد از پایان نشست پاریس، در کنفرانس خبری حاضر شد و گفت آتش‌بس در سوریه، توانسته حجم خشونت‌ها را کاهش دهد.

وزیر خارجه آمریکا همراه با همتایان اروپایی‌اش امروز بعد از پایان نشست پاریس، در کنفرانس خبری حاضر شد و گفت آتش‌بس در سوریه، توانسته حجم خشونت‌ها را کاهش دهد.


به گزارش تحلیل ایران، «ژان مارک آیرو» وزیر امور خارجه فرانسه امروز یکشنبه طی کنفرانس خبری مشترک با وزرای اروپایی در پاریس مذاکرات ‌صلح سوریه را دشوار ارزیابی و اعلام کرد که برای اعتبار مذاکرات باید آتش‌بس برقرار بوده و کمک‌های انسانی ادامه داشته باشد.


علاوه بر وزیر امور خارجه فرانسه، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز طی اظهاراتی در همین کنفرانس خبری بر لزوم پایان جنگ داخلی در سوریه به رغم مشکلات موجود تأکید و اعلام کرد که برای حل بحران سوریه، آتش‌بس و روند سیاسی باید ادامه یابد.


جان کری اعلام کرد: «ایران و روسیه رویکردی مبتنی بر انتقال سیاسی را تأیید کرده‌اند و باید در برهه‌ای از زمان انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار شود.»


وی افزود: «آتش‌بس و ترک مخاصمه دو دستاورد عمده داشته و امکان پیشرفت‌هایی شامل کاهش چشمگیر خشونت‌‌ها و فراهم شدن انتقال کمک‌های انسانی و بشردوستانه به مناطق داخلی سوریه را فراهم کرده است اما به رغم این پیشرفت‌ها هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد و ما از برداشته شدن برخی از مهمترین اقلام این محموله‌‌ها توسط رژیم اسد نگران هستیم.»


کری خاطرنشان کرد: «از دو هفته قبل فرآیند رفع مخاصمه در سوریه آغاز شده و آن را جدی گرفته و اجرایی می‌کنیم و از آن زمان ما موارد ادعایی نقض آتش‌بس را به صورت روزانه مورد بررسی قرار می‌دهیم. نکته مهم و قابل توجه در این خصوص کاهش قابل ملاحظه میزان خشونت‌هاست به گونه‌ای که در حال حاضر مردم می‌توانند به خیابان‌ها بیایند یا به کافه‌ها بروند اما پیشتر جرأت چنین کارهایی را نداشتند.»


وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «حملات هوایی و تیراندازی به سوی گروه‌هایی که در فرآیند ترک مخاصمه ثبت نام کرده‌اند، باید متوقف شود و همه طرف‌ها باید به آتش‌بس پایبند باشند. آن‌ها همچنین باید به انتقال کمک‌های مورد نیاز به مناطق تحت محاصره کمک کنند و با روند سیاسی همکاری داشته باشند.»


وی ادامه داد: «طی سال‌های گذشته این نخستین بار است که خشونت‌ها به طور پایداری کاهش یافته است و از رسانه‌‌ها می‌خواهم که پیگیری کنند که چه کسانی آتش‌بس را نقض می‌کنند. چنانچه رژیم سوریه یا حامیان آن بخواهند آتش‌بس را نقض کنند اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند. من به رژیم اسد و حامیان وی می‌گویم که به حملات خود پایان دهند و برای سنجیدن حدود آتش‌بس تلاش نکنند.»


وزیر خارجه آمریکا در پایان اظهارات خود گفت: «ما معتقدیم که اگر می‌خواهیم سال آینده یا سال بعد از آن بار دیگر به اینجا بازنگردیم و خاورمیانه‌ای مملو از پناهجو یا کشته‌های زیاد نداشته باشیم، باید رفع مخاصمه را پیش ببریم.رخدادهای اخیر در فرانسه عزم جهانی ما برای شکست گروه تروریستی وحشی داعش را افزایش داده است و ائتلاف داعش هم‌اکنون تمام اعضای اتحادیه اروپا را در بر می‌گیرد.»


کری با بیان اینکه داعش هم در عراق و هم در سوریه در حال عقب‌نشینی و شکست است، گفت در عراق شهرهایی چون تکریت، رمادی، سنجار و چندین منطقه دیگر آزاد شده‌اند و در سوریه هم «تنها در سه هفته گذشته داعش 3000 کیلومتر مربع و 600 عضو خود را از دست داده است.»


علاوه بر کری، وزرای خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این نشست خبری حضور داشتند.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :