موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/59385 :کد

0

کتاب مرزها و فرصت ها توسط انتشارات مرزبان منتشر شد

  یکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۵
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -کتاب مرزها و فرصت ها توسط انتشارات مرزبان منتشر شد

کتاب مرزها و فرصت ها حاصل تحقیق عیسی گلوردی و حمیدرضا قوام ملکی در باب دلایل عقب ماندگی مناطق مرزی و ضرورت اتخاذ رویکردی فرصت محور به این مناطق جهت توسعه یافتگی و حل معمای امنیتی است.

 

کتاب مرزها و فرصت ها حاصل تحقیق  عیسی گلوردی و حمیدرضا قوام ملکی در باب دلایل عقب ماندگی مناطق مرزی و ضرورت اتخاذ رویکردی فرصت محور به این مناطق جهت توسعه یافتگی و حل معمای امنیتی است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "تحلیل ایران"، این کتاب سعی دارد مرزها را از افق دیگری به مخاطبان نشان دهد.


مساعی نویسندگان کتاب بر آن بوده است که با احصاء و شناسایی ریشه های نگرش «تهدیدمحور» به نواحی و مناطق مرزی و مرزنشینان و با محور قرار دادن راهبرد بدیع و بی بدیل «فرصت محور»، مبنای نگرش راهبردی به مرز و مناطق مرزی را تغییر داده و از رهگذر این تطور؛ برخی زوایای روشن فرصت آفرینی این مناطق را معلوم نموده و نگرش معطوف به تهدیدمحور مرزها را که به صورت غیرواقعی به فرهنگ سیاسی و مبنای برنامه ریزی های دفاعی، اقتصادی و اجتماعی تبدیل گردیده تعدیل نماید.


در یک نگاه کلی، تحلیل دلایل تاریخی ایجاد نگرش تهدید محور به مرزها و مرزنشینان، ارزیابی هزینه ها و آسیب های ناشی از تداوم چنین نگرشی در اداره مرزها و مدیریت مناطق مرزی، ارائه راهبردهای بدیل بر اساس نگرش فرصت محور در اداره و توسعه مناطق مرزی جهت دستیابی به اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران، سرفصل های مهم کتاب حاضر را شامل می شود.


این كتاب به سفارش فرماندهی مرزبانی ناجا انجام و در دویست و ده صفحه منتشر شد.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :