موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/59474 :کد

0

صلح را نیز باید همانند آتش بس بر سوریه تحمیل کنند

  دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۷:۰۴
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -صلح را نیز باید همانند آتش بس بر سوریه تحمیل کنند

روزنامه گاردین معتقد است که اکنون زمان آن فرارسیده تا آمریکا و روسیه پس از برقراری آتش بس در سوریه، برقراری صلح را نیز بر این کشور تحمیل کند.

 

 

 

روزنامه گاردین معتقد است که اکنون زمان آن فرارسیده تا آمریکا و روسیه پس از برقراری آتش بس در سوریه، برقراری صلح را نیز بر این کشور تحمیل کند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، این روزنامه در مقاله ای به قلم 'چارلز گلاس' مؤلف کتابی در مورد سوریه با اشاره به عدم موفقیت مذاکرات صلح ژنو یک در سال 2012 و ژنو دو در سال 2014 نوشت: اگر بازیگران جنگ به خود نیایند و تغییر موضع ندهند، مذاکرات روز دوشنبه نیز که چندین بار به تأخیر افتاده و قرار بود یک هفته پیش برگزار شود، حاصلی جز شکست نخواهد داشت. 


گلاس که نویسنده کتاب 'سوریه در آتش: داستان کوتاه یک فاجعه' است، در ادامه این مقاله نوشت: آمریکا و روسیه سرانجام به این نتیجه رسیده اند که مانع عمده مذاکرات قبلی یعنی سرنوشت بشار اسد در مقابل طولانی تر شدن جنگ سوریه چندان اهمیت ندارد. 


به نوشته وی، هر دو طرف اکنون دریافته اند که جنگ نیابتی آمریکا و روسیه خارج از کنترل است؛ اروپا با موج پناهندگانی روبرو شده که وحدت شکننده اروپا را تهدید می کند و دامنه مناقشه به عراق کشیده شده و لبنان و اردن را نیز در معرض تهدید قرار داده است. 


ایرنا نوشت: گلاس معتقد است اگر قرار باشد که جنگ پایان یابد، قدرتهایی که به آن دامن زده اند باید در ژنو راه حلی اعمال کنند. 


در این مقاله آمده است؛ روسیه و همدستانش در حال پیروزی در این مرحله از جنگ هستند و لذا تجدید مذاکرات، دستاوردهایش را تقویت کرده و به دولت سوریه اجازه خواهد داد تا حاکمیت سراسر کشور را اعاده کند. لذا، یک تهاجم ترکیبی توسط روسها، آمریکایی ها، ارتش سوریه، حزب الله، کردها ، شورشیان سوری غیر جهادی ، ایران و عراق خواهد توانست شر داعش را از سوریه و عراق بکند.


قبل از کنفرانس دوم ژنو در سال 2014 'علی حیدر' وزیر مصالحه ملی اسد اعلام کرده بود: ' نه مذاکرات ژنو، نه مذاکرات ژنو دو و سه و نه ژنو ایکس نخواهد توانست بحران سوریه را حل کند. راه حل تازه شروع شده و آن پیروزی نظامی دولت است . '


گلاس در خاتمه نوشت: همانظور که شورشیان نتوانستند نیروهای دولتی را شکست دهند، شکست کامل شورشیان نیز میسر نیست و لذا تنها راه پایان دادن به جنگ، یک مصالحه است.


وی افزود: جهان خارج باید یک راه حل را بر سوریه که مردم آن پس از برقراری آتش بس تا حدی رنگ زندگی را دیده اند تحمیل کند اما سرنوشت سوریه در آینده را به دست خود آنها بسپارد تا بتوانند هرجه سریعتر با تشکیل حکومتی دلخواه، شروع به بازسازی کشورشان کنند. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :