موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/59613 :کد

0

تلاش آل‌سعود برای تنش‌زدایی با الجزایر

  دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۵:۵۷
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -تلاش آل‌سعود برای تنش‌زدایی با الجزایر

پس ازخودداری الجزایر ازتروریستی نامیدن حزب‌الله درنشست اتحادیه عرب،بحران سیاسی بین این کشور وعربستان،خودرا آشکارتر نشان داده است،سعودی‌ها سعی دارند ازمسیر اقتصادی برای بهبود این شرایط وارد شوند.

 

 

پس از خودداری الجزایر از تروریستی نامیدن حزب‌الله در نشست اتحادیه عرب، بحران سیاسی بین این کشور و عربستان، خود را آشکارتر نشان داده است، در این میان سعودی‌ها سعی دارند از مسیر اقتصادی برای بهبود این شرایط وارد شوند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، پنج‌شنبه هفته گذشته، وزرای خارجه عربی در نشست اتحادیه عرب به استثنای عراق، لبنان و الجزایر، حزب‌الله لبنان را تروریستی خوانده و سید حسن نصرالله دبیرکل این حزب را در لیست سیاه قرار دادند.

 

علاوه بر عراق که وزیر خارجه‌‌اش سخنرانی پر شوری در حمایت از حزب‌الله و سید حسن نصرالله انجام داد و در جبهه مقاومت تعریف می‌شود و لبنان که وزیر خارجه‌اش «جبران باسیل» از طیف 8 مارس است. مخالفت الجزایر؛ ادعای عربستان در مورد اینکه توانسته اجماع کشورهای عربی اهل تسنن را با خود همراه کند، زیر سؤال برد.

 

مورد بعدی، جانبداری عربستان از کشور مغرب در مناقشه صحرای «الغربیه» با الجزایر است. در حالیکه «بان‌ کی مون» اخیرا به صحرای الغربیه سفر کرده و از مغرب خواسته تا به اشغال این منطقه پایان دهد؛ عربستان با تأکید بیشتر جانب مغرب را گرفته است.

 

در مورد بحران یمن نیز، پیش از این «رمطان العمامره» وزیر خارجه الجزایر، گفته بود که در یمن باید اولویت با گفت‌و‌گوی سیاسی و نه حمله نظامی باشد.

 

در این میان، اختلافات سیاسی بین الجزایر و عربستان آشکارتر می‌شود و سعودی‌ها بار دیگر سعی دارند از ابزار همیشگی خود برای همراه کردن کشورها یعنی سرمایه‌گذاری گسترده اقتصادی و تزریق پول به آن کشور، استفاده کنند.

 

به نوشته روزنامه الجزایری الشروق، در حالیکه شکاف در روابط الجزایر و عربستان، در پی عدم پذیرش تروریستی نامیدن حزب‌الله لبنان در اتحادیه عرب و از سوی دیگر حمایت عربستان از مغرب در مورد مناقشه صحرای «الغربیه» با الجزایر، بحران سیاسی بین ریاض و الجزیره را آشکارتر کرده است؛ یک هیأت سعودی متشکل از سرمایه‌گذاران و تاجران بزرگ قرار است در 21 مارس (یکشنبه هفته آینده) به الجزیره پایتخت الجزایر سفر کنند که تا 23 مارس در این کشور حضور خواهند داشت.

 

بنا به نوشته الشروق، در این سفر، شورای سرمایه‌گذاری بین دو کشور تشکیل خواهد شد اما تا کنون مشخص نشده است که کدام مسئول سعودی این هیأت را سرپرستی خواهد کرد.

 

بنا به اعلام منابع الجزایری به روزنامه الشروق، در این سفر، هیأت سعودی درباره شراکت در زمینه‌های صنعت، گردشگری، هتلداری و خدمات به رایزنی خواهد پرداخت و عربستان شراکت اقتصادی را وسیله‌ای برای تلطیف فضای متشنج سیاسی با الجزایر مورد استفاده قرار خواهد داد.

 

منبع:خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :