موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/60044 :کد

0

حل بحران‌ های خاورمیانه نزدیک است؟

  چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۰
تعداد بازدید : ۲۹۳   
 تحلیل ایران -حل بحران‌ های خاورمیانه نزدیک است؟

لازمه پایان بخشیدن به بحران های منطقه این است که عربستان واقعیت های سوریه، عراق و یمن را بپذیرد و ترکیه هم در موضع گیری های خود درباره سوریه تجدید نظر کنند و این دو کشور از موج سواری بر بحران های منطق

 

لازمه پایان بخشیدن به بحران های منطقه این است که عربستان واقعیت های سوریه، عراق و یمن را بپذیرد و ترکیه هم در موضع گیری های خود درباره سوریه تجدید نظر کنند و این دو کشور از موج سواری بر بحران های منطقه بپرهیزند.

 

به گزارش تحلیل ایران، مشت اندازی ها در منطقه به درازا کشیده است. اگر «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در پایان دوران ریاست جمهوری خود به سر نمی برد خواسته های او برای برگزاری گفت‌وگو میان ایران و عربستان شنیده می شد و بدون هیچ مناقشه ای قابل تحلیل بود. سخنان باراک اوباما آشکار و نشان دهنده وضعیت بحران‌های منطقه خاورمیانه است. این بحران بدون تفاهم ایران و عربستان قابل حل نیست. شاید روزی مردم منطقه اهمیت سخنان باراک اوباما در ماه مارس سال 2016 را درک کنند. اما آن وقت دیگر فایده ای ندارد. طی روزهای گذشته برخی تحولات منطقه نشان از این دارد که با وجود تبلیغات رسانه ای، مانورها و حمله های سیاسی امکان تغییر معادله موجود وجود دارد.

تسنیم نوشت: با وجود همه جنگ های رسانه ای و مانورهای نظامی و سیاسی، سفر «احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه به ایران ائتلاف ایران و ترکیه را در زمینه های اقتصادی و سیاسی تقویت خواهد کرد. این مساله به طور عملی زمینه را برای سفر «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به آنکارا فراهم می کند. این سفر هماهنگی میان 2 کشور را در پی خواهد داشت که در روند رخدادها و تحولات منطقه تاثیر گذار خواهد بود.

به نظر می رسد در این هماهنگی بحران سوریه در اولویت قرار گیرد. روس ها به فدارالی شدن سوریه اشاره کرده اند. این مساله ترس ترکیه را پی داشته است. زیرا ترکیه از کُردهای سوریه که در مرزهای ترکیه قرار دارند، نگران است. این نگرانی ترکیه سبب شد این کشور با ایران ائتلاف خود را گسترش دهد. تهران با استقبال از آنکارا به طور عملی پیامی را به روسیه رسانده است که محتوای آن این است ما می توانیم با ترکیه ائتلاف کنیم و بر اوضاع سوریه تاثیر بگذاریم. منافع ترک ها در این است که مرزهای سوریه را ببندد. طی هفته های پیش ترک ها خط قرمزی را پیرامون منطقه «اعزار» ترسیم کرده اند تا کردها وارد این منطقه نشوند. اما برپایه توافق ترکیه و ایران این خط قرمز شامل ارتش سوریه نمی شود. این به معنای پذیرش رسیدن نیروهای ارتش سوریه به این منطقه و جلوگیری از رسیدن ترک ها به آن است.

این هماهنگی ترکیه و ایران سبب شد تا مسکو معاون وزیر امور خارجه خود را برای آگاهی از این موضوع به تهران اعزام کند. آیا جمهوری اسلامی ایران در برقراری توافق با ترکیه درباره بحران سوریه جدی است؟ تهران و مسکو درباره حل بحران سوریه اختلاف دیدگاه دارند. ایران فدرالی شدن سوریه را نمی پذیرد و از باقی ماندن «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در قدرت و شرکت وی در انتخابات آینده عقب نشینی نمی کند. شاید روس ها به فدرالی شدن سوریه اشاره کرده اند تا ترک ها را که با برپایی دولت مستقل کُرد در مرزهای خود مخالف هستند، آزار دهند.

شاخص دیگری که نشان دهنده برخورد کنشگران منطقه ای است مذاکره میان گروه مردمی انصارالله یمن و عربستان سعودی است. با وجود جنگ در میدان‌های نبرد، افزایش جوسازی‌های رسانه‌ای و حمله های سیاسی، نشستی برگزار شد که برپایه معادله شکست خورده و پیروز نبود. بلکه این نشست پس از شکست حمله نظامی صورت گرفته است.عربستان نیاز به تامین امنیت خود از راه یمن دارد. برای ریاض، یمن نسبت به دیگر مناطق بحرانی منطقه از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا یمن هم مرز با عربستان است. به نظر می رسد ایران و انصارالله هم برای ادامه نبرد با عربستان پافشاری نمی کنند زیرا ادامه نبرد سبب قدرت یابی گروه های تندرو به ویژه القاعده خواهد شد. اما با وجود همه این مسائل آیا حل بحران های منطقه نزدیک است؟  اکنون به نظر نمی رسد این اتفاق رخ دهد. همه کنشگران منطقه به ویژه ترکیه، عربستان و ایران نمی‌خواهند که جنگ‌ها ادامه داشته باشد.

همه به این نتیجه رسیده‌اند که خود کشورهای منطقه باید در برقراری صلح و آرامش پیشتاز باشد. برقراری زودهنگام صلح عملی نخواهد شد. اما این مساله به یک خواسته منطقه ای تبدیل شده است. تمایل آمریکایی ها برای نزدیکی ایران و عربستان هم نشان دهنده چنین چیزی است. همه کنشگران منطقه ای به این نتیجه رسیده اند این جنگ‌ها برنده و بازنده ندارد. چنین چیزی اقتضا می کند که عربستان با برقراری نشست با یمن ها و سپس پایان دادن به نبرد در میدان های نبرد به راه حلی اطمینان بخش دست یابد. نشانه های چنین چیزی هم در نخستین نشست میان هیات گروه مردمی انصارالله و هیات عربستان آشکار شد. برای رسیدن به آرامش در منطقه و پایان دادن به بحران ها، ریاض باید واقعیت های سوریه و عراق را بپذیرد و رهبران ترکیه هم باید در موضع گیری خود درباره سوریه بازنگری کنند.دیگر منطقه تاب و توان تحمل بحران های بیشتر را ندارد. دیگر نیازی به تبلیغات سیاسی، رسانه های و تنش آفرینی در میدان های نبرد برای بیان تمایل منطقه برای ادامه موج سواری بر بحران های منطقه نیست.
 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :